REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zostać kierowcą autobusu – w 2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Jak zostać kierowcą autobusu – 2017/2018 r./ fot. Fotolia
Jak zostać kierowcą autobusu – 2017/2018 r./ fot. Fotolia
Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcą autobusu może zostać osoba, która posiada prawo jazdy kategorii D a także nie była karana. Ponadto konieczne jest uzyskanie od lekarza i psychologa zaświadczeń o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy.

O tym jak zostać kierowcą autobusu mówi ustawa o transporcie drogowym a także ustawa o kierujących pojazdami. Ustawodawca stwierdza, że kierowcą autobusu może zostać osoba, która:

REKLAMA

 • posiada prawo jazdy kategorii D;
 • uzyskała zaświadczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy autobusu;
 • jest niekarana;
 • ukończyła 24 lata (wyjątkowo 21 lat jeżeli uzyskała kwalifikację wstępną lub 23 lata jeżeli ta osoba uzyskała kwalifikację wstępną przyspieszoną).

W przypadku osób w wieku 21 lat – do 23 roku życia mogą one wykonywać pracę kierowcy wyłącznie na liniach regularnych (do 50 km) .

Prawo jazdy kategorii D i D1

Posiadanie prawa jazdy kategorii D lub D1 przez kierowcę jest kwestią kluczową. Kategoria D1 umożliwia kierowcy prowadzenie autobusu przeznaczonego do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, o długości nieprzekraczającej 8 m. Prawo jazdy kategorii D to pełna kategoria, która pozwala na prowadzenie każdego autobusu.

Zobacz również: Jak zostać taksówkarzem?

Aby móc zapisać się na kurs na prawo jazdy kat. D lub D1 należy wcześniej posiadać prawo jazdy kat. B. Należy także mieć wspomniane wcześniej zaświadczenia od lekarza i psychologa. Po zrobieniu badań trzeba udać się do wydziału komunikacji w celu wydania profilu kandydata na kierowcę (PKK).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kurs na prawo jazdy kategorii D trwa 20 godzin teoretycznych i 60 godzin praktyki (40 godzin jeśli kursant posiada prawo jazdy kat. C) i kończy się egzaminem.

Kwalifikacja wstępna

Samo uzyskanie prawa jazdy kat. D nie uprawnia jeszcze do pracy w charakterze kierowcy autobusu. Kandydat na zawodowego kierowcę autobusu musi także uzyskać kwalifikację wstępną. Kursy kwalifikacji wstępnej są dedykowane dla osób, które planują rozpocząć pracę na stanowisku kierowcy i uzyskały prawo jazdy kat. D po raz pierwszy po 10 września 2008 r.

Kwalifikację wstępną może rozpocząć osoba, która ukończyła 21 lat. Czas jej trwania to 280 godzin. Kwalifikację wstępna przyśpieszona może rozpocząć osoba, która ukończyła 23 lata – trwa ona 140 godzin.

Po ukończeniu szkolenia organizowany jest egzamin państwowy w formie testu. Większość odpowiedzi poprawnych gwarantuje pozytywne zaliczenie kursu, a co za tym idzie, uzyskanie Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej.

Kierowcy autobusów (podobnie jak kierowcy TIRów) są zobowiązani do uczestnictwa w okresowych szkoleniach. Są one organizowane co 5 lat w ośrodkach szkolenia kierowców. Szkolenie to trwa 35 godzin. Nie trzeba zdawać ponownie egzaminu jednak należy ponownie wykonać badania lekarskie.

Koszty

Aby zostać kierowcą autobusu trzeba poświęcić przygotowaniom wiele czasu i środków. Koszt szkolenia na prawo jazdy kategorii D oraz kwalifikacji wstępnej to kwota 6 000 - 7 000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt wcześniejszego uzyskania prawa jazdy kat. B (ok. 1300 zł.) a także badań lekarskich i psychologicznych (ok.400 zł). Kierowca autobusu musi też liczyć się z koniecznością udziału w okresowych szkoleniach, które kosztują ok. 500 zł

Aby zostać kierowcą autobusu należy więc zainwestować kwotę ok. 9 000 – 10 000 tys. zł.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (j.t. Dz. U. z 2016 r. poz. 1907, 1935, 1948)

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 lipca 2012 r.w  sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców (Dz.U z 2016 r. poz. 280 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatki do zasiłku rodzinnego 2024 – kwoty, ustawa

  Jakie dodatki do zasiłku rodzinnego wymienia ustawa? Czy jest dodatek na dziecko niepełnosprawne i dla rodziny wielodzietnej? Najwyższy dodatek do zasiłku rodzinnego wynosi 1000 zł i jest jednorazowy. Jakie są kwoty wszystkich 7 dodatków do zasiłku w 2024 roku?

  Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

  Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

  Komunikat: Autostrada A2 nie będzie blokowana miesiąc. Strajk ostrzegawczy od 25 do 26 lutego. Rolnicy blokują od strony Niemiec

  Trzy godziny rozmów rolników z przedstawicielami przedsiębiorstw zaowocowały nowymi ustaleniami w sprawie planowanego protestu rolników na odcinku autostrady A2 w Świecku. 

  Taki sam wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce? MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

  Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

  Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

  W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

  REKLAMA

  137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

  W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

  Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

  Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

  REKLAMA