| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Coraz chętniej zmieniamy sprzedawcę energii

Coraz chętniej zmieniamy sprzedawcę energii


Konkurencja rynkowa powoli staje się faktem na rynku sprzedaży energii elektrycznej. W pierwszym kwartale 2010 r. sprzedawcę zmieniło prawie 1 200 firm – podaje Urząd Regulacji Energetyki.

To ogromny wzrost mobilności odbiorców z grup taryfowych A, B i C. Na koniec 2009 roku firm, które skorzystały z prawa zmiany sprzedawcy było 1533. Na koniec marca 2010 roku monitoring prowadzony przez Urząd wskazuje już liczbę 2 712 odbiorców z omawianych grup, którzy dokonali takiej zmiany – czytamy w komunikacie URE.

Pamiętać należy, że jeszcze do marca 2009 roku na zmianę sprzedawcy zdecydowało się tylko 192 odbiorców z grup taryfowych A, B, C. Oznacza to, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (marzec 2009 - marzec 2010) na zmianę sprzedawcy energii zdecydowało się 2520 firm i instytucji – wskazuje Urząd.

Rzadziej od przedsiębiorców, na zmianę sprzedawcy decydują się jeszcze odbiorcy indywidualni. W całym 2009 r. zanotowano jedynie 1035 takich przypadków, co w porównaniu z liczbą gospodarstw domowych nie jest oszałamiającym rezultatem.

Zobacz również serwis: Usługi komunalne

Jest to efekt przede wszystkim niewiedzy konsumentów, którzy albo nie wiedzą jak zmienić sprzedawcę albo uważają to za skomplikowaną procedurę. Tymczasem taka możliwość istnieje już od lipca 2007 r. a Urząd Regulacji Energetyki cały czas pracuje nad maksymalnym uproszczeniem wszelkich formalności.

Od 11 marca w związku z nowelizacją Prawa energetycznego zmiana sprzedawcy nie potrwa dłużej niż miesiąc i będzie bezpłatna.

Zobacz również: Energia elektryczna

Sama procedura zmiany może się ograniczyć do złożenia pisemnego oświadczenia do sprzedawcy oraz rozliczenia się z pobranej już energii. Resztę formalności załatwi nowy sprzedawca, którego odbiorca może do tego upoważnić.

Zmiana sprzedawcy będzie łatwiejsza tym bardziej, że odbiorcy będą mieli większe rozeznanie w oferowanych cenach. Obowiązkiem operatorów systemów przesyłowych będzie tworzenie i publikowanie list sprzedawców energii, z którymi zawarł umowy.

Źródło:

Urząd Regulacji Energetyki

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »