reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Kiedy za przerwę w dostawach prądu przysługuje bonifikata

Kiedy za przerwę w dostawach prądu przysługuje bonifikata

Odbiorcy energii elektrycznej, którzy w czasie zimy pozostawali przez jakiś okres bez prądu mogą domagać się bonifikat od dostawcy energii.

Tegoroczna zima dała się we znaki zwłaszcza mieszkańcom południowej Polski, którzy przez dłuższy okres żyli bez prądu. W takiej sytuacji warto wiedzieć, że odbiorcy indywidualni mogą domagać się wypłaty odpowiednich bonifikat za czas, w którym zostali pozbawieni prądu.

Przepisy dotyczące dostarczania energii elektrycznej regulują czas trwania dopuszczalnych przerw w dostawie prądu. Określa je rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego z 2007 r.

Zgodnie z § 40 tego rozporządzenia jednorazowa nieplanowana przerwa w dostawie energii elektrycznej w przypadku podmiotu z V grupy przyłączeniowej (czyli gospodarstw domowych) może trwać maksymalnie 24 godziny. W ciągu roku dopuszczalny poziom łącznego czasu przerw nieplanowanych nie może przekroczyć 48 godzin.

W sytuacji, gdy czas przerwy czy to w jednorazowym przypadku, czy po zsumowaniu za cały rok przekroczy dopuszczalny okres, odbiorca może domagać się zapłaty odpowiedniej bonifikaty.

Zobacz również: Umowa z zakładem energetycznym

Aby uzyskać bonifikatę konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku o bonifikatę do przedsiębiorstwa energetycznego. Ten musi udzielić nań odpowiedzi w ciągu 30 dni. W przypadku odpowiedzi odmownej, odbiorca ma możliwość skierowania sprawy do sądu.

Zobacz również: Konsument w sądzie

Wysokość bonifikaty jest ustalana na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Zgodnie z § 37a bonifikata przysługuje od każdej niedostarczonej jednostki energii elektrycznej. W takim wypadku odbiorca może domagać się bonifikaty w wysokości pięciokrotnej ceny energii elektrycznej.

Wysokość ceny na podstawie której będzie ustalana wartość bonifikaty jest obliczana i ogłaszana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Ilość jednostek będzie odpowiadać poborowi energii w odpowiednim dniu z poprzedniego tygodnia.

Za nadmierną przerwę w dostawie prądu przysługuje bonifikata w wysokości pięciokrotnej ceny energii elektrycznej. Cena ta jest ogłaszana przez Prezesa URE, a ilość niedostarczonych jednostek energii np. w środę odpowiada ilości pobranej energii w środę z poprzedniego tygodnia.

Podstawy prawne:

Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz. U. z 2007 r., Nr 93, poz.623, z późn. zm.);

Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną (Dz. U. z 2007 r., Nr 128, poz. 895 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama