REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż, dystrybucja, sieci, instalacje i urządzenia. To tylko podstawowe hasła jakie powinieneś znać zawierając umowę z przedsiębiorstwem energetycznym. Sprawdź co musisz wiedzieć.

Dostarczanie energii odbywa się, na podstawie umowy sprzedaży i umowy o świadczenie usług dystrybucji. Dostarczanie energii może odbywać się również na podstawie jednej umowy tzw. umowy kompleksowej. Zawiera ona postanowienia umowy sprzedaży i umowy o świadczenie usług dystrybucji energii. Umowa kompleksowa może zawierać także postanowienia umowy sprzedaży energii, umowy o świadczenie usług dystrybucji energii lub umowy o świadczenie usług magazynowania tych paliw, zawartych przez sprzedawcę na rzecz i w imieniu odbiorcy końcowego z przedsiębiorstwem energetycznym zajmującym się dystrybucją energii.

REKLAMA

REKLAMA

Przyłączenie do sieci

Zanim jednak dojdzie do podpisania powyższych umów konieczne jest, szczególnie w nowo wybudowanych nieruchomościach, przyłączenie do sieci. Przedsiębiorstwo energetyczne, które zajmuje się usługą dystrybucji energii ma obowiązek zawrzeć z konsumentem umowę o przyłączenie do sieci. Jeżeli tylko istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostarczania energii, a żądający zawarcia umowy spełnia określone warunki. Jeżeli przedsiębiorstwo energetyczne odmówi zawarcia umowy o przyłączenie do sieci, jest obowiązane niezwłocznie pisemnie powiadomić o odmowie jej zawarcia Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i zainteresowaną osobę. Musi podać przyczynę odmowy.

Umowa o przyłączenie do sieci powinna zawierać co najmniej postanowienia określające:

REKLAMA

  • termin realizacji przyłączenia,
  • wysokość opłaty za przyłączenie,
  • miejsce rozgraniczenia własności sieci przedsiębiorstwa energetycznego i instalacji podmiotu przyłączanego,
  • zakres robót niezbędnych przy realizacji przyłączenia,
  • wymagania dotyczące lokalizacji układu pomiarowo-rozliczeniowego i jego parametrów,
  • warunki udostępnienia przedsiębiorstwu energetycznemu nieruchomości należącej do podmiotu przyłączanego w celu budowy lub rozbudowy sieci niezbędnej do realizacji przyłączenia,
  • przewidywany termin zawarcia umowy, na podstawie której nastąpi dostarczanie energii, ilości energii przewidzianej do odbioru,
  • moc przyłączeniową,
  • odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków umowy, a w szczególności za opóźnienie terminu realizacji prac w stosunku do ustalonego w umowie,
  • okres obowiązywania umowy i warunki jej rozwiązania.

Konsument musi posiadać tytuł prawny do korzystania z nieruchomości by żądać przyłączenia do sieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co musi zakład energetyczny

Przedsiębiorstwo energetyczne zawierając z odbiorcom końcowym umowę dystrybucji zobowiązuje się przede wszystkim do świadczenia swoich usług w dobrej jakości. Jego zadaniem jest zaopatrywanie konsumentów w energię w sposób ciągły, niezawodny, zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Aby było to możliwe przedsiębiorca musi dbać o utrzymanie urządzeń, instalacji oraz sieci elektrycznych w odpowiednim stanie. Są one jego własnością.

Zakład energetyczny ma obowiązek:

  • utrzymywać określone standardy jakościowe energii - prąd dostarczany nam do domów powinien mieć określoną moc, a napięcie odpowiednią wielkość. W przypadku nieprawidłowo odbiorca może domagać się bonifikat. Ich wielkość powinna być wskazana w umowie;
  • przyjmować reklamacji od odbiorców. Konsument ma prawo zgłaszać nieprawidłowości do przedsiębiorstwa rzez całą dobę;
  • usuwać awarie bez zbędnej zwłoki;
  • informować odbiorców z wyprzedzeniem o ewentualnych przerwach w dostarczaniu prądu;
  • sprawdzać liczniki przez upoważnioną do tego osobę;
  • dostarczać odbiorcom faktury VAT;
  • niezwłocznie powiadamiać konsumentów o planowanych zmianach umowy wraz z pisemną informacją o prawie do wypowiedzenia umowy.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Delegacje krajowe i zagraniczne w 2026 roku – rozliczanie, diety, koszty, dokumentacja i inne zawiłości. Kompleksowy przewodnik dla pracowników, pracodawców i przedsiębiorców

Delegacje służbowe od lat stanowią jeden z podstawowych elementów funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Spotkania z kontrahentami, udział w szkoleniach, konferencjach, targach branżowych czy realizacja projektów poza siedzibą firmy powodują, że pracodawcy regularnie rozliczają podróże swoich pracowników. W praktyce jednak rozliczenie delegacji nie sprowadza się wyłącznie do wypłaty diety. Obejmuje również zwrot kosztów przejazdów, noclegów, komunikacji miejscowej oraz innych wydatków niezbędnych do wykonania zadania służbowego. Co ciekawe, z możliwości rozliczenia diet mogą korzystać nie tylko pracownicy. W określonych przypadkach prawo podatkowe pozwala również przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą zaliczyć wartość diet do kosztów uzyskania przychodów. Jest to rozwiązanie, o którym wielu przedsiębiorców nadal nie wie, przez co niepotrzebnie rezygnuje z możliwości obniżenia podstawy opodatkowania. W tym artykule omawiam obowiązujące w 2026 roku zasady rozliczania delegacji krajowych i zagranicznych oraz wyjaśniam, jak prawidłowo rozliczyć wyjazdy pracowników i właścicieli firm.

Nie musisz już chodzić po pisma z sądu na pocztę. Od czerwca doręczenia online – sprawdź, jak to włączyć w 5 minut

Od 1 czerwca 2026 roku możesz odebrać pismo z sądu prosto na komputer lub telefon – bez wychodzenia z domu, bez kolejek na poczcie i bez awizo w skrzynce. Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło e-doręczenia dla wszystkich obywateli i firm. Wystarczy jedno oświadczenie złożone online. To dobrowolne – kto woli papier, zostaje przy tradycyjnej korespondencji. A jak to włączyć?

Będzie łatwiej za rachunkami za prąd. Trwają prace nad deregulacją

Odbiorców czekają ułatwienia w zakresie rozliczania kosztów dostarczania wody i ciepła. To jednak nie wszystko – łatwiejsze ma być również rozliczanie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. To element zmian związanych z deregulacją.

W 2027 r. w ZUS papierowe orzeczenie tylko jak zażądasz. Warto mieć e-Doręczenia

W 2027 r. ZUS wprowadza

REKLAMA

W 2027 r. ZUS w 14 dni ściągnie dokumenty od Twojego lekarza. W tym na e-wizyty

Od 1 stycznia 2027 r. nowy art. 85i reguluje zasady nieodpłatnego dostępu ZUS do dokumentacji medycznej podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych. Jest to ważne w połączeniu z e-wizytami, które wchodzą do praktyki ZUS w 2027 r. ZUS bowiem już za pół roku będzie mógł przy obecności pacjenta online (kamerka internetowa) przeprowadzić jego badanie na potrzeby wydania orzeczenia i sam uzupełnić dokumentację zwracając się do naszego szpitala albo przychodni (także do lekarza prowadzącego indywidualną praktykę).

W 2027 r. w ZUS asystenci medyczni. Musisz się zgodzić na asystenta

ZUS ma za mało lekarzy orzeczników. Sposobem odciążenia lekarzy jest wprowadzenie do pracy przy komisjach orzeczniczych asystentów medycznych. Co mają robić? Przejąć od lekarzy wszystkie czynności techniczne przy wydawaniu orzeczenia dla np. osoby niepełnosprawnej. Ponieważ mogą asystować przy osobistych czynnościach medycznych osoba badana może się nie zgodzić na asystenta.

Pracujesz na pół etatu? To nie może wpływać na wysokość świadczeń, które otrzymujesz z ZFŚS

Czy należy pomniejszyć świadczenie z ZFŚS przyznawane pracownikowi pracującemu na pół etatu? Wielu pracodawców to robi i nie zdają sobie sprawy z tego, że postępują niezgodnie z obowiązującymi przepisami i pozbawiają pracowników należnych im świadczeń.

Odebrałeś kaucję za znalezioną butelkę - czy musisz zapłacić od tego PIT? MKiŚ i MF uważają, że tak. Ministra Hennig-Kloska twierdzi, że nie. Kto ma rację?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska i Ministerstwo Finansów w odpowiedziach na pytania Polskiej Agencji Prasowej poinformowały zgodnie, że kaucja może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym PIT, jeśli została pozyskana nie z zakupionych, ale np. ze znalezionych opakowań. Natomiast ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska 10 czerwca 2026 r. powiedziała w Radiu Zet, że nie ma planów wprowadzenia podatku od kaucji za zwrócone w ramach systemu kaucyjnego butelki – także w przypadku znalezionych butelek.

REKLAMA

Jutro taniej na stacjach benzynowych. Ceny paliwa w czwartek 11 czerwca

Znamy ceny benzyny i oleju napędowego, które będą obowiązywać w czwartek. W najnowszym obwieszczeniu minister energii podał maksymalne ceny detaliczne paliwa obowiązujące w dniu 11 czerwca. Jutro paliwa stanieją – sprawdzamy, o ile.

Nareszcie ta funkcjonalność znalazła się w aplikacji mObywatel. Dlaczego tak późno?

Aplikacja mObywatel wzbogaciła się o nową funkcję. Korzystanie z tej aplikacji niewątpliwie ułatwi nowa wyszukiwarka, dzięki której użytkownik wygodnie odszuka daną usługę czy dokument. Szkoda, że zmiana nastąpiła tak późno!

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA