REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek macierzyński, Urlop macierzyński 2013

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy - jak uzyskać?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą uzyskać zasiłek macierzyński, o ile opłacają ubezpieczenie chorobowe. Czas trwania zasiłku oraz sposób obliczania jego kwoty są wówczas takie same, jak dla osób pracujących na etacie. Ważne jednak jest to, że przedsiębiorca może nadal prowadzić działalność gospodarczą w trakcie pobierania świadczeń z ZUS-u.

Podstawa wymiaru i wysokość zasiłku macierzyńskiego

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego pracownika to przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu. Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Zasiłek macierzyński za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego? Jaki jest okres wypłaty?

Zasiłek macierzyński za czas urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje także za czas urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wysokość zasiłku wynosi 100% podstawy wymiaru bądź, w określonym w artykule przypadku, 80% podstawy wymiaru. Jakie są okresy pobierania zasiłku?

REKLAMA

Zasiłek macierzyński za czas urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje za czas urlopu macierzyńskiego. Wysokość zasiłku wynosi 100% podstawy wymiaru bądź, w określonym w artykule przypadku, 80% podstawy wymiaru. Jakie są okresy pobierania zasiłku?

Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r.

Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r. będą przysługiwały na nowych zasadach wprowadzonych nowelizacją kodeksu pracy z 17 czerwca 2013 r., które dotyczą wydłużenia wymiaru urlopu macierzyńskiego do 52 tygodni oraz wprowadzenia nowego rodzaju urlopu rodzicielskiego.

Zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego

Zasiłek macierzyński od dnia 17 czerwca 2013 r. przysługuje również za czas urlopu rodzicielskiego. Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego za urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski - terminy

Osoby pragnące skorzystać z urlopu rodzicielskiego powinny pamiętać o terminach. Jakich?

REKLAMA

Urlop rodzicielski 2013 r.

Urlop rodzicielski to nowa kategoria urlopu, która obowiązuje od 17 czerwca 2013 r. Przyznany został rodzicom dzieci urodzonych od 2013 r. i wynosi 26 tygodni. Każdy z rodziców może skorzystać z dodatkowego płatnego urlopu rodzicielskiego udzielanego jednorazowo na wniosek rodzica. Ustawa wejdzie w życie 1 września 2013 r.

Nowy urlop rodzicielski

Nowy urlop rodzicielski wszedł w życie 17 czerwca 2013 r. W myśl nowelizacji całkowity urlop rodzicielski będzie trwał do 52 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Dodatkowo obydwoje rodzice będą mogli skorzystać z nowego płatnego rodzaju urlopu, czyli urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni.

Nowe obowiązki pracodawców w związku z wydłużeniem urlopów macierzyńskich od 17 czerwca 2013 r.

Od 17 czerwca 2013 r. weszły w życie zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego, a także wprowadzona została nowa instytucja – urlop rodzicielski, do skorzystania z której mają prawo zarówno matki, jak i ojcowie. Nowelizacja ta wprowadziła też wiele nowych obowiązków dla pracodawców.

Uprawnienia rodziców w 2014 roku

Uprawnienia rodziców w 2014 roku będą przysługiwać na nowych zasadach, jakie weszły w życie 17 czerwca 2013 r. Przepisy te nie tylko wprowadzają zmiany w wymiarze i sposobie wykorzystania urlopu macierzyńskiego, ale również wprowadzają nową instytucję urlopu rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski - jak z niego skorzystać?

Od 17 czerwca 2013 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu Pracy, która wprowadza zmiany w urlopach. Nowością jest wprowadzenie urlopu rodzicielskiego. Kto i w jakim wymiarze może skorzystać z urlopu rodzicielskiego?

Zasiłek macierzyński 2013 – wyjaśnienia ZUS

Od 17 czerwca 2013 r. weszły w życie istotne zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich. Pojawił się zupełnie nowy 26-tygodniowy urlop rodzicielski oraz wydłużony został do 6 tygodni tzw. dodatkowy urlop macierzyński. W sumie rodzicom przysługuje teraz rok płatnego urlopu po urodzeniu lub przysposobieniu dziecka.

Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski to nowy rodzaj urlopu związanego z urodzeniem się dziecka. Wchodzi w życie 17 czerwca 2013 r. Będzie przysługiwał po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Jaki jest wymiar urlopu rodzicielskiego?

Zasiłki macierzyńskie od 17 czerwca 2013 r.

Dwie najistotniejsze zmiany w zasiłkach macierzyńskich od 17 czerwca 2013 r. to - 26 tygodniowy urlop rodzicielski oraz wydłużony do 6 tygodni dodatkowy urlop macierzyński.

Urlopy macierzyńskie wydłużone - zmiany od 17 czerwca 2013 r.

Głównym celem nowelizacji Kodeksu pracy, która wchodzi w życie 17 czerwca 2013 r., jest wprowadzenie nowego rodzaju urlopu – urlopu rodzicielskiego. Zmianie ulega też wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który wydłuży się o 2 tygodnie.

Zasiłek macierzyński dla samozatrudnionych

Rząd planuje ukrócić wyłudzanie wysokich zasiłków macierzyńskich przez osoby, które zakładają działalność gospodarczą jedynie w celu otrzymania świadczenia. Prawo do zasiłku macierzyńskiego zachowają osoby zatrudnione na umowy zlecenia. Żadnych świadczeń nie dostaną jednak pracujący na umowę o dzieło.

Urlop macierzyński 2013 – nowe zasady

Urlop macierzyński 2013 – wydłużony przez Sejm do 52 tygodni. Roczny urlop macierzyński po zatwierdzeniu ustawy będzie urlopem dodatkowym rodzicielskim przyznanym rodzicom wszystkich dzieci urodzonych od 2013r. Dodatkowo zmieni się sposób ustalania wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Urlopy rodzicielskie od 2013 r. - podpisanie ustawy przez Prezydenta

Urlopy rodzicielskie to nowa instytucja, z której skorzystają matki i ojcowie dzieci urodzonych w 2013 r. Zmiany wejdą w życie 17 czerwca 2013 r.

Nowe obowiązki pracodawców w związku z wydłużeniem urlopów macierzyńskich od 17 czerwca 2013 r.

Dnia 17 czerwca 2013 r. weszły w życie zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego, a także wprowadzona została nowa instytucja – urlop rodzicielski, do skorzystania z której mają prawo zarówno matki, jak i ojcowie. Nowelizacja ta wprowadza też wiele nowych obowiązków dla pracodawców.

Zasiłek macierzyński za czas rocznego urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński po wprowadzeniu zmian w Kodeksie pracy będzie przysługiwał m.in. za okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Jaka będzie jego wysokość?

Urlop macierzyński i rodzicielski 2013

10 czerwca 2013 r. Prezydent podpisał uchwaloną przez Sejm 28 maja 2013 r. nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza (od 17 czerwca 2013 r.) roczny płatny urlop po urodzeniu dziecka, w tym dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Dłuższy będzie urlop macierzyński, a nowością będzie 26-tygodniowy urlop rodzicielski. 3-letni urlop wychowawczy będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 5 roku życia, a nie jak obecnie do końca 4 roku życia.

Roczny urlop rodzicielski od 17 czerwca 2013 r.

Z rocznego płatnego urlopu rodzicielskiego będzie można skorzystać już od 17 czerwca 2013 r. Zmiany w urlopach macierzyńskich przewidują także możliwość pracy na część etatu z jednoczesnym wykorzystaniem urlopu.

Zasiłek macierzyński - będą ograniczenia dla rozpoczynających działalność

Zmiany w zasiłku macierzyńskim, nad którymi obecnie pracuje rząd, mają ukrócić wyłudzanie wysokich zasiłków macierzyńskich przez osoby, które zakładają działalność gospodarczą jedynie w celu otrzymania świadczenia. Aby uzyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego konieczne będzie prowadzenie działalności przez co najmniej rok.

Urlop dla rodziców 2013

Od 17 czerwca 2013 roku wydłużeniu ulegnie urlop po urodzeniu dziecka z 6 miesięcy do roku. Zmienią się również zasady korzystania z urlopów przez matkę i ojca.

Dłuższe urlopy rodzicielskie dla matek pierwszego kwartału

Donald Tusk zapowiedział dłuższe urlopy rodzicielskie dla matek pierwszego kwartału, dopłaty do przedszkoli i prawo wyboru dla części rodziców sześciolatków.

Zasiłek macierzyński w 2014 r.

W 2014 r. zasiłek macierzyński będzie obowiązywał na nowych zasadach, jeżeli wejdą w życie planowane zmiany dotyczące urlopów dla rodziców. Wprowadzenie nowej instytucji urlopów rodzicielskich przewidywane jest na 17 czerwca 2013 r.

Urlop macierzyński i rodzicielski. Jak zmienią się przepisy?

Od 1 września 2013 r. możemy mieć aż rok płatnego urlopu na dziecko. Rządowy projekt, który trafił już do Sejmu, zakłada nowe rozwiązania w urlopach macierzyńskich oraz wprowadzenie urlopu rodzicielskiego. Okazuje się jednak, że są równi i równiejsi.

Urlop rodzicielski - kto z niego skorzysta?

Termin 17 marca 2013 r. to graniczna data, po której narodziny dziecka będą równoznaczne z możliwością skorzystania z urlopu rodzicielskiego, który w praktyce wydłuża urlop macierzyński do okrągłych 12 miesięcy. Rząd pozostaje niewzruszony na postulaty matek (tzw. matek pierwszego kwartału), które urodziły przed 17 marca, twierdząc, że pewna data graniczna musiała po prostu zostać wyznaczona.

Zmiany w urlopie macierzyńskim

Urlop rodzicielski wykorzytywany wspólnie przez oboje rodziców. 26 tygodni do podziału - wprowadzenie takiego rozwiązania zapowiada resort pracy i polityki społecznej.

Urlop macierzyński w 2013 roku

Projekt zmian Kodeksu pracy w odniesieniu do urlopów macierzyńskich.

Urlop macierzyński i ojcowski w 2013 r.

W 2013 r. wchodzą w życie istotne zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego. Pojawia się nowa instytucja - urlop rodzicielski.

Pomoc państwa dla rodzin w 2013 roku

Roczny urlop macierzyński, dodatkowe fundusze na budowę żłobków i przedszkola, refundacja zabiegów in vitro oraz 400 tys. nowych miejsc pracy - to priorytety rządu na ten rok.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim ma być łatwiejszy

W 2013 roku rząd chce uruchomić specjalny program pomocy dla kobiet, powracających do pracy po urlopie macierzyńskim. Program będzie finansowany z rezerwy Funduszu Pracy i skierowany do pracodawców. Resort planuje także wesprzeć finansowo urzędy pracy, tak by zwiększyć zatrudnienie osób do 30. roku życia. Na oba te programy przeznaczono w sumie 200 mln zł.

Nowy sposób obliczania zasiłku macierzyńskiego

Resort pracy chce zmienić przepis, który obecnie jest zachętą dla kobiet do zakładania krótko przed porodem własnej firmy, by przez następne miesiące, już po porodzie, mogły dostawać wysoki zasiłek macierzyński. Zmianę zapowiedział wiceminister Marek Bucior.

Urlop rodzicielski w pytaniach i odpowiedziach

W 2013 roku wydłużony zostanie urlop przysługujący rodzicowi po urodzeniu dziecka. Po 26 tygodniach urlopu macierzyńskiego będzie można skorzystać z kolejnych 26 tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego. W artykule przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące urlopu rodzicielskiego.

Urlopy macierzyńskie od 2013 r.

Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu pisania niniejszego artykułu, przepisy prawa pracy nie przewidują modyfikacji, które dotykałyby urlopów macierzyńskich w 2013 r. Należy jednak zaznaczyć, iż zmiany te są wielce prawdopodobne, ze względu na toczące się obecnie prace rządowe w tym zakresie.

Urlop macierzyński 2013

Od 1 września 2013 roku modyfikacji ulegnie urlop macierzyński. Nowa regulacja przewiduje możliwość wydłużenia urlopu macierzyńskiego do roku oraz możliwość łączenia urlopu z pracą.

Urlopy macierzyńskie i wychowawcze od 2013 r.

Od 1 września 2013 r. urlopy macierzyński i wychowawczy mają zostać wydłużone. Rząd przedstawił propozycje zmian.

Jak zmienią się urlopy macierzyńskie w 2013 r.

Roczne urlopy macierzyńskie, obowiązkowy miesiąc urlopu wychowawczego dla ojców, opłacanie składek za przedsiębiorców, pracujących na umowy zlecenie i nieubezpieczonych podczas opieki nad dziećmi - to niektóre propozycje rządu ułatwiające godzenie pracy z wychowywaniem dzieci.

Czy pracownicy, której umowa została rozwiązana za porozumieniem stron, przysługuje zasiłek macierzyński

Pracownica, która pracuje u nas od kilku lat, wystąpiła o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Pracownica ta przebywa na urlopie macierzyńskim z tytułu urodzenia dziecka. Urlop macierzyński pracownicy będzie trwał do końca października br. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Czy możemy z tą pracownicą rozwiązać umowę za porozumieniem stron? Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek macierzyński oraz dodatkowy zasiłek macierzyński, jeśli rozwiąże umowę o pracę w ten sposób? Jeśli tak, to kto w tym przypadku będzie jej go wypłacał?

Co warto wiedzieć o zasiłku macierzyńskim w 2013 roku?

Zasiłek macierzyński przysługuje matce, która urodziła dziecko będąc w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego. Co należy wiedzieć o zasiłku macierzyńskim w 2013 roku?

Urlop macierzyński 2013

Pracownicy po urodzeniu dziecka przysługuje płatny urlop macierzyński. Jego długość uzależniona jest od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu. Ile będzie trwał urlop macierzyński w 2013 roku?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Dwudziestotygodniowy urlop macierzyński mija bardzo szybko. Po jego zakończeniu pojawiają się obawy dotyczące powrotu z urlopu macierzyńskiego. Z jakimi problemami może spotkać się pracownica wracająca z urlopu macierzyńskiego?

Zasiłek macierzyński 2013

W 2013 r. zasiłek macierzyński będzie wynosił 100% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

Od 2013 r. roczny urlop macierzyński

Premier w II expose zapowiedział zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich. Zgodnie z deklaracjami jest szansa, że już w połowie 2013 roku wymiar urlopu macierzyńskiego wzrośnie do 12 miesięcy. Nie wiadomo jednak, jakie będą szczegółowe rozwiązania.

Czy przedsiębiorca jest zwolniony z opłacania składki na FP po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego

Od ponad 5 lat jestem właścicielką niewielkiej firmy usługowej i z tego tytułu podlegam obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu w pełnym zakresie. Obecnie pobieram z ZUS zasiłek macierzyński, który będzie mi przysługiwał do połowy września 2012 r. Czy jako osoba prowadząca działalność gospodarczą mogę skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy przez 36 miesięcy?

Przerwanie zasiłku macierzyńskiego

Pracownica urodziła bliźnięta i z tego tytułu pobiera zasiłek macierzyński przez okres 217 dni (31 tygodni). Niestety, jedno z bliźniąt obecnie przebywa w szpitalu. Czy aby pracownica mogła przerwać pobieranie zasiłku, musi być hospitalizowanych dwoje dzieci z bliźniaczej ciąży?

Wyjaśnienia ZUS do wyroku TK z 24 maja 2012 r.

Prezentujemy oficjalne stanowisko Zakładu Ubezpieczeń społecznych odnośnie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 maja 2012 r., dotyczącego ustalania podstawy wymiaru zasiłków chorobowego i macierzyńskiego.

REKLAMA