reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Kto odpowiada za zniszczony licznik?

Kto odpowiada za zniszczony licznik?

Lokator odpowiada za instalację, która znajduje się w obrębie jego lokalu. Kto jednak odpowiada za instalację, która znajduje się poza tym lokalem?

Kwestie odpowiedzialności za prawidłowe zabezpieczenie układów pomiarowo – rozliczeniowych powinny znaleźć się w umowie z zakładem energetycznym.

Oznacza to, że podmiot przyłączany do sieci powinien zadbać, aby w umowie o przyłączenie do sieci znalazły się zapisy regulujące kwestie odpowiedzialności za zabezpieczenie przed uszkodzeniem układu pomiarowo - rozliczeniowego.

Zobacz serwis: Usługi komunalne

Co do zasady odbiorca odpowiada za stan techniczny i zabezpieczenie instalacji należącej do niego. Granica odpowiedzialności pomiędzy odbiorcą a przedsiębiorstwem energetycznym powinna być określona w wiążącej strony umowie.

Na podstawie § 16 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych w czasie użytkowania instalacji i urządzeń w lokalach należy zapewnić ich ochronę przed uszkodzeniem.

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem lokator w budynku wielolokalowym jest zobowiązany do utrzymywania właściwych warunków użytkowania urządzeń do pomiaru zużycia energii elektrycznej oraz do niezwłocznego informowania dostawcy energii elektrycznej o ich uszkodzeniu. Oprócz tego obowiązkiem lokatora jest także utrzymywania właściwego stanu technicznego instalacji i urządzeń elektrycznych w lokalu oraz w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości funkcjonowania instalacji i urządzeń elektrycznych w pomieszczeniach przeznaczonych do wspólnego użytkowania mieszkańców - poinformowania właściciela budynku.

Lokator jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania dostawcy energii elektrycznej o uszkodzeniu urządzeń przeznaczonych do pomiaru zużycia energii elektrycznej.

Zobacz: Zmiana sprzedawcy energii - krok po kroku

Co do zasady lokator odpowiada więc za instalację, która znajduje się w obrębie jego własności. Kto jednak ponosi odpowiedzialność względem urządzeń, które znajdują się w budynku wielolokalowym, w miejscach przeznaczonych do wspólnego korzystania lub też poza budynkiem?

W takich sytuacjach odpowiedzialność będzie ponosić podmiot, do którego należy dana instalacja. W przypadku przedsiębiorcy energetycznego, będzie on ponosił odpowiedzialność za instalację, która znajduje się poza budynkiem.

Instalacje wewnątrz budynku nie należą do przedsiębiorstwa energetycznego.

W przypadku instalacji znajdującej się w tej części budynku wielolokalowego, która jest przeznaczona do wspólnego użytku, odpowiedzialność będzie ponosił właściciel lub zarządca budynku.

Właściciel budynku ponosi odpowiedzialność za stan instalacji znajdującej się na klatce schodowej.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama