REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Trzęsienie ziemi

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Trzęsienie ziemi

Trzęsienie ziemi to nagłe drgania skorupy ziemskiej, które są wynikiem gwałtownego uwalniania energii zgromadzonej w postaci naprężeń geologicznych. Zjawisko to najczęściej jest spowodowane ruchami tektonicznymi płyty litosferycznej, choć może być również efektem innych procesów, takich jak wybuch wulkanu czy nawet działalności człowieka (np. eksplozje podziemne). Trzęsienia ziemi mogą powodować znaczne zniszczenia w budynkach i infrastrukturze oraz prowadzić do utraty życia ludzkiego. Siła i miejsce trzęsienia mierzone są za pomocą sejsmografów, a ich wielkość wyrażana jest w skali Richtera lub skali momentu sejsmicznego.

Sztuczna inteligencja przewiduje trzęsienia ziemi. Algorytm AI działa!

W ciągu siedmiu miesięcy algorytm AI poprawnie przewidział 70 proc. okolicznych trzęsień ziemi w Chinach na tydzień przed ich wystąpieniem – informuje “Bulletin of the Seismological Society of America”.

Uniwersytet Warszawski uruchomił zbiórkę darów dla poszkodowanych w trzęsieni ziemi w Turcji

W akcie solidarności z Turcją i Syrią oraz z osobami, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi, na Uniwersytecie Warszawskim uruchomiono zbiórkę darów rzeczowych dla poszkodowanych - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii?

Wiele krajów ruszyło z pomocą dla Turcji i Syrii, które ogromnie ucierpiały na skutek trzęsienia ziemi. Jednak patrząc na skalę zniszczeń jest to kropla w morzu. Decydując się na indywidualną pomoc warto przekazać ją sprawdzonej organizacji, gdyż wielu oszustów wykorzystuje takie tragedie. Poniżej lista oficjalnych organizacji niosących pomoc ofiarom tego tragicznego w skutkach kataklizmu. 

REKLAMA

Ekspert: w najgorszym przypadku liczba ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii może sięgnąć 67 tysięcy osób

Według ekspertów liczba zabitych w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii może znacznie wzrosnąć. "Szybkie prognozy oparte na empirycznych modelach zniszczeń sugerują do około 67 tys. ofiar śmiertelnych" - wyjaśnił Andreas Schaefer z Instytutu Geofizyki w Instytucie Technologii w Karlsruhe (KIT).

Turecki podatek na wypadek trzęsień ziemi pobierany od 1999 roku. Gdzie podziały się pieniądze?

Władze nie wiedzą przez co przechodzą ludzie. Gdzie są nasze podatki pobierane na wypadek trzęsienia ziemi od 1999 roku? – pyta w opublikowanym w środę 8 lutego 2023 r. reportażu AFP Celal Deniz, mieszkaniec Turcji, który ocalał z poniedziałkowej katastrofy.

Czy da się przewidzieć trzęsienie ziemi?

Bardzo trudno jest przewidzieć, gdzie i kiedy nastąpi trzęsienie ziemi - powiedziała w poniedziałek profesor Joanna Faurer Walker, dyrektor Instytutu Ryzyk i Katastrof w Univercity College London (UCL), cytowana przez Sky News.

REKLAMA

REKLAMA