REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop na żądanie, Urlop bezpłatny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Święto Trzech Króli - wydłużenie czasu pracy jest uzasadnione

Minister pracy Jolanta Fedak odniosła się do apelu KPP Lewiatan o niepodpisywanie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacji Kodeksu pracy. Chodzi o dzień wolny w Święto Trzech Króli, tj. 6 stycznia. 

Pracownicy powinni mieć prawo do 4 dni urlopu na żądanie

Pracownicy powinni mieć prawo do 4 dni urlopu na żądanie, tak jak dotychczas. Dobrze jednak byłoby, gdyby mieli obowiązek wcześniej informować pracodawcę, że chcą z nich korzystać - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Czy urlop na żądanie będzie krótszy

Zasady przyznawania urlopu na żądanie mogą ulec zmianie. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan opowiada się za skróceniem tego urlopu z 4 do 2 dni.

Czy pracodawca zawsze musi wyrazić zgodę na urlop na żądanie?

Każdemu pracownikowi przysługuje cztery dni urlopu na żądanie w ciągu roku. Podstawową zasadą jego wykorzystania jest to, że pracownik nie musi informować o takim urlopie z wyprzedzeniem, nie jest on też objęty planem urlopów. Co jednak w sytuacji, gdy pracodawca nie chce się zgodzić na urlop na żądanie?

REKLAMA

Urlop bezpłatny

Pracownik przedstawił zaświadczenie z Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze go na wójta gminy. Czy pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu bezpłatnego pracownikowi, który został wybrany wójtem lub burmistrzem?

Czy trzeba poprawić błąd w świadectwie pracy, jeżeli pracownik nie wystąpił o jego sprostowanie

Wystawiliśmy pracownicy świadectwo pracy, w którym popełniliśmy błąd (nie podaliśmy okresu urlopu bezpłatnego, z którego korzystała pracownica w czasie trwania stosunku pracy). Pracownica nie zwróciła się o sprostowanie świadectwa pracy. Czy w tej sytuacji możemy z własnej inicjatywy wystawić poprawne świadectwo pracy? Jeżeli tak, to w jaki sposób powinno ono zostać przekazane osobie, której dotyczy?

Urlop na żądanie a uprawnienia urlopowe nauczycieli

Jestem nauczycielem akademickim uczelni wyższej już ponad 10 lat. W tym roku akademickim chciałbym skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie. Jednak odmówiono mi, uzasadniając to tym, że do nauczycieli akademickich nie stosuje się przepisów Kodeksu pracy w tym zakresie. Czy mogę być pozbawiony tego prawa?

Urlop szkoleniowy a inne urlopy pracownicze

Na czas przygotowań do egzaminów pracownik może uzyskać różne świadczenia ze strony pracodawcy, m.in. urlop szkoleniowy lub urlop bezpłatny. Urlop szkoleniowy jest udzielany np. w celu przygotowania pracy dyplomowej.

REKLAMA

Jak rozliczać składki od zlecenia zawartego z pracownikiem w okresie urlopu bezpłatnego

Nasz pracownik złożył wniosek o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na okres od 1 czerwca do 30 września 2010 r. Ponieważ w tym czasie powstała konieczność wykonania wcześniej nieprzewidzianych prac, chcemy podpisać z nim umowę zlecenia. Jak wygląda rozliczenie składek ZUS za takiego pracownika? Dodam, że umowy zlecenia mają być podpisywane na okresy obejmujące jeden miesiąc z wynagrodzeniem brutto 2000 zł.

Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi corocznie i to w nieprzerwanej formie. Pojęcie „corocznie” oznacza, że pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze z początkiem każdego kolejnego roku kalendarzowego.

Komu pracodawca obowiązany jest udzielić urlopu bezpłatnego

Mam 17 lat. Na okres wakacji chciałam otrzymać urlop bezpłatny. Pracodawca poinformował mnie, że nie może mi go udzielić. Czy pracodawca może tak postąpić?

Kiedy okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy

Słyszałam, że w niektórych sytuacjach okres trwania urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Czy tak rzeczywiście jest?

Czy na urlopie bezpłatnym można wypowiedzieć umowę o pracę

Pracodawca wyraził zgodę, abym przez pół roku przebywał na urlopie bezpłatnym. Czy w tym czasie pracodawca może mnie zwolnić?

Kiedy pracodawca obowiązany jest udzielić urlopu bezpłatnego

Co do zasady decyzja o udzieleniu urlopu bezpłatnego należy do pracodawcy. Należy jednak zaznaczyć, że przepisy prawa przewidują sytuację, kiedy pracodawca zobowiązany jest do udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego.

Czym jest szczególny urlop bezpłatny

Czy pracodawca może zaproponować mi pójście na urlop bezpłatny w zamian za pracę u innego pracodawcy? Czy jego działanie jest zgodne z prawem?

Urlop bezpłatny a przeniesienie na inne stanowisko

Jestem na urlopie bezpłatnym. Otrzymałam telefon od pracodawcy, że zostałam przeniesiona na inne stanowisko. Czy pracodawca mógł tak postąpić?

Czy przebywając na urlopie bezpłatnym muszę poinformować pracodawcę o podjęciu innej pracy?

Jestem na urlopie bezpłatnym, pracuję u innego pracodawcy. Czy muszę poinformować pracodawcę, u którego jestem na urlopie bezpłatnym o podjęciu na ten czas innej pracy?

Czy pracodawca może zmusić pracownika do wzięcia urlopu bezpłatnego

Pracodawca poinformował mnie, że przez okres wakacji nie będzie dla mnie pracy. W związku z tym wyśle mnie na ten czas na urlop bezpłatny. Czy jest to zgodne z prawem?

Czy podczas trwania urlopu bezpłatnego przysługuje zasiłek chorobowy

Czy przebywając na urlopie bezpłatnym, w razie choroby będę mógł otrzymać zasiłek chorobowy?

Granice dopuszczalności korzystania z urlopu na żądanie

Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie. Jeśli w takiej sytuacji pracownik mimo wyraźnej odmowy nie stawi się w pracy, pracodawca może wobec niego wyciągnąć konsekwencje służbowe, np. nałożyć na pracownika karę porządkową.

Urlop na żądanie w związku ze strajkiem

W zakładzie pracy zostanie zorganizowany legalny strajk, w związku z tym postanowiłam w dniach tych zgłosić urlop na żądanie. Pracodawca poinformował mnie, że jeżeli tak zrobię to odmówi mi jego udzielenia, a w przypadku nie stawienia się do pracy mnie zwolni. Czy pracodawca może tak postąpić?

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu bezpłatnego?

Na sierpień i wrzesień otrzymałam możliwość wyjazdu za granicę w celach zarobkowych, w związku z tym chciałabym pójść w tym okresie na urlop bezpłatny, czy pracodawca może mi go nie udzielić? Jaki jest maksymalny czas na jaki mogę pójść na urlop bezpłatny?

Zgłoszenie urlopu na żądanie

Godzinę przed rozpoczęciem pracy zgłosiłem telefonicznie pracodawcy urlop na żądanie, jednak odmówił on mi jego udzielenia, ponieważ według niego za późno go o tym poinformowałem. Zagroził też, że jeżeli nie stawię się do pracy, to mnie zwolni. Czy pracodawca może odmówić mi urlopu na żądanie? Czy faktycznie za późno go o nim poinformowałem?

Niewykorzystany urlop na żądanie

W roku 2009 nie wykorzystałem 10 dni urlopu wypoczynkowego, ani razu nie zgłaszałem również urlopu na żądanie. Pracodawca poinformował mnie, że mam niewykorzystanych 10 dni urlopu, ale według mnie tych dni jest 14. Kto ma rację?

Okresy nieświadczenia pracy wliczane do stażu pracy

Staż pracy to okres, w którym pracownik świadczy pracę w ramach stosunku pracy na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę. Na zakładowy staż pracy składa się nie tylko czas faktycznego wykonywania pracy, ale również inne okresy, takie jak urlop macierzyński czy wychowawczy.

Urlop bezpłatny (art. 174)

Pracownikowi przysługuje zagwarantowane ustawowo prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego wymiar jest jednak ograniczony. Pracownik może jednakże zwrócić się do pracodawcy o udzielenie mu urlopu dodatkowego - bezpłatnego, ponad wymiar urlopu wypoczynkowego.

Czy można odwołać pracownika z urlopu na żądanie

Pracownik wystąpił o udzielenie 4 dni urlopu na żądanie. W drugim dniu korzystania z tego urlopu przez pracownika nastąpiła awaria systemu informatycznego. Pracownik ten ze względu na swoje umiejętności oraz zajmowane w firmie stanowisko jest nam niezbędny do usunięcia awarii. Czy możemy go odwołać z urlopu na żądanie?

Czy urlop bezpłatny wlicza się do okresu zatrudnienia?

W czasie urlopu bezpłatnego trwa nadal stosunek pracy, zaś pracownik korzysta ze szczególnej ochrony - pracodawca nie może dokonać wypowiedzenia umowy o pracę ani też wypowiedzenia zmieniającego.

Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego

W przypadku udzielania przez pracodawcę urlopu bezpłatnego na okres dłuższy niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć możliwość odwołania pracownika z tego urlopu z ważnych przyczyn.

Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego

Pracodawca może uzależnić zgodę na udzielenie urlopu bezpłatnego na okres przekraczający 3 miesiące od prawa do jego odwołania z ważnych przyczyn.

Bariery biurokratyczne w prawie pracy

Na ostatnim posiedzeniu Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo” zajęła się barierami biurokratycznymi w kodeksie pracy wskazanymi przez Konfederację Pracodawców Polskich (KPP).

Praca w warunkach powodzi

Zalane drogi, podmyte torowiska, zamknięte mosty i przeprawy… te skutki powodzi uniemożliwiają wielu osobom dotarcie do zakładu pracy- nie powinny ich z tego powodu spotkać żadne problemy… poza finansowymi.

Urlop bezpłatny


Urlop bezpłatny jest okresem, w którym pracownik pozostaje w stosunku pracy, ale nie jest zobowiązany do jej świadczenia. Co ważne urlop bezpłatny może być udzielony tylko na wniosek pracownika, w związku z czym pracodawca nie może zmusić pracownika do skorzystania z takiego urlopu.

Urlop bez maila?

Przed wyjazdem na zasłużony wypoczynek warto zastanowić się, kogo powiadomić o swoim urlopie. Czy taką informację powinni otrzymać wszyscy ci, którzy podczas naszej nieobecności przyślą do nas wiadomość?

Kilka dni urlopu bezpłatnego a miesięczne wynagrodzenie pracownika

Pracownikowi, który w miesiącu przebywa kilka dni na urlopie bezpłatnym, obniża się wynagrodzenie proporcjonalnie o liczbę nieprzepracowanych dni.

Czy mogę pracować na urlopie bezpłatnym

Praca na urlopie bezpłatnym - czy jest dozwolona? Obecnie pracuję w firmie ochroniarskiej. Chciałbym jednak wziąć kilka miesięcy urlopu bezpłatnego i wyjechać do pracy do Anglii, gdzie obecnie przebywa moja córka. Czy polski pracodawca będzie mógł mnie zwolnić?

Urlop na żądanie a strajk pracowników

Ustawodawca wprowadzając do kodeksu pracy przepisy dotyczące urlopu na żądanie, udzielił pracownikowi 4 dni urlopu wypoczynkowego w każdym roku kalendarzowym w terminie przez niego wskazanym. Nie zostało jednak skonkretyzowane w jakim celu mają być one wykorzystane. Pracownik może je przeznaczyć zarówno na leczenie kaca jak i na wycieczkę. Pojawia się zatem pytanie czy istnieje możliwość, aby potraktować urlop na żądanie jako formę strajku pracowników?

W jaki sposób pracodawca powinien dokonać potrącenia z wynagrodzenia pracownika, który przez część miesiąca przebywał na urlopie bezpłatnym

Otrzymaliśmy od komornika zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia pracownika na poczet należności z tytułu niespłaconej pożyczki w banku na kwotę 725 zł. W jaki sposób dokonać potrącenia z wynagrodzenia, jeśli pracownik w styczniu 2010 r. świadczył pracę przez 8 dni, a przez pozostałą część miesiąca przebywał na urlopie bezpłatnym? Za czas przepracowany pracownikowi przysługuje pensja w kwocie 1500 zł. Ma on prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodów oraz kwoty zmniejszającej podatek. Czy kwotę wolną od potrąceń należy zmniejszyć proporcjonalnie do przepracowanej części miesiąca?

Inna praca podczas urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego

Brak szerszych uregulowań w zakresie wykorzystania urlopu wypoczynkowego wskazuje na to, że taki wypoczynek jest uznawany za uprawnienie pracownika, a nie jego obowiązek. To od pracownika zależy, w jaki sposób go wykorzysta.

Dwie formy urlopu bezpłatnego

Urlop bezpłatny jest okresem zatrudnienia, w którym pracownik nie świadczy pracy. Przepisy prawa pracy przewidują dwie formy udzielenia tego urlopu.

Naliczanie składek podczas urlopu bezpłatnego

Jak rozliczyć pracownikowi wypłatę, jeżeli w październiku był na urlopie bezpłatnym. Pracodawca zapłacił za niego składkę do PZU (składka jest ozusowana i opodatkowana), a na liście wypłat kwota wynosiła 14,10 zł. Czy mam ją zostawić?

Czy pracownik, który w czasie urlopu bezpłatnego pracuje na zlecenie dla swojego pracodawcy, podlega ubezpieczeniom

Od grudnia br. zawarliśmy umowę zlecenia z naszym informatykiem, który od stycznia do maja 2010 r. będzie przebywać na urlopie bezpłatnym. Czy od kwoty wynagrodzenia, które wypłacimy za wykonanie zlecenia (tj. po zakończeniu każdego miesiąca) mamy opłacić składki ZUS na zasadach obowiązujących pracowników, czy zleceniobiorców?

Odwołanie z urlopu na żądanie

Pracownik zawiadomił nas rano, że korzysta w tym dniu z urlopu na żądanie. Ponieważ około południa wystąpiła w zakładzie awaria, nakazaliśmy pracownikowi natychmiastowe stawienie się do pracy. Pracownik jednak nie wykonał tego polecenia, stwierdzając, że nie musi wracać do pracy, ponieważ jest to urlop na żądanie. Czy pracownik miał rację, a jeśli nie, to czy możemy rozwiązać z nim umowę o pracę?

W jaki sposób uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego wynagrodzenie z miesiąca, w którym pracownik był na urlopie bezpłatnym

Pracownik w maju 2009 r. przez 5 dni roboczych był na urlopie bezpłatnym. Zachorował w listopadzie 2009 r. Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracownika wliczyć również wynagrodzenie za maj, mimo że pracownik był na urlopie bezpłatnym? Jeżeli tak, to czy wynagrodzenie za ten miesiąc wliczyć w kwocie faktycznie wypłaconej, czy wcześniej uzupełnić?

Jak ustalać plan urlopów

Urlop wypoczynkowy powinien być udzielony zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

Zaległy urlop na żądanie

Niewykorzystane przez pracownika dni urlopu na żądanie przechodzą na następny rok jako dni urlopu wypoczynkowego.

Wynagrodzenie za jeden dzień pracy

Pracownik, który w 31-dniowym miesiącu tylko przez jeden dzień świadczy pracę, a w pozostałe choruje, może być pozbawiony wynagrodzenia za ten dzień.

Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny polega na zwolnieniu pracownika z obowiązku wykonywania zatrudnienia a pracodawcy z obowiązku wypłacania wynagrodzenia. Stosunek pracy trwa jednak nadal i podlega ochronie.

Rozwiązanie umowy podczas urlopu bezpłatnego

Umowa o pracę jednego z zatrudnionych w mojej firmie pracowników kończy się 31 października. Trzy miesiące temu pracownik złożył podanie o udzielenie mu urlopu bezpłatnego dłuższego niż termin zawartej z nim umowy. Chciałbym rozwiązać umowę z tym pracownikiem. W związku z tym mam pytanie, czy mogę tego dokonać, mimo że pracownik dostał zgodę na cały urlop bezpłatny czy też muszę czekać do końca trwania urlopu?

Urlop na żądanie (art. 167 (2) i (3))

Każdemu pracownikowi przysługuje w ciągu roku 4 dni urlopu na żądanie.

REKLAMA