REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ułatwienia przy inwestycjach w infrastrukturę energetyczną - nowa ustawa korytarzowa

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Kutrzebka Paulina
Nowa ustawa korytarzowa /Fot. Fotolia
Nowa ustawa korytarzowa /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W myśl zapowiedzi Ministerstwa Gospodarki 1 stycznia 2013r. powinna wejść w życie ustawa o korytarzach przesyłowych, która wprowadzi szereg ułatwień w zakresie inwestowania w infrastrukturę sieci energetycznych, w tym instrumentów prawnych rozwiązujących dotychczasowe problemy z procesem pozyskiwania gruntu.

REKLAMA

Jak podkreślają autorzy projektu w systemie obowiązującego prawa konieczne jest wprowadzenie regulacji, które zapewnią bezpieczeństwo dostaw energii. Swym zakresem nie tylko będzie obejmowała nie tylko kwestie związane z powstawaniem nowych korytarzy, ale również już istniejących, w celu ich usprawnienia.

REKLAMA

Dotychczasowe regulacje w sposób znaczący ograniczały realizację planów w zakresie budowy korytarzy przesyłowych. Brak ujednolicenia i odświeżenia obecnie obowiązujących struktury prawnej w zakresie omawianych inwestycji powodował narastanie licznych barier, utrudniających nie tylko rozpoczęcie budowy nowych inwestycji korytarzowych, ale również rozciągających w czasie zakończenie już rozpoczętych, pomimo, iż z technicznego punktu widzenia budowa linii przesyłowych nie jest aż nadto skomplikowana. W szczególności duże utrudnienia przysparzały przepisy normujące procedurę pozyskiwania prawa do gruntów pod przyszłą inwestycję oraz postępowań obligatoryjnych poprzedzających rozpoczęcie budowy, m.in. regulowanych przez przepisy o ochronie środowiska, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jednakże niewystarczającym może wprowadzenie wyłącznie regulacji związanych z gospodarką nieruchomościami. Jak wskazują eksperci oraz autorzy projektu ustawy o korytarzach przesyłowych, koniecznym jest stworzenie kompleksowego systemu przepisów, usprawniającego system linii przesyłowych, co z kolei przyczyni się do również do zwiększenia atrakcyjności gospodarczej Polski.

Założenia nowej ustawy będą normowały zasady i warunki dotyczące ustanowienia nowych korytarzy przesyłowych (w tym lokalizacji, umieszczania w nich urządzeń przesyłowych), ustanowienia z mocy prawa służebności przesyłu w odniesieniu do ustanowionego korytarza, istniejących urządzeń, oraz ujawniania tego prawa w księdze wieczystej, co będzie niewątpliwie novum wobec obowiązujących regulacji. Ponadto będzie określała wysokość i wypłaty odszkodowania dotyczącej ustanowienia służebności przesyłu. Warto również zaznaczyć, iż powyższe regulacje będą obejmowały swoim zakresem nie tylko urządzenia związane z dostarczaniem energii elektrycznej, ale również gazów, w szczególności dwutlenku węgla, ciepła, ropy naftowej i pochodnych produktów naftowych oraz wody czy odbioru nieczystości płynnych

Zobacz: Energia elektryczna

Ponadto, o ile nowa regulacja przysporzy samorządom i organom administracji nowych zadań w zakresie planowania i wydawania decyzji administracyjnych związanych z lokalizacją urządzeń, to osoby prywatne, będące właścicielami nieruchomości bądź osoby zamierzające dopiero dokonać zakupu danej nieruchomości gruntowej, będą mogły ustalić, czy na konkretnych gruntach w przyszłości zostaną zrealizowane inwestycje związane z budową urządzeń przesyłowych. Jednocześnie zgodnie z nowymi regulacjami, właściciele zostaną uprawnieni do wystosowania żądania wykupu nieruchomości, jeżeli okaże się, że budowa urządzeń przesyłowych utrudni normalne korzystanie nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie trwają prace legislacyjne nad omawianym projektem. Ministerstwo Gospodarki przewiduje, iż nowa ustawa wejdzie w życie z początkiem 2013 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Na słoiku miodu obowiązkowo informacja o kraju pochodzenia. Nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Za trzy dni w życie wchodzą przepisy, które zobowiązują polskich producentów i sprzedawców miodu do podawania na opakowaniach kraju lub krajów, w których surowiec został zebrany. Z etykiet znikną dotychczasowe ogólne określenia o pochodzeniu z obszaru UE lub spoza niego. Polska Izba Miodu podkreśla, że nowe przepisy są korzystne dla konsumentów.

  Co każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty w 2024 r.

  Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała co można mieć ze sobą na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2024 r.

  Wzór: Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty w 2024 r.

  Publikujemy Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty. Wzór wniosku aktualny na 2024 r. 

  Warunki techniczne budynków 2024 – nowe przepisy od 1 sierpnia. Przegrody między balkonami, place zabaw, tereny zielone, stanowiska postojowe, pomieszczenia dla rowerów, wózków i inne zmiany

  W dniu 1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co się zmieni w porównaniu do obecnego stanu prawnego?

  REKLAMA

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r. Pieniądze dla jednej z branż: hotelarstwo, gastronomia, turystyka, kultura.

  Zmiany w specustawie mieszkaniowej, miejsca parkingowe bez centralnego planowania. Jest projekt ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa

  Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. To pierwszy etap rewolucyjnych zmian w sektorze wsparcia społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego. Już w tym roku limit finansowania z budżetu zwiększy się z 1 do 5 mld zł.

  Złóż wniosek o 800 plus do 30 kwietnia 2024 r.

  Wniosek o 800 plus złożony do 30 kwietnia 2024 r. gwarantuje wypłatę świadczenia w każdym miesiącu bez opóźnień. Złóż wniosek do końca kwietnia, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty 800 plus. Sprawdź, co się stanie w przypadku złożenia wniosku po terminie 30 kwietnia.

  500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zmiany planowane od 1 października 2024 r.

  500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zmiany planowane od 1 października 2024 r. Sprawdź szczegóły. 

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany okien. Tak działa Program Rewitalizacji Akustycznej. Dostaniesz pieniądze, ale sam zapłacisz podatek.

  Właściciele nieruchomości mogą otrzymać dofinansowanie poprawy izolacyjności akustycznej przegród budowlanych nieruchomości mieszkalnych. Trzeba spełniać określone warunki.

  Od 1 października 2024 roku próg zwiększy się do 1 570,5 zł netto. Stypendia dla studentów i doktorantów w 2024 r.

  O 178 mln zł zwiększy się dotacja na świadczenia dla studiujących. Obejmie ona: stypendia socjalne, stypendia rektora, stypendia dla osób z niepełnosprawnościami oraz zapomogi.

  REKLAMA