reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Ułatwienia przy inwestycjach w infrastrukturę energetyczną - nowa ustawa korytarzowa

Ułatwienia przy inwestycjach w infrastrukturę energetyczną - nowa ustawa korytarzowa

W myśl zapowiedzi Ministerstwa Gospodarki 1 stycznia 2013r. powinna wejść w życie ustawa o korytarzach przesyłowych, która wprowadzi szereg ułatwień w zakresie inwestowania w infrastrukturę sieci energetycznych, w tym instrumentów prawnych rozwiązujących dotychczasowe problemy z procesem pozyskiwania gruntu.

Jak podkreślają autorzy projektu w systemie obowiązującego prawa konieczne jest wprowadzenie regulacji, które zapewnią bezpieczeństwo dostaw energii. Swym zakresem nie tylko będzie obejmowała nie tylko kwestie związane z powstawaniem nowych korytarzy, ale również już istniejących, w celu ich usprawnienia.

Dotychczasowe regulacje w sposób znaczący ograniczały realizację planów w zakresie budowy korytarzy przesyłowych. Brak ujednolicenia i odświeżenia obecnie obowiązujących struktury prawnej w zakresie omawianych inwestycji powodował narastanie licznych barier, utrudniających nie tylko rozpoczęcie budowy nowych inwestycji korytarzowych, ale również rozciągających w czasie zakończenie już rozpoczętych, pomimo, iż z technicznego punktu widzenia budowa linii przesyłowych nie jest aż nadto skomplikowana. W szczególności duże utrudnienia przysparzały przepisy normujące procedurę pozyskiwania prawa do gruntów pod przyszłą inwestycję oraz postępowań obligatoryjnych poprzedzających rozpoczęcie budowy, m.in. regulowanych przez przepisy o ochronie środowiska, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jednakże niewystarczającym może wprowadzenie wyłącznie regulacji związanych z gospodarką nieruchomościami. Jak wskazują eksperci oraz autorzy projektu ustawy o korytarzach przesyłowych, koniecznym jest stworzenie kompleksowego systemu przepisów, usprawniającego system linii przesyłowych, co z kolei przyczyni się do również do zwiększenia atrakcyjności gospodarczej Polski.

Założenia nowej ustawy będą normowały zasady i warunki dotyczące ustanowienia nowych korytarzy przesyłowych (w tym lokalizacji, umieszczania w nich urządzeń przesyłowych), ustanowienia z mocy prawa służebności przesyłu w odniesieniu do ustanowionego korytarza, istniejących urządzeń, oraz ujawniania tego prawa w księdze wieczystej, co będzie niewątpliwie novum wobec obowiązujących regulacji. Ponadto będzie określała wysokość i wypłaty odszkodowania dotyczącej ustanowienia służebności przesyłu. Warto również zaznaczyć, iż powyższe regulacje będą obejmowały swoim zakresem nie tylko urządzenia związane z dostarczaniem energii elektrycznej, ale również gazów, w szczególności dwutlenku węgla, ciepła, ropy naftowej i pochodnych produktów naftowych oraz wody czy odbioru nieczystości płynnych

Zobacz: Energia elektryczna

Ponadto, o ile nowa regulacja przysporzy samorządom i organom administracji nowych zadań w zakresie planowania i wydawania decyzji administracyjnych związanych z lokalizacją urządzeń, to osoby prywatne, będące właścicielami nieruchomości bądź osoby zamierzające dopiero dokonać zakupu danej nieruchomości gruntowej, będą mogły ustalić, czy na konkretnych gruntach w przyszłości zostaną zrealizowane inwestycje związane z budową urządzeń przesyłowych. Jednocześnie zgodnie z nowymi regulacjami, właściciele zostaną uprawnieni do wystosowania żądania wykupu nieruchomości, jeżeli okaże się, że budowa urządzeń przesyłowych utrudni normalne korzystanie nieruchomości.

Obecnie trwają prace legislacyjne nad omawianym projektem. Ministerstwo Gospodarki przewiduje, iż nowa ustawa wejdzie w życie z początkiem 2013 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowa ustawa korytarzowa /Fot. Fotolia
Nowa ustawa korytarzowa /Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama