REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców pozwala zweryfikować, czy pobyt oraz świadczenie pracy przez obcokrajowców w Polsce odbywa się zgodnie z prawem. Narzędzie umożliwia skuteczną walkę z nielegalnymi praktykami oraz wymusza odpowiednią postawę wśród pracodawców i przyjeżdżających do Polski cudzoziemców. Jak wygląda kontrola legalności zatrudnienia i kto jest uprawniony do jej przeprowadzenia?
Rynek pracy jest jednym z kluczowych wskaźników gospodarki każdego kraju. Stan bezrobocia odzwierciedla zarówno kondycję ekonomiczną, jak i jakość życia obywateli. W ostatnich latach, ze względu na zmienne czynniki, rynek pracy przeszedł znaczące przekształcenia.
Ponad 113 tysięcy wolnych miejsc pracy było w Polsce pod koniec drugiego kwartału 2023 r. W porównaniu z końcem pierwszego kwartału wolnych miejsc pracy było mniej o 1,5%. Największy spadek w skali roku liczby wolnych miejsc pracy wystąpił w sekcji Działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Wskaźnik wolnych miejsc pracy pozostał na tym samym poziomie jak w poprzednim kwartale (0,90%).
Cudzoziemiec z kraju trzeciego, by legalnie pracować w Polsce powinien mieć tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady są jednak wyjątki. Jest bowiem grupa cudzoziemców, którzy nie potrzebują zezwolenia na pracę. Zaliczają się do niej m.in. studenci. Jakie warunki powinien spełnić student (cudzoziemiec), by świadczyć pracę w Polsce bez zezwolenia na pracę? Odpowiadamy.
REKLAMA
Zdaniem analityków Goldman Sachs, w najbliższych latach ok. 25% zawodów w USA i Europie zastąpi sztuczna inteligencja. Czy zatem należy się bać tych zmian? Niekoniecznie. Bo na pewno pojawią się nowe zawody. Tak wynika np. z badania przeprowadzonego przez Davida Autora, amerykańskiego ekonomistę i profesora Massachusetts Institute of Technology, które jasno wskazują, że 60 proc. dzisiejszych pracowników jest zatrudnionych w profesjach, które nie istniały jeszcze w 1940 r. A to oznacza, że ponad 85 proc. wzrostu zatrudnienia w ciągu ostatnich 80 lat wynika właśnie z rozwoju technologii. Możemy zatem śmiało założyć, że przez kolejne lata pojawi się szereg nowych zawodów jak: Head of AI czy AI Ethics Specialist, które z kolei będą wymagały od pracowników nabywania nowych kompetencji i doszkalania się.
Zezwolenie na pracę to dokument wydawany cudzoziemcom spoza UE, EOG oraz Szwajcarii. Jak się okazuje, nie zawsze jest jednak niezbędny. Kto nie potrzebuje zezwolenia na pracę oraz czy praca cudzoziemca bez zezwolenia w Polsce jest w pełni legalna? Rozwiewamy wątpliwości!
Jaka jest skala zapotrzebowania na pracowników budowlanych? Które regiony potrzebują ich najpilniej?
Wskaźnik Rynku Pracy informujący o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w sierpniu 2023 r. nie zmienił się względem lipca – poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC. Według ekspertów nie rysują się wyraźne tendencje ani do spadku, ani do wzrostu bezrobocia.
REKLAMA
Praca zdalna w pełnym wymiarze jest w mniejszych firmach bardziej popularna niż w największych. W Stanach Zjednoczonych w przedsiębiorstwach zatrudniających mniej niż 500 osób pracujący zdalnie to 76 proc. załogi, a w największych – 16 proc.
Prowizje jako dodatek do wynagrodzenia uznaje za korzystne tylko jedna dziesiąta handlowców. Ponad jedna piąta ocenia je neutralnie, a 19 proc. – negatywnie. To wyniki, jakie zawiera „Raport o wynagrodzeniach w przedsiębiorstwach”.
Osoby aktywne zawodowo stanowiły w drugim kwartale 2023 r. 58,2% ludności w wieku 15–89 lat. W porównaniu z 1 kwartałem 2023 r. wskaźnik ten zmniejszył się o 0,2 p. proc., natomiast w odniesieniu do 2 kwartału 2022 r. zwiększył się o 0,3 p. proc. Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.
Od połowy sierpnia przez kolejne dwa miesiące sklepy wielkopowierzchniowe przeżywają oblężenie. Polacy wyprawiają dzieci do szkoły, a na przełomie września i października do miast wracają studenci. Branża handlowa w tym okresie coraz częściej wspiera się elastycznym zatrudnieniem.
Wynagrodzenia w lipcu rosły wolniej od inflacji, a zatrudnienie pozostaje stabilne. Spowolnienie gospodarcze ogranicza rekrutacje nowych pracowników, jednak nie niesie ze sobą wzrostu bezrobocia. Tak dane za lipiec podane przez GUS komentuje ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Ponad milion cudzoziemców pracowało w Polsce w końcu 2022 r. Stanowili oni 6,5% ogólnej liczby wykonujących pracę w naszym kraju. Pomiędzy styczniem a grudniem 2022 r. liczba cudzoziemców w tej grupie wzrosła o 27,3%. Główny Urząd Statystyczny podał dane o cudzoziemcach wykonujących pracę w Polsce w 2022 r.
Nowy wykaz zawodów branżowych - Ministerstwo Edukacji i Nauki przekonuje, że konieczne są zmiany! Trwają prace nad nowym wykazem dziedzin zawodowych wraz z przyporządkowanymi do nich zawodami określonymi w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Dlaczego? Zmienia się rynek pracy, zmienia się system szkolnictwa branżowego - konieczne staje się więc uwzględnienie potrzeb pracodawców i dynamicznie rozwijającego się rynku pracy, a zatem i specyfiki poszczególnych zawodów szkolnictwa branżowego i ich powiązania z daną dziedziną zawodową.
Rynek pracy wymaga, żeby uczniowie kończący szkoły znali możliwości technologii. Technologie zmienią szkołę – będziemy mogli robić rzeczy ciekawiej, wydajniej i bardziej nowocześnie.
Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest stabilna. Liczba nowych ofert pracy zmniejszyła się w stosunku do ubiegłego roku o niecały 1 proc. Co jeszcze wynika z raportu poświęconego monitoringowi procesów rekrutacyjnych na polskim rynku pracy?
Najnowsze wyniki badania „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy”, przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, sygnalizują niezwykle interesujące trendy dotyczące ukraińskich uchodźców w Polsce.
Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lipcu 5 proc. – tyle samo co w czerwcu. Takie szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Ilu bezrobotnych było zarejestrowanych w końcu lipca?
Pozyskanie wykwalifikowanych pracowników to największe wyzwanie dla ponad połowy pracodawców sektora przemysłowego. Prawie jedna trzecia pracodawców branży przewidziało zwiększenie zatrudnienia w drugim kwartale 2023.
Straciły moc przedłużone okresy uprawnień, ważności dokumentów oraz przedłużone terminy na realizację przez cudzoziemców określonych czynności. Powodem jest zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Pracodawcy zatrudniający obcokrajowców, w przypadku chęci kontynuacji współpracy muszą upewnić się, czy od 1 sierpnia posiadają odpowiednie dokumenty potwierdzające legalny pobyt i prawo do wykonywania pracy przez cudzoziemca (w zależności od jego sytuacji formalno-prawnej).
Robotnik należy do najczęściej poszukiwanych profili pracowników. Aby zapełnić luki na rynku pracy, agencje rekrutują ich nie tylko z Uzbekistanu czy Kazachstanu, ale także z Boliwii i Kolumbii.
Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w czerwcu 2,7 proc. – podał Eurostat. Tym samym zajęliśmy drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem poziomu bezrobocia – ex aequo z Czechami. Lepszą sytuację odnotowano tylko na Malcie.
Cudzoziemcy oraz zatrudniający ich pracodawcy mają ostatni moment na legalizację pobytu. Przepisy covidowe kończą się. Termin na wysłanie listu poleconego upływa 31 lipca. Dotyczy to kilkuset tysięcy osób.
W pierwszym półroczu 2023 r. liczba dostępnych ofert pracy dla początkujących specjalistów IT zmniejszyła się o 30 proc – podał portal pracy Just Join IT. Pojawiają się doniesienia, że najwięksi technologiczni gracze na rynku masowo zwalniają pracowników. Czy ten trend zostanie przeniesiony na polski rynek? Czy sektor IT w naszym kraju to nadal stabilny pracodawca?
Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, zmalał w lipcu o 0,2 pkt, podczas gdy miesiąc wcześniej wskaźnik wzrósł o 0,2 pkt – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Sugeruje to niewielkie zmiany na rynku pracy.
Kobiety chcą wracać do pracy po urodzeniu dziecka, ale brakuje ułatwień. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z pytaniem, czy prowadzone są analizy lub prace nad rozszerzeniem ram prawnych prowadzących do efektywnego wzrostu liczby kobiet powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka.
Więcej niż co trzeci pracownik ma na koncie zaległy urlop, a ponad połowie zdarza się odbierać podczas wypoczynku służbowe telefony. Mimo to, na niezmiennie wysokim poziomie utrzymuje się poczucie satysfakcji z wykonywanej pracy. Takie wyniki przyniosła 52. edycja badania Monitor Rynku Pracy przeprowadzanego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster.
Obowiązek płacenia składek na ZUS od zatrudnionego cudzoziemca nie zależy od rodzaju dokumentu pobytowego, liczy się miejsce faktycznego centrum interesów osobistych. Odmienne zasady dotyczą zatrudnionych z Ukrainy, tu decyduje umowa międzynarodowa.
Zaledwie w pięć miesięcy od debiutu ChatGPT, liczba ogłoszeń o pracę w sektorze IT, zawierających umiejętności związane ze sztuczną inteligencją, wzrosła o 30%. Duże zainteresowanie AI nie przekłada się jednak jeszcze tak mocno na segment white-collar, gdzie liczba podobnych ofert od grudnia 2022 r. do czerwca 2023 r., stanowi ok. 1% wszystkich ogłoszeń. Względem analogicznego okresu sprzed roku (grudzień 2021–czerwiec 2022) widać wzrost na poziomie 0.33 pp. I choć nie jest to imponujący przyrost, to trend powoli zaczyna być widoczny.
Informatyka to dziedzina zdominowana przez mężczyzn – tak uważa aż 91 proc. kobiet w Polsce. Tylko 19 proc. dziewcząt w naszym kraju uczy się informatyki. Tylko 6 proc. kobiet w Polsce twierdzi, że nauka informatyki byłaby postrzegana korzystnie w ich rodzinie, choć taka tematyka interesuje niemal co czwartą z nich.
Dodatki pozapłacowe mają rozstrzygające znaczenie przy wyborze oferty pracy – tak twierdzi prawie dwie trzecie pracowników ankietowanych w badaniu o zasięgu globalnym. W Polsce prawie wszyscy chcą mieć wpływ na benefity, jakie oferuje pracodawca.
Tylko co trzeci obcokrajowiec z Azji, Afryki czy Ameryki Płd. mieszkający i pracujący w Polsce chce zostać u nas na stałe (27 proc.), wynika z badania Grupy Progres. Bez względu na planowaną długość pobytu większość imigrantów z odległych kierunków (68 proc.) ma zamiar sprowadzić nad Wisłę swoich bliskich. Uważają bowiem, że nasz kraj jest dobrym miejscem do życia, w którym czują się bezpiecznie. Chcieliby jednak, by procedury trwały krócej niż obecnie.
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę umożliwia legalizację pobytu i pracy cudzoziemca w ramach jednej procedury, dlatego nazywane jest zezwoleniem jednolitym. Wśród dokumentów, które cudzoziemiec musi złożyć do urzędu wojewódzkiego, aby uzyskać takie zezwolenie, jest załącznik nr 1. Kto wypełnia ten dokument i jakie informacje się w nim znajdują? Odpowiadamy.
Powoli kończy się era przywiązania pracownika do pracodawcy, a lojalność stopniowo zanika – dowodzą badania firm rekrutacyjnych. Licząc się z coraz mniejszą pulą rąk do pracy, zatrudniający są zmuszeni pozyskiwać wciąż nowych kandydatów, także z zagranicy. W dobie tak dużej mobilności w światowym zatrudnieniu, pracodawców wspierają kompleksowe rozwiązania dla branży HR.
Większa automatyzacja działań, wykorzystanie sztucznej inteligencji, na nowo zdefiniowana obsługa klienta. Czy czeka nas rewolucja rynku pracy?
Cztery piąte pracowników, którzy rozpoczęli pracę w ciągu ostatniego roku, jest otwartych na poszukiwanie kolejnego miejsca pracy. Wynagrodzenie, elastyczność i rozwój kariery to czynniki, które biorą pod uwagę przy wyborze nowej pracy.
Na rynku pracy częsta zmiana pracodawcy staje się atutem. Jeszcze do niedawna cenieni byli przede wszystkim ci pracownicy, którzy mogli pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w jednej firmie. Dziś jest ich coraz mniej. Pracodawcy przestali się też bać tzw. skoczków.
Na rynku pracy w Polsce kształtuje się obecnie nowy rodzaj pracownika. Polacy wymagają od swoich pracodawców wyższych standardów. Chcą się rozwijać, a jednocześnie zachowywać równowagę pomiędzy pracą a regeneracją. Oczekują, że będą odpowiednio traktowani, pracować w stałych godzinach i mieć czas na siebie.
Niepełnosprawność na rynku pracy. Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON), Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Izby Gospodarcze: Warszawska i Ukraińska i m.in. CSI Projekty podpisały w środę porozumienie w sprawie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy.
Senior na rynku pracy znajduje wiele barier i spotyka się z dyskryminacją ze względu na wiek, jednak z drugiej strony pracodawcy i państwo mają świadomość, że potrzebni są pracownicy z dużym doświadczeniem, "łatający" lukę demograficzną. W dniu 21 czerwca 2023 r. organizowana jest konferencja „Kongres Praca. Praca dla seniorów? Sytuacja osób starszych na rynku pracy w Polsce”. W konferencji weźmie m.in. udział Rzecznik Praw Obywatelskich oraz przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego.
Wiza jest pisemnym zezwoleniem na przekroczenie granicy lub pobyt na terenie obcego państwa wystawiane cudzoziemcom przez przedstawicielstwa dyplomatyczne lub konsularne (konsulaty) tegoż państwa. Można też, w określonych przypadkach, otrzymać ją na granicy. Ma ona zazwyczaj postać naklejki umieszczonej w paszporcie lub innym dokumencie podróży. Może też mieć postać stempla lub wpisu. Jakie są najpopularniejsze rodzaje wiz wydawanych przez polskie uprawnione organy? Czym się charakteryzują? Odpowiadamy.
Niepewność związana z sytuacją makroekonomiczną wyraźnie wstrzymuje pracodawców przed planami nowych rekrutacji w II. połowie roku – wskazują wyniki najnowszej, 47. edycji badania „Plany Pracodawców” zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad i Gfk Polonia. I choć gorsze nastroje firm przekładają się na wyhamowanie wzrostów zatrudnienia, to jednocześnie pracodawcy zapowiadają podwyżki, a ich powodem będzie nie tylko wzrost płacy minimalnej, ale i utrzymująca się presja płacowa.
Pracownik sklepu zatrudniony przez nowatorską aplikację może kosztować firmę 19% mniej niż osoba na etacie. Wykonuje identyczne obowiązki, ale pracuje tylko wtedy, kiedy istnieje taka potrzeba. Do tego zarabia więcej i jest zmotywowany do pracy w ramach elastycznego grafiku.
Obywatele Ukrainy najczęściej znajdują pracę w Polsce dzięki poleceniom lub samodzielnie oraz są gotowi do przeniesienia się z dużych miast do mniejszych miejscowości – wynika z raportu „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zezwolenie na pracę, które pracodawca uzyskuje, kiedy chce zatrudnić cudzoziemca z kraju trzeciego, określa między innymi wynagrodzenie, jakie ma otrzymywać pracownik – cudzoziemiec. Jakie powinno być to wynagrodzenie? Czy pracodawca może dać podwyżkę pracownikowi – cudzoziemcowi? Wyjaśniamy.
Współczesne środowisko pracy dynamicznie się zmienia, a jednym z najbardziej widocznych trendów jest rosnąca popularność pracy natychmiastowej w porównaniu ze stałą pracą na etacie. Wraz z postępem technologicznym i zmieniającymi się preferencjami zarówno pracowników, jak i pracodawców, kształtuje się nowa rzeczywistość, która ma wpływ na sposób, w jaki pracujemy.
Zezwolenie na pracę, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi i powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy legalizują pracę cudzoziemców, którzy legalnie przebywają w RP. Jakie są różnice między tymi formami? Odpowiadamy.
Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego. Jedną z informacji widniejącą na dokumencie jest rodzaj umowy, którą pracodawca powinien zawrzeć z cudzoziemcem. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy?
W dzisiejszym dynamicznym środowisku zawodowym wiek przestaje być przeszkodą dla rozwoju kariery. Coraz więcej osób po pięćdziesiątym roku życia odkrywa nowe perspektywy zawodowe i aktywnie angażuje się w różnorodne przedsięwzięcia. Przekraczając granice wieku, doświadczenie i mądrość życiowa stają się cennym kapitałem, który może przynieść wiele korzyści zarówno jednostkom, jak i organizacjom.
REKLAMA