Polska przed Trybunałem Sprawiedliwości UE za niewdrożoną dyrektywę o energii elektrycznej
23 lis 2012
Dyrektywy Unii Europejskiej są aktami prawa pochodnego, które nakładają na państwa członkowskie obowiązek implementacji określonych regulacji prawnych. Przepisy dyrektyw nie wiążą wprost, często pozostawiają państwom dużą swobodę wyboru rozwiązań. W efekcie państwa UE często nie wywiązują się ze swoich zobowiązań i wdrażają dyrektywy ze znacznym opóźnieniem.
Ułatwienia przy inwestycjach w infrastrukturę energetyczną - nowa ustawa korytarzowa
02 lip 2012
W myśl zapowiedzi Ministerstwa Gospodarki 1 stycznia 2013r. powinna wejść w życie ustawa o korytarzach przesyłowych, która wprowadzi szereg ułatwień w zakresie inwestowania w infrastrukturę sieci energetycznych, w tym instrumentów prawnych rozwiązujących dotychczasowe problemy z procesem pozyskiwania gruntu.
Kolejne propozycje do pakietu ustaw energetycznych?
02 lip 2012
29 maja 2012r. na konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Gospodarki zaprezentowano kolejne propozycje zmian do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. Pomimo, iż są to dość ogólne założenia to mogą wprowadzić bardzo istotne zmiany do dotychczasowych ustaleń.
Proces zatwierdzania taryf przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki
05 sty 2012
Od 1 stycznia 2012 roku będą obowiązywały nowe taryfy dla przedsiębiorstw sprzedających energię elektryczną odbiorcom w gospodarstwach domowych (Energa Obrót, Enea, PGE oraz Tauron Sprzedaż). Przedsiębiorstwa energetyczne ustalają taryfy dla energii elektrycznej zgodnie z zasadami określonymi w ustawie – Prawo energetyczne, po czym zatwierdza je (bądź nie) Prezes URE. Jak przebiega ten proces?
Prawa konsumenta: odbiorca decyduje o mocy przyłączeniowej
21 paź 2011
Przy przyłączeniu do sieci to odbiorca określa ile energii potrzebuje. Przedsiębiorca nie może na nim wymuszać większej mocy przyłączeniowej. Takie działanie narusza prawa konsumentów.
Kto odpowiada za zniszczony licznik?
23 lis 2010
Lokator odpowiada za instalację, która znajduje się w obrębie jego lokalu. Kto jednak odpowiada za instalację, która znajduje się poza tym lokalem?
Kiedy mogą być wstrzymane dostawy ciepła?
05 paź 2010
Zakład energetyczny może wstrzymać dostarczanie ciepła, jeżeli odbiorca zwleka z zapłatą. Jest to skuteczne narzędzie w przeciwdziałaniu finansowym zaległościom.
Urlopy szkoleniowe dla energetyków
17 sie 2010
Pracownicy branży energetycznej muszą nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. Z tego względu mają prawo do urlopów szkoleniowych, podczas których zachowują prawo do wynagrodzenia.
Coraz chętniej zmieniamy sprzedawcę energii
22 kwi 2010
Konkurencja rynkowa powoli staje się faktem na rynku sprzedaży energii elektrycznej. W pierwszym kwartale 2010 r. sprzedawcę zmieniło prawie 1 200 firm – podaje Urząd Regulacji Energetyki.
Ile kosztuje nielegalny pobór energii
08 kwi 2010
Nielegalny pobór energii może być nie tylko przestępstwem, ale również słono kosztować. Zakład energetyczny może naliczyć nam nawet pięciokrotność stawki.
Kiedy za przerwę w dostawach prądu przysługuje bonifikata
01 kwi 2010
Odbiorcy energii elektrycznej, którzy w czasie zimy pozostawali przez jakiś okres bez prądu mogą domagać się bonifikat od dostawcy energii.
Czym jest przedpłatowy licznik energii
10 lut 2010
Niesumienni odbiorcy energii, którzy nie płacą regularnie rachunków za prąd mogą się spodziewać, że zakład energetyczny zmusi ich do założenia przedpłatowego licznika. Za koszty instalacji nie może jednak obciążyć klienta.
Umowa z zakładem energetycznym
26 mar 2009
Sprzedaż, dystrybucja, sieci, instalacje i urządzenia. To tylko podstawowe hasła jakie powinieneś znać zawierając umowę z przedsiębiorstwem energetycznym. Sprawdź co musisz wiedzieć.
Umowa z zakładem energetycznym
20 mar 2009
Sprzedaż, dystrybucja, sieci, instalacje i urządzenia. To tylko podstawowe hasła jakie powinieneś znać zawierając umowę z przedsiębiorstwem energetycznym. Sprawdź co musisz wiedzieć.
Co nowego na rynku energii elektrycznej
20 lut 2009
W ostatnich czasach ceny energii elektrycznej budzą wiele emocji wśród konsumentów. Widoczne są tendencje przedsiębiorstw do podwyższania rachunków. Wiele wskazuje na to, że jest to wynikiem braku konkurencji oraz uprzywilejowanej pozycji dostawców w stosunku do konsumentów.
Jak rozliczyć opłaty za ciepło ze spółdzielnią mieszkaniową?
13 sty 2009
Jak rozliczyć rachunki za ciepło jeżeli jest się lokatorem w spółdzielni mieszkaniowej. Czy w takiej sytuacji faktury wysyłane są bezpośrednio od przedsiębiorstwa energetycznego?
Jakie obowiązki ma przedsiębiorstwo energetyczne
16 wrz 2008
Pod pojęciem usługi dystrybucji energii elektrycznej należy rozumieć transport energii sieciami dystrybucyjnymi w celu ich dostarczania konsumentom do ich gospodarstw domowych. Podstawą do świadczenia tych usług jest umowa zawierana z przedsiębiorstwem energetycznym. Poprzez taką umowę przedsiębiorstwo energetyczne zobowiązuje się do dostarczenia odbiorcy energii elektrycznej za określoną opłatą.