Jak rozliczyć opłaty za ciepło ze spółdzielnią mieszkaniową?
REKLAMA
REKLAMA
Jak widać w opisanym przykładzie rozliczenie kosztów ciepła następuje ze spółdzielnią mieszkaniową. Zgodnie z przepisami prawa energetycznego odbiorcą jest każdy kto otrzymuje lub pobiera paliwa lub energię na podstawie umowy z przedsiębiorstwem energetycznym. W przypadku budynków wielolokalowych umowę sprzedaży ciepła nie zawiera indywidualnie lokator, tylko właściciel budynku.
REKLAMA
Opłaty za dostarczane do odbiorcy ciepło wylicza przedsiębiorstwo energetyczne na podstawie cen i stawek opłat. Jednak odbiorcą, jak już wspomniano wyżej jest spółdzielnia mieszkaniowa. Są to tzw. koszty zakupu ciepła dostarczanego do lokatorów budynku. Oblicza się je na podstawie:
- wskazania ciepłomierzy,
- wskazania urządzeń wskaźnikowych lub
- powierzchnię lub kubaturę tych lokali.
Wyboru jednej z tych metod dokonuje właściciel nieruchomości poprzez odpowiednie władze spółdzielni mieszkaniowej i wdraża ją za pomocą regulaminu rozliczeń. Jeżeli regulamin ten został ustalony niezgodnie z prawem to można dochodzić swoich roszczeń od spółdzielni mieszkaniowej zgodnie z przepisami prawa spółdzielczego. Jeżeli takie negocjacje nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, to pozostaje droga sądowa.
Zobacz też: Przypadki zamiany w spółdzielni mieszkaniowej
Członkowie spółdzielni oraz osoby niebędące członkami spółdzielni, które posiadają spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, oraz właściciele niebędący członkami spółdzielni mają obowiązek uczestniczyć w wydatkach związanych m.in. z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali. Jeżeli podmioty te nie zgadzają się ze zmianą wysokości opłat, to mogą wystąpić na drogę sądową. Nadal jednak maja obowiązek dokonywania opłat w zmienionej kwocie.
Kilka dobrych rad
- Należy sprawdzić regulamin rozliczeń przyjęty przez spółdzielnię mieszkaniową;
- Jeżeli mamy jakieś wątpliwości co do wysokości kwoty za dostarczanie ciepła, to najlepiej zgłosić się do władz spółdzielni mieszkaniowej celem wyjaśnienia tej kwestii;
- W przypadku dalszych niejasności - należy stosować się do procedur przyjętych w spółdzielni mieszkaniowej;
- Jeżeli obie strony nadal nie będą mogły dojść do porozumienia, to można poddać sprawę do rozstrzygnięcia przez sąd powszechny.
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne .
Zobacz serwis: Konsument - dom
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: