REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Jak pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii?

REKLAMA

REKLAMA

Wiele krajów ruszyło z pomocą dla Turcji i Syrii, które ogromnie ucierpiały na skutek trzęsienia ziemi. Jednak patrząc na skalę zniszczeń jest to kropla w morzu. Decydując się na indywidualną pomoc warto przekazać ją sprawdzonej organizacji, gdyż wielu oszustów wykorzystuje takie tragedie. Poniżej lista oficjalnych organizacji niosących pomoc ofiarom tego tragicznego w skutkach kataklizmu. 

Jak pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii?

Możliwości pomocy ofiarom trzęsienia ziemi są ograniczone, choćby z racji położenia geograficznego tych krajów w stosunku do kraju nad Wisłą. Polska jako kraj wysłała grupę ratowników z psami, którzy na miejscu pomagają szukać pod gruzami żywych ofiar tego kataklizmu, przekazała również pomoc finansową i rzeczową. Ruszyły także organizacje i zrzeszenia. Jednak skala zniszczeń jest tak ogromna, że każda pomoc jest na wagę złota. Jak pomóc może każdy z nas, zachowując jednak przy tym bezpieczeństwo?

REKLAMA

1. Przekazanie rzeczy do organizacji humanitarnych prowadzących zbiórki

Ta forma pomocy jest szczególnie istotna, gdyż tysiące osób zostało bez dachu nad głową, jedzenia, środków czystości, odzieży - właściwie bez wszystkiego. Dlatego też różne organizacje, w tym humanitarne, ale też lokalne prowadzą zbiórki darów. Zwykle każda z nich publikuje aktualną listę najpotrzebniejszych rzeczy. Zazwyczaj potrzebne są namioty, koce, kołdry, ciepłe ubrania, żywność z długim terminem ważności, żywność dla małych dzieci, pieluchy, termosy, artykuły higieniczne, latarki.  

Warto jednak w celu przekazania takich przedmiotów znaleźć wiarygodną organizację w naszej okolicy. We Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Gdańsku i Krakowie zostały utworzone punkty zbiórki darów dla poszkodowanych, zorganizowane przez Ambasadora Turcji w Polsce Cengiza K.
 

Adresy punktów miejskich zbierających dary dla ofiar trzęsienia ziemi:

1. Poznański Punkt Zbiórki
ul. Święty Marcin 25/L2, 61-803 Poznań
czynny od godz. 16:00 dn. 8.02.2023

2. Punkt Zbiórki pod Poznaniem
NSBC Metal ul. Świerkowa 4, 64-320 Niepruszewo
Osoba kontaktowa: Hulusi Şahin +48 512 590 644

Dalszy ciąg materiału pod wideo

oraz

3. Warszawski Punkt Zbiórki Darów
EACC, Nadrzeczna 7B, 05-552 Wólka Kosowska

4. Ośrodek Stowarzyszenia Türkpol
ul. Rakowiecka 34/7, Warszawa
Osoba kontaktowa: Nisa Sare Birden +48 576 528 972

5. Łódzki Punkt Zbiórki
Ecolines Car, ul. Łódzka 42, Rzgów
Osoba kontaktowa: Mehmet İmik +48 601 195 359

6. Gdański Punkt Zbiórki
ul. Nad Stawem 7, 80-454 Gdańsk
Osoba kontaktowa: Hakan Haner +48 722 005 888

7. Wrocławski Punkt Zbiórki
Wita Stwosza 15a/2a, 50-148 Wrocław
Osoba kontaktowa: Elvan Gazi +48 696 939 860

8. Krakowski Punkt Zbiórki
Vera Food, Śnieżna 18, 30-822 Kraków
Osoba kontaktowa: Gediz Alan +48 785 322 172
 

Najpotrzebniejsze rzeczy zbierają także organizacje humanitarne m.in. Caritas Polska. 

2. Wpłata pieniędzy 

Ofiary tej tragedii możemy wspomóc także przekazując darowiznę pieniężną na prowadzone zbiórki. Poniżej lista oficjalnych zbiórek dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii:

1. Zbiórka środków finansowych na pomoc Turcji i Syrii prowadzona przez Polski Czerwony Krzyż 

Wpłaty na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem "Na pomoc Turcji i Syrii". 
IBAN PL16 1160 2202 0000 0002 7718 3060, SWIFT CODE BIGBPLPWXXX with a note "HELP for TURKEY and SYRIA". 

2. Zbiórka pieniędzy Polskiej Akcji Humanitarnej na sfinansowanie udzielenia natychmiastowej pomocy dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Szczegóły zbiórki:

https://www.siepomaga.pl/pah-turcjasyria

3. Zbiórka pieniędzy na pilną pomoc dla dzieci poszkodowanych przez trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii prowadzona przez Unicef. Wpłatę można przekazać przez stronę internetową organizacji pod adresem:

https://unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/pomoc-dla-syrii-trzesienie-ziemi

Unicef prowadzi także zrzutkę poprzez portal siepomaga.pl pod adresem:

https://www.siepomaga.pl/unicef-syria

4. Zbiórka na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii prowadzona przez Caritas Polska. 

Darowiznę można przekazać:

  • wpłacając darowiznę przez stronę caritas.pl
  • wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POMOC
  • wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

5. Zbiórka pieniędzy na pomoc humanitarną ofiarom kataklizmu w Turcji i Syrii prowadzona przez serwis do tworzenia zrzutek Pomagam.pl we współpracy z Polską Misją Medyczną

Zbiórkę znajdziemy pod adresem: 

https://pomagam.pl/trzesienie-ziemi

6. Pieniądze na pomoc medyczną ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii zbiera także organizacja Lekarze bez granic. Zrzutkę znajdziemy pod adresem:

https://pomagam.pl/lekarze-bez-granic

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii 2023 – skutki 

W poniedziałek 6 lutego nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Od tego czasu pojawiło się także blisko 200 wstrząsów wtórnych. 

Trwa walka o uratowanie jak największej liczby osób uwięzionych pod gruzami zawalonych budynków. Szacuje się, że w obu krajach nawiedzonych tą klęską rannych zostało około 70 tys. osób. Liczba ofiar śmiertelnych na dzień 9 lutego wyniosła 20 tys. Eksperci przewidują, że może ona sięgnąć 67 tys. Ze zniszczonych terenów ewakuowano już około 28 tys. osób. 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia zabierze czternastkę. Czy emeryci się tego spodziewali?

Nowe przepisy wprowadzane w 2025 roku miały być ulgą dla tysięcy seniorów, którzy po śmierci małżonka zostali z ograniczonymi środkami do życia. Renta wdowia, nowy instrument łączący własną emeryturę z częścią renty rodzinnej, budziła nadzieję. Niestety, radość nie trwała długo. Okazuje się, że w wielu przypadkach przyjęcie renty wdowiej może pozbawić seniora czternastej emerytury.

Samodzielność kontra mikrozarządzanie: jak zaufanie wpływa na rozwój pracowników

Choć wielu pracowników deklaruje gotowość do samodzielnego działania, to wiele organizacji boryka się z deficytem zaufania do podwładnych. Nadal można obserwować, że style zarządzania opierają się na ścisłej kontroli, przez co ograniczają możliwości rozwoju pracowników i tłumią ich kreatywność.

Co przy spadku daje tzw. transmisja?

Co przy spadku daje tzw. transmisja? Mało osób ma świadomość tej instytucji. a jest ona kluczowa w postępowaniu spadkowym, bo daje ochronę spadkobiercom i spadkodawcom. Co to zatem jest transmisja oraz kim jest transmitent i transmitariusz?

Takich przelewów jeszcze nie było. We wrześniu emeryci otrzymają rekordowe wypłaty czternastek!

Wrzesień 2025 roku przyniesie długo wyczekiwaną „czternastkę” – dodatkową emeryturę, która dla wielu seniorów stanowi realne wsparcie domowego budżetu. W tym roku jej wysokość to aż 1878,91 zł brutto. Kto dostanie pełną kwotę i jakie są zasady? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

REKLAMA

Umowę leasingu można zawrzeć online bez podpisu kwalifikowanego. Prawo już na to pozwala ale firmy leasingowe muszą przestawić swoje systemy

Możliwość zawarcia umowy leasingu w formie elektronicznej, bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego, będzie powszechnie dostępna na rynku prawdopodobnie za kilka - kilkanaście tygodni – ustalili eksperci Superauto.pl. To rynek, którego wartość przekroczyła w 2024 r. 110 mld zł. Firmy leasingowe są w trakcie dostosowywania swoich systemów informatycznych oraz procedur do nowego prawa, które właśnie weszło w życie. Pierwsze firmy leasingowe udostępnią jednak tzw. formę dokumentową od razu. Są to Velo Leasing, Vehis, Cofidis oraz Millennium Leasing.

System kaucyjny w Polsce od 2025. Większość Polaków o nim słyszała, ale wciąż nie wie, jak działa

Aż 75% Polek i Polaków wie, że od 2025 roku wejdzie w życie system kaucyjny – ale aż 71% nie rozumie jego zasad. Zamiast jasnych informacji – domysły i nieporozumienia. Eksperci alarmują: bez skutecznej edukacji i komunikacji nawet najlepsze rozwiązania mogą zawieść.

Przełomowy wyrok TK: tysiące Polaków mogą odzyskać podatek od sprzedaży nieruchomości

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wymóg składania oświadczenia o zameldowaniu przy uldze meldunkowej w latach 2007–2008 był niezgodny z Konstytucją. To otwiera drogę do odzyskania niesłusznie zapłaconego podatku – nawet sprzed kilkunastu lat – wraz z odsetkami. Czas na działanie jest ograniczony.

Już teraz zabierają 800 plus i 300 plus dużej grupie. To koniec bezwarunkowego wsparcia: nie spełniasz kryterium, nie masz świadczenia

Od 1 czerwca 2025 roku program "Rodzina 800+" oraz "Dobry Start" przeszedł zmiany. Obowiązują one również w lipcu, w III kwartale 2025 r., jak i w 2026 r. Wraz z nowym okresem świadczeniowym weszło w życie rygorystyczne kryterium, które pozbawi czy już pozbawiło wsparcia finansowego znaczną grupę beneficjentów. Kończy się więc era, w której świadczenie wychowawcze przysługiwało niemal każdemu dziecku w Polsce.

REKLAMA

Koniec darmowych worków na śmieci od gminy. Zmiany w sposobie segregacji odpadów

Coraz więcej gmin w Polsce nie udostępnia już darmowych worków na śmieci dla swoich mieszkańców. Jest to związane ze zmianą sposobu segregacji odpadów. Zmiany mają na celu walkę z niewłaściwym sortowaniem śmieci.

Odrzucenie spadku i tak nie uchroni przed długami po zmarłym

Odrzucenie spadku i tak nie uchroni przed długami po zmarłym - dlaczego? Cóż, kwestie dziedziczenia po bliskich budzą wiele emocji, a nierzadko również obaw. Choć przyjęcie spadku kojarzy się z korzyścią, niewiedza i skomplikowane przepisy mogą prowadzić do poważnych problemów finansowych, zwłaszcza gdy w grę wchodzą długi zmarłego. Zawiłości prawa spadkowego potrafią zaskoczyć, o czym świadczą kontrowersyjne orzeczenia sądowe, które wymagają interwencji nawet Rzecznika Praw Obywatelskich.

REKLAMA