reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Kto odpowiada za zniszczony licznik?

Kto odpowiada za zniszczony licznik?

Lokator odpowiada za instalację, która znajduje się w obrębie jego lokalu. Kto jednak odpowiada za instalację, która znajduje się poza tym lokalem?

Kwestie odpowiedzialności za prawidłowe zabezpieczenie układów pomiarowo – rozliczeniowych powinny znaleźć się w umowie z zakładem energetycznym.

Oznacza to, że podmiot przyłączany do sieci powinien zadbać, aby w umowie o przyłączenie do sieci znalazły się zapisy regulujące kwestie odpowiedzialności za zabezpieczenie przed uszkodzeniem układu pomiarowo - rozliczeniowego.

Zobacz serwis: Usługi komunalne

Co do zasady odbiorca odpowiada za stan techniczny i zabezpieczenie instalacji należącej do niego. Granica odpowiedzialności pomiędzy odbiorcą a przedsiębiorstwem energetycznym powinna być określona w wiążącej strony umowie.

Na podstawie § 16 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych w czasie użytkowania instalacji i urządzeń w lokalach należy zapewnić ich ochronę przed uszkodzeniem.

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem lokator w budynku wielolokalowym jest zobowiązany do utrzymywania właściwych warunków użytkowania urządzeń do pomiaru zużycia energii elektrycznej oraz do niezwłocznego informowania dostawcy energii elektrycznej o ich uszkodzeniu. Oprócz tego obowiązkiem lokatora jest także utrzymywania właściwego stanu technicznego instalacji i urządzeń elektrycznych w lokalu oraz w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości funkcjonowania instalacji i urządzeń elektrycznych w pomieszczeniach przeznaczonych do wspólnego użytkowania mieszkańców - poinformowania właściciela budynku.

Lokator jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania dostawcy energii elektrycznej o uszkodzeniu urządzeń przeznaczonych do pomiaru zużycia energii elektrycznej.

Zobacz: Zmiana sprzedawcy energii - krok po kroku

Co do zasady lokator odpowiada więc za instalację, która znajduje się w obrębie jego własności. Kto jednak ponosi odpowiedzialność względem urządzeń, które znajdują się w budynku wielolokalowym, w miejscach przeznaczonych do wspólnego korzystania lub też poza budynkiem?

W takich sytuacjach odpowiedzialność będzie ponosić podmiot, do którego należy dana instalacja. W przypadku przedsiębiorcy energetycznego, będzie on ponosił odpowiedzialność za instalację, która znajduje się poza budynkiem.

Instalacje wewnątrz budynku nie należą do przedsiębiorstwa energetycznego.

W przypadku instalacji znajdującej się w tej części budynku wielolokalowego, która jest przeznaczona do wspólnego użytku, odpowiedzialność będzie ponosił właściciel lub zarządca budynku.

Właściciel budynku ponosi odpowiedzialność za stan instalacji znajdującej się na klatce schodowej.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama