reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Cennik > Proces zatwierdzania taryf przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki

Proces zatwierdzania taryf przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki

Od 1 stycznia 2012 roku będą obowiązywały nowe taryfy dla przedsiębiorstw sprzedających energię elektryczną odbiorcom w gospodarstwach domowych (Energa Obrót, Enea, PGE oraz Tauron Sprzedaż). Przedsiębiorstwa energetyczne ustalają taryfy dla energii elektrycznej zgodnie z zasadami określonymi w ustawie – Prawo energetyczne, po czym zatwierdza je (bądź nie) Prezes URE. Jak przebiega ten proces?

Czym jest taryfa?

Taryfa to zbiór cen i stawek opłat oraz warunków ich stosowania, opracowany przez przedsiębiorstwo energetyczne i wprowadzany jako obowiązujący dla określonych w nim odbiorców w trybie przewidzianym w ustawie. Działalność związana z obrotem energią elektryczną jest działalnością regulowaną, co oznacza, że wyznaczone organy posiadają środki prawne, które mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, prawidłową gospodarkę energią oraz chronić interesy odbiorców. Stąd też, zanim przedsiębiorstwo energetyczne zmieni taryfę, musi ona zostać zatwierdzona przez Prezesa URE. Ma to służyć przede wszystkim odbiorcom energii – bo to oni odczują wzrost cen.

Co powinny zapewniać taryfy?

Wprowadzenie nowej taryfy powinno zostać dobrze uzasadnione przez przedsiębiorstwo energetyczne. Przede wszystkim taryfy powinny zapewniać:

§ pokrycie uzasadnionych kosztów działalności gospodarczej przedsiębiorstwa energetycznego w zakresie wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji lub obrotu energia elektryczną, wraz z uzasadnionym zwrotem z kapitału zaangażowanego w prowadzoną działalność,

§ ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym podwyższeniem poziomu cen i stawek opłat.

Zobacz: Informacja ustawowa a raport plus z BIK

Dokonanie analizy przez Prezesa URE

Po przedłożeniu wniosku przez przedsiębiorstwo energetyczne w sprawie zatwierdzenia taryfy, Prezes URE dokonuje jego analizy pod kątem zgodności z przepisami ustawy. W głównej mierze badaniu i ocenie poddaje się koszty planowane przez przedsiębiorstwo na okres obowiązywania taryfy, które to stanowią podstawę kalkulacji cen i stawek opłat. Jeżeli przeprowadzona weryfikacja kosztów wykaże, że przedsiębiorstwo zawyżyło prognozy, Prezes URE ma prawo odmówić zatwierdzenia taryfy. Prezes URE wydaje decyzję odmowną tylko w uzasadnionych przypadkach, kierując się przy tym zasadą równoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców.

Uzasadnione koszty

Decyzje Prezesa URE ogranicza kategoria uzasadnionych kosztów przedsiębiorstwa energetycznego. Uzasadnione koszty to koszty niezbędne do wykonania zobowiązań powstałych w związku z prowadzoną działalnością, przyjmowane przez przedsiębiorstwo energetyczne do kalkulacji cen i stawek opłat ustalanych w taryfie w sposób ekonomicznie uzasadniony, przy zachowaniu należytej staranności służącej ochronie interesów odbiorców oraz realizującej potrzebę uzasadnionego zwrotu z kapitału zaangażowanego w tę działalność. Jednym słowem, Prezes URE nie może narazić przedsiębiorstwa na stratę, lecz musi zmierzać do zachowania jego rentowności przy jednoczesnym wyważeniu interesów odbiorców.

Zatwierdzenie taryfy

Przedsiębiorstwa energetyczne przedkładają taryfy do zatwierdzenia Prezesowi URE z własnej inicjatywy bądź na jego żądanie. Prezes wyraża zgodę na nową taryfę, o ile jest ona zgodna z zasadami i przepisami określonymi w ustawie – Prawo energetyczne.

Zwolnienie przedsiębiorstwa z obowiązku przedłożenia taryfy

Prezes URE może zwolnić przedsiębiorstwo energetyczne z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia, w sytuacji gdy stwierdzi, że działa ono w warunkach konkurencji.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Podstawa prawna

Ustawa z 10.04.1997 r. – Prawo energetyczne (t.j. Dz.U. z 2006 r., Nr 89, poz. 625 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po przedłożeniu wniosku przez przedsiębiorstwo energetyczne w sprawie zatwierdzenia taryfy, Prezes URE dokonuje jego analizy pod kątem zgodności z przepisami ustawy.
Po przedłożeniu wniosku przez przedsiębiorstwo energetyczne w sprawie zatwierdzenia taryfy, Prezes URE dokonuje jego analizy pod kątem zgodności z przepisami ustawy.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama