reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Urlopy macierzyńskie i wychowawcze od 2013 r.

Urlopy macierzyńskie i wychowawcze od 2013 r.

Od 1 września 2013 r. urlopy macierzyński i wychowawczy mają zostać wydłużone. Rząd przedstawił propozycje zmian.

Rząd przyjął 8 listopada 2012 r. pakiet ustaw, które mają ułatwić godzenie opieki nad dziećmi z pracą zawodową. Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu przedstawił szczegóły rozwiązań, dotyczących wydłużenia do roku czasu urlopu macierzyńskiego. Zapowiedział, że urlopy mają zostać wydłużone od 1 września 2013 r. Z tej możliwości będzie mógł skorzystać każdy, kto w momencie wejścia w życie ustawy będzie uprawniony do urlopu macierzyńskiego. - Osoba, która 1 września będzie w ostatnim tygodniu urlopu, będzie mogła przedłużyć go o kolejne pół roku – powiedział Minister Kosiniak-Kamysz. Od 20 tygodnia urlopu będzie można łączyć pobieranie zasiłku macierzyńskiego z pracą zawodową w wymiarze do połowy etatu. Wówczas wypłacana będzie połowa zasiłku. Ma to zachęcić do stopniowego powrotu do pracy zawodowej.

Obecnie urlop macierzyński wynosi 20 tygodni podstawowych i cztery tygodnie dodatkowe Od 1 września 2013 r. będzie wynosić pół roku (20 tygodni podstawowych i sześć tygodni dodatkowych) i będzie można wydłużyć go o kolejne 26 tygodni. W czasie urlopu w wymiarze półrocznym rodzic będzie otrzymywał zasiłek w wysokości 100 proc. dotychczasowego wynagrodzenia. Jeśli skorzysta z rocznego urlopu, otrzyma zasiłek w wysokości 80 proc.

Polecamy serwis: Urlopy pracownicze

Drugą część urlopu będzie można wykorzystać, dzieląc ją na trzy części, z ewentualną przerwą na powrót do pracy, jednak tylko w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Będzie też możliwość wymieniania się między rodzicami urlopem, także w dodatkowej jego części. Już teraz po 14 tygodniach matka może zrezygnować w urlopu na rzecz ojca. Wydłużenie urlopów ma zachęcić rodziców do dzielenia się opieką nad dzieckiem.

Rada Ministrów przyjęła także projekt nowelizacji Kodeksu pracy, dotyczący urlopów wychowawczych. Dostosowuje on nasze prawo do wymogów unijnych dyrektyw i wprowadza przepisy, zgodnie z którymi jeden z 36 miesięcy urlopu będzie obowiązkowo wykorzystany przez drugiego rodzica. Urlop wychowawczy będzie mógł być wykorzystywany w pięciu, a nie jak dotychczas, w czterech częściach, ma zostać także podwyższony - z trzech do czterech miesięcy - wymiar urlopu, który może być jednocześnie wykorzystywany przez oboje rodziców. Urlop wychowawczy można wziąć do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia.

Koszt wydłużenia urlopów macierzyńskich w roku 2014, który już w całości byłby objęty nowymi uprawnieniami - jeśli skorzysta z nich 50 proc. uprawnionych - to ok. 1,4 mld, jeżeli 70 proc. - 1,9 mld zł, jeżeli 90 proc. - 2,5 mld zł.

Minister Kosiniak-Kamysz powiedział, że wydatki na rozszerzenie liczby osób, za które za okres sprawowania opieki składki opłacane są z budżetu państwa w 2014 r. (jeżeli wszyscy by skorzystali z tego uprawnienia) wyniosą ok. 1,4 mld zł. Dodatkowo w bieżącym i przyszłym roku na tworzenie i utrzymanie nowych miejsc żłobkowych zostanie wydatkowane ok. 500 mln zł.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Zobacz również: Urlop wychowawczy 2013

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Urlopy rodzicielskie w 2013 r./ Fot. Fotolia
Urlopy rodzicielskie w 2013 r./ Fot. Fotolia

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama