| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Jak rozliczyć opłaty za ciepło ze spółdzielnią mieszkaniową?

Jak rozliczyć opłaty za ciepło ze spółdzielnią mieszkaniową?

Jak rozliczyć rachunki za ciepło jeżeli jest się lokatorem w spółdzielni mieszkaniowej. Czy w takiej sytuacji faktury wysyłane są bezpośrednio od przedsiębiorstwa energetycznego?

Jak widać w opisanym przykładzie rozliczenie kosztów ciepła następuje ze spółdzielnią mieszkaniową. Zgodnie z przepisami prawa energetycznego odbiorcą jest każdy kto otrzymuje lub pobiera paliwa lub energię na podstawie umowy z przedsiębiorstwem energetycznym. W przypadku budynków wielolokalowych umowę sprzedaży ciepła nie zawiera indywidualnie lokator, tylko właściciel budynku.

Opłaty za dostarczane do odbiorcy ciepło wylicza przedsiębiorstwo energetyczne na podstawie cen i stawek opłat. Jednak odbiorcą, jak już wspomniano wyżej jest spółdzielnia mieszkaniowa. Są to tzw. koszty zakupu ciepła dostarczanego do lokatorów budynku. Oblicza się je na podstawie:

  • wskazania ciepłomierzy,
  • wskazania urządzeń wskaźnikowych lub
  • powierzchnię lub kubaturę tych lokali.

Wyboru jednej z tych metod dokonuje właściciel nieruchomości poprzez odpowiednie władze spółdzielni mieszkaniowej i wdraża ją za pomocą regulaminu rozliczeń. Jeżeli regulamin ten został ustalony niezgodnie z prawem to można dochodzić swoich roszczeń od spółdzielni mieszkaniowej zgodnie z przepisami prawa spółdzielczego. Jeżeli takie negocjacje nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, to pozostaje droga sądowa.

Zobacz też: Przypadki zamiany w spółdzielni mieszkaniowej

Członkowie spółdzielni oraz osoby niebędące członkami spółdzielni, które posiadają spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, oraz właściciele niebędący członkami spółdzielni mają obowiązek uczestniczyć w wydatkach związanych m.in. z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali. Jeżeli podmioty te nie zgadzają się ze zmianą wysokości opłat, to mogą wystąpić na drogę sądową. Nadal jednak maja obowiązek dokonywania opłat w zmienionej kwocie.

Kilka dobrych rad

  1. Należy sprawdzić regulamin rozliczeń przyjęty przez spółdzielnię mieszkaniową;
  2. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości co do wysokości kwoty za dostarczanie ciepła, to najlepiej zgłosić się do władz spółdzielni mieszkaniowej celem wyjaśnienia tej kwestii;
  3. W przypadku dalszych niejasności - należy stosować się do procedur przyjętych w spółdzielni mieszkaniowej;
  4. Jeżeli obie strony nadal nie będą mogły dojść do porozumienia, to można poddać sprawę do rozstrzygnięcia przez sąd powszechny.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne .

Zobacz serwis: Konsument - dom

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »