REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo jazdy na motocykl w 2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Prawo jazdy na motocykl – 2017/2018 r./ fot. Fotolia
Prawo jazdy na motocykl – 2017/2018 r./ fot. Fotolia
BMW

REKLAMA

REKLAMA

Prawo jazdy na motocykl obejmuje wiele różnych kategorii, które uprawniają do prowadzenia motocykli o różnej pojemności silnika i mocy. Prawo jazdy na szeroko rozumiany motocykl może zostać przyznane w kategorii AM, A1, A2, oraz A.

Prawo jazdy jest dokumentem stwierdzającym uprawnienia do kierowania daną grupą pojazdów, w tym pojazdów silnikowych, motorowerów, zespołem pojazdów składającym się z pojazdu silnikowego i naczepy.

REKLAMA

Polecamy: Mała i średnia firma. Nowe przepisy 2018/2019

Prawo jazdy może otrzymać osoba, która:

 • osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek;
 • uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do kierowania pojazdem;
 • odbyła wymagane szkolenie;
 • zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego;
 • przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje od co najmniej sześciu miesięcy.

Według ustawy Prawo o ruchu drogowym (dalej: u.p.r.d.) motocykl to pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy. Motocyklem jest także pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół.

Uprawnienia motocyklowe mogą zostać przyznane w następujących kategoriach: AM, A1, A2 oraz A.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kategoria AM

Kategoria AM uprawnia do kierowania motorowerami i czterokołowcami lekkimi (quadami). Ten rodzaj uprawnień zastąpił tzw. kartę motorowerową. Minimalny wiek do kierowania pojazdami w tej kategorii wynosi 14 lat, jednak na kurs można się zapisać na 3 miesiące przed 14 urodzinami. Osoba, która nie ukończyła 18 lat może zapisać się na to prawo jazdy za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna.

Zobacz produkt: Czas pracy kierowców Zagadnienia prawne i praktyczne

Kurs na kategorię AM kończy się egzaminem wewnętrznym w ośrodku szkolenia kierowców. Szkolenie nie może trwać mniej niż 20 godzin (10 godzin praktyki i 10 godzin teorii). Ceny za kurs na kategorię AM oscylują w kwocie ok. 700 zł. Po uzyskaniu zaświadczenia o ukończeniu kursu należy udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) gdzie należy podejść do egzaminu państwowego.

Godzina zajęć teoretycznych równa się 45 minutom, a zajęć praktycznych - 60 minutom.

Opłata za egzamin teoretyczny to 30 zł, za praktyczny to 140 zł.

Kategoria A1

Prawo jazdy kategorii A1 uprawnia do kierowania:

 • motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg;
 • motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW;
 • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Minimalny wiek konieczny do uzyskania tej kategorii prawa jazdy wynosi 16 lat, jednak można zapisać się na kurs już na 3 miesiące przed 16 urodzinami. Szkolenie, nie może trwać mniej niż 50 godzin i dzieli się na część teoretyczną, która trwa 30 godzin, i praktyczną, która trwa 20 godzin. Szkolenie praktyczne odbywa się pojazdem kategorii A1. Cena kursu to ok. 1200 zł

Cena za państwowy egzamin teoretyczny wynosi 30 zł, za część praktyczną trzeba zapłacić 180 zł.

Kategoria A2

Prawo jazdy kategorii A2 pozwala kierować:

 • motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla;
 • motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW;
 • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Aby uzyskać prawo jazdy kategorii A2 należy mieć ukończone 18 lat, przy czym na szkolenie można się zapisać na 3 miesiące przed 18 urodzinami. Szkolenie nie może trwać mniej niż 50 godzin. Dzieli się ono na część teoretyczną, która trwa 30 godzin (w tym 4 godzin z pierwszej pomocy) i na część praktyczną, która trwa 20 godzin.

Części teoretycznej szkolenia podstawowego nie przeprowadza się, jeżeli osoba posiada prawo jazdy kategorii A1. Szkolenie praktyczne odbywa się pojazdem kategorii A2.

Cena za kurs na kategorię A2 to kwota w granicach 1300 zł. Za państwowy egzamin teoretyczny należy zapłacić 30 zł, za część praktyczną – 180 zł.

Kategoria A

Prawo jazdy kategorii A to najpełniejsza kategoria pozwalająca na prowadzenie motocykli  bez żadnych ograniczeń, a także pojazdów określonych dla kategorii AM. Ta kategoria jest obciążona ścisłymi wymogami wiekowymi, które należy spełnić. Podczas egzaminu na prawo jazdy kategorii A należy mieć ukończone:

 • 20 lat – jeżeli osoba od co najmniej 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2;
 • 24 lata – jeżeli osoba nie posiada prawa jazdy kategorii A2 od co najmniej 2 lat;
 • 18 lat – dla żołnierzy kierujących pojazdami Sił Zbrojnych RP.

Szkolenie na prawo jazdy kategorii A trwa nie mniej niż 50 godzin (30 godzin teorii – w tym 4 godziny z pierwszej pomocy oraz 20 godzin praktyki). Szkolenie praktyczne odbywa się pojazdem kategorii A.

Cena za kurs na kategorię A to koszt rzędu 1300 zł. Za państwowy egzamin teoretyczny zapłacić należy 30 zł, za praktyczny – 180 zł.

Osoby egzaminowane ubiegające się o uprawnienie do kierowania pojazdem w zakresie prawa jazdy kategorii A, jeżeli posiadają odpowiednio prawo jazdy kategorii A1 lub A2 lub potwierdzenie uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego w zakresie tych kategorii prawa jazdy, uznaje się za posiadające pozytywny wynik części teoretycznej egzaminu państwowego.

Co dalej

Po odbyciu kursu i uzyskaniu zaświadczenia o jego ukończeniu należy udać się do WORD w celu odbycia egzaminu państwowego. Najpierw zdaje się część teoretyczną, a następnie część praktyczną. Warto dodać, że na egzamin praktyczny należy przyjść w odpowiednim ubraniu, spodnie i kurtkę z długimi nogawkami, kamizelkę, ochraniacze itd.

Po zdaniu wszystkich egzaminów należy udać się do wydziału komunikacji, opłacić wydanie prawa jazdy i czekać na wydanie dokumentu.

Opracowano na podstawie:

Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (j.t. Dz.U z 2017 r. poz. 978 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. Zm.)

REKLAMA

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (j.t. Dz. U. z 2016 r. poz. 232 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego oraz stawek wynagrodzenia związanych z uzyskiwaniem uprawnień przez egzaminatorów (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 974)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

  Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

  Komunikat Policji: Od 25 lutego rolnicy na miesiąc zablokują autostradę. W obu kierunkach. Tym razem od strony Niemiec

  Komunikat Policji Od 25 lutego 2024 roku do 20 marca 2024 roku zarówno na autostradzie A2 w obydwu kierunkach oraz na terenie Słubic będą utrudnienia w ruchu drogowym. Zgodnie z otrzymaną informacją autostrada A2, a tym samym wyjazd i wjazd do Niemiec na wszystkich pasach będzie całkowicie zablokowany. Korzystajcie z tras alternatywnych.

  Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  REKLAMA

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

  Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

  Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

  W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

  137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

  W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

  REKLAMA

  Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

  Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

  Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

  Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

  REKLAMA