reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Praca w warunkach powodzi

Praca w warunkach powodzi

Zalane drogi, podmyte torowiska, zamknięte mosty i przeprawy… te skutki powodzi uniemożliwiają wielu osobom dotarcie do zakładu pracy- nie powinny ich z tego powodu spotkać żadne problemy… poza finansowymi.

Obiektywny brak możliwości dotarcia do pracy spowodowany działaniem siły wyższej (takiej jak powódź)- stanowi wystarczające usprawiedliwienie nieobecności pracownika w zakładzie pracy. W zależności od stosunków panujących w zakładzie w różny sposób będzie musiał jednak to udowodnić (a także zgłosić usprawiedliwienie pracodawcy najpóźniej następnego dnia… chyba że okaże się to niemożliwe)
W wielu sytuacjach konieczne będzie uzyskanie zaświadczenia np.:
- od przedstawiciela kolei- o niekursowaniu pociągów w danym dniu na określonej trasie,
- z urzędu gminy/sołectwa o tym, że drogi lokalne były nieprzejezdne.

Z reguły z uwagi na rozległość skutków powodzi w danym rejonie, tego typu działania nie są konieczne.

Porównaj: Jakie przyczyny usprawiedliwiają nieobecność w pracy

Nawet jeśli nasza nieobecność jest usprawiedliwiona- nadal nie otrzymamy za nią wynagrodzenia, nie poniesiemy jednak innych konsekwencji (związanych z np. z naganą czy innym wpisem do akt). W takiej sytuacji, (jeśli możemy skontaktować się z pracodawcą) warto skorzystać z „urlopu na żądanie”- pracodawca nie może w tej sytuacji nam go nie udzielić. Pamiętajmy jednak, że wykorzystywany jest w pojedynczo i nie częściej niż 4 razy w roku, obciąża także jednocześnie pulę urlopu wypoczynkowego.

Nie będzie to niestety możliwe w sytuacji braku kontaktu z pracodawcą- urlop na żądanie musi być zgłoszony najpóźniej w dniu, w którym ma być wykorzystany.

Jeśli jednak mimo niesprzyjających okoliczności udało nam się dotrzeć do pracy, zakład zaś nie może funkcjonować – przysługuje nam wynagrodzenie za przestój (60% stawki podstawowej, nie niższej jednak od minimalnego wynagrodzenia)- jednym z obowiązków pracodawcy jest bowiem zapewnienie „zajęcia” pracownikom- nawet jeśli nie ponosi odpowiedzialności za zatrzymanie pracy zakładu.

Zobacz również serwis: Powódź 2010

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama