REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnianie cudzoziemców, Rynek pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.

Co piąta firma zamierza zatrudnić nowych pracowników

Przedsiębiorcy myślą intensywnie o tym, jak najlepiej wykorzystać sytuację rosnącej konsumpcji. Blisko 18 proc. firm planuje inwestycje, głównie w sprzęt i maszyny. Równocześnie rośnie poziom zatrudnienia.

Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

Samozatrudnienie zamiast umowy o pracę w czasie kryzysu

Samozatrudnienie zamiast umowy o pracę - praktyka ta pogłębiła się w czasie kryzysu. Elastyczne formy wykonywania pracy pozwalają pracodawcom na oszczędności. Kiedy pracownicy wrócą na umowy o pracę?

REKLAMA

Wraca rynek pracownika [RAPORT]

Sytuacja na rynku pracy napawa optymizmem. Liczba ofert opublikowanych w internecie była w kwietniu rekordowa, najwyższa od początku pandemii.

Przedłużenie oświadczeń dla cudzoziemców a informacja starosty

Czy przedłużone z uwagi na COVID-19 oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi zwalniają z konieczności otrzymania informacji starosty?

Rynek pracy. Z jakimi branżami wiązać swoją przyszłość, a jakie omijać?

Rynek pracy 2021. Większość z nas spędza na obowiązkach zawodowych przynajmniej 40 godzin w tygodniu. W związku z tym oczekujemy od naszej pracy nie tylko odpowiednich zarobków, ale również satysfakcji i możliwości rozwoju. Co zatem powinniśmy zrobić, żeby dobrze wejść na rynek pracy lub skutecznie się przebranżowić?

Zezwolenie jednolite - kiedy odmowa i cofnięcie?

Zezwolenie jednolite - czym jest? Kiedy wojewoda może odmówić wydania zezwolenia, a kiedy może je cofnąć? Co w takiej sytuacji?

REKLAMA

Zatrudnianie Ukraińców w parach

Zatrudnianie Ukraińców w parach - to wciąż rosnący trend na rynku pracy. Pracownicy z Ukrainy chętnie podejmują zatrudnienie w Polsce razem ze swoim partnerem.

Nastroje pracowników w czasie pandemii [BADANIE]

Pracownicy w czasie pandemii - jakie nastroje przeważają na polskim rynku pracy? Czy zmieniła się motywacja do pracy? Jak wygląda komunikacja w firmie?

Polski Ład niekorzystny dla lepiej zarabiających

Polski Ład jest niekorzystny dla lepiej zarabiających. Jakie zmiany wprowadza? Czego brakuje?

Kompetencje cyfrowe - tego wymagają pracodawcy [RAPORT]

Kompetencje cyfrowe - tego przede wszystkim wymagają pracodawcy. Cyfryzacja rynku pracy to trend przyspieszony przez epidemię koronawirusa. Jak nową rzeczywistość oceniają pracownicy? Na to pytanie odpowiada raport "Cyfrowa ewolucja kariery".

Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

Rynek pracy w czasie pandemii a szara strefa w rolnictwie

Rynek pracy w czasie pandemii - czy część pracowników zasiliła szarą strefę w rolnictwie? Poniżej znajduje się analiza.

Czym jest informacja starosty?

Informacja starosty to dokument związany z zatrudnianiem cudzoziemców. To tzw. test rynku pracy. Czemu służy? Kiedy jest wymagana, a kiedy nie?

Szczepienia dla cudzoziemców. Ruszyły zapisy w zakładach pracy

Szczepienia w zakładach pracy - zgłoszenia rozpoczęły się 4 maja. Jest to możliwe tylko w tych miejscach, gdzie uda się zebrać minimum 300 chętnych. Pracodawcy mogą zgłaszać pracowników, współpracowników i członków ich rodzin. Zasady nie wykluczają obcokrajowców. Cudzoziemcy mogą zgłaszać się także samodzielnie, nawet bez numeru PESEL.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi [PORADNIK]

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi czyli szybka droga do legalizacji zatrudnienia w Polsce dla obywateli sześciu państw. Jak krok po kroku zatrudnić na podstawie oświadczenia?

Legalna praca cudzoziemca w Polsce

Od lat w Polsce rośnie współczynnik zatrudnienia obcokrajowców przez polskich przedsiębiorców. Warto dowiedzieć się jakie przesłanki lub dokumenty świadczą o legalnym pobycie cudzoziemca spoza Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Szwajcarii w Polsce, oraz jakie warunki muszą zostać spełnione, aby taka osoba mogła podjąć legalną pracę.

PESEL dla cudzoziemców do celów podatkowych

PESEL dla cudzoziemca. W związku z nowymi przepisami, które obowiązują od 1 maja 2021 r., cudzoziemcy mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL dla celów podatkowych.

Dlaczego warto zatrudnić juniora do IT?

Jakie są przeszkody w zatrudnieniu juniora? Czy taka inwestycja się opłaca? O czym warto pamiętać?

Firmy zatrudniają i wracają do biur

Dane z rynku pracy napawają optymizmem: wiele firm wznowiło procesy rekrutacyjne, ożywienie widać również wśród najemców nowoczesnej powierzchni biurowej.

Rynek pracy: rośnie zapotrzebowanie na pracownika

Na rynku pracy widać promyk nadziei. Liczba ofert pracy opublikowanych w internecie była w marcu największa od początku pandemii, a eksperci oceniają, że sytuacja z każdym miesiącem będzie się poprawiać.

Nowa ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców od 2022 roku?

Nowa ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii zakończyło prace nad założeniami, na których będzie opierała się nowa ustawa o zatrudnieniu cudzoziemców; zmiany miałyby wejść w życie z początkiem 2022 r. - napisał resort w odpowiedzi na interpelację poselską.

Wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców

Wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych, w związku z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2.

Hotelarstwo i gastronomia - pracownicy odchodzą

Hotelarstwo i gastronomia będą zmagać się z poważnym problemem braku pracowników. Personel zatrudniony w branży HoReCa doświadczony przez pandemię masowo się przebranżawia.

Handel, przemysł i sektor publiczny planują zwolnienia

Co czwarta firma w Polsce planuje redukcję etatów, a rekrutować nowych pracowników planuje jedynie 9 proc. pracodawców. Najwięcej zwolnień będzie w handlu, przemyśle i sektorze publicznym.

Jak zmienia się rynek pracy w 2021 r.?

Rynek pracy w 2021 r. charakteryzuje się elastycznością. Co się zmienia? Jaka jest zawodowa przyszłość Polaków?

Praca w IT. Kogo będzie poszukiwać branża po pandemii?

Rynek pracy w IT się zmienił. Po okresie wymuszonej przez pandemię redukcji etatów, przewidywana odbudowa branży IT potrwa co najmniej kilka lat. Jakich specjalistów IT będą poszukiwały firmy?

Legalizacja zatrudnienia cudzoziemców – specjalne rozwiązania w czasie pandemii

Legalizacja zatrudnienia cudzoziemców. Trwająca od marca 2020 roku, pandemii wirusa SARS-CoV-2 wpływa na życie społeczne i gospodarcze w Polsce. Wprowadzony reżim sanitarny i nowe obostrzenia epidemiologiczne sprawiają, że wiele firm prywatnych zawiesza działalność lub przechodzi w tryb pracy zdalnej. Także urzędy państwowe, dostosowując się do obecnie obowiązujących przepisów, działają w trybie hybrydowym lub on-line. Przekłada się to na sytuację prawną cudzoziemców, którzy zdecydowali się kontynuować zatrudnienie w naszym kraju.

Małgorzata Ławnik: Pracownicy z zamkniętych branż przenoszą się do handlu [PODCAST]

Po pierwszych rozmowach już mieliśmy obraz nowego kandydata, czyli osoby, która straciła pracę w restauracji, fitness klubie czy w hotelu i szuka pracy "na przeczekanie" - mówi Małgorzata Ławnik. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Eurostat podał dane dotyczące bezrobocia w Polsce za luty

W lutym bezrobocie w Polsce wyniosło 3,1 proc. i był to najniższy wskaźnik wśród krajów Unii Europejskiej - poinformował Eurostat. Jak to wygląda na tle Europy? Jakie są prognozy?

Wiosennego ożywienia gospodarki nie będzie [KOMENTARZ]

W tym roku, z powodu dalszych obostrzeń, nie należy się spodziewać wiosennego ożywienia na rynku pracy, kolejne miesiące przyniosą wzrost bezrobocia - mówią eksperci. Dodają, że wiele będzie zależeć od skali pomocy rządowej, a także od długości trwania restrykcji.

Zezwolenie na pracę sezonową a inna praca cudzoziemca

Zezwolenie na pracę sezonową - czy cudzoziemiec może podjąć inną pracę niż wynikającą z zezwolenia? Kiedy można zmienić pracodawcę? Jakie są przepisy prawa dotyczące zezwolenia na pracę sezonową w czasie pandemii COVID-19?

Pracownicy przebranżawiają się z powodu COVID-19

Przebranżowienie staje się częstym zjawiskiem. Pracownicy z branż najbardziej poszkodowanych z powodu COVID-19 szukają zatrudnienia w innych miejscach. Jakie branże poradziły sobie w pandemii najlepiej?

Inżynier na rynku pracy - prognoza na 2030 rok

Wzór inżyniera na rynku pracy. Cyfryzacja polskich przedsiębiorstw jest na alarmująco niskim poziomie. Jedną z przyczyn jest ograniczony dostęp do pracowników posiadających odpowiednie kompetencje. Inżynier przyszłości - czego nie ma, a co powinien mieć?

Przedłużenie ważności zezwoleń na pracę cudzoziemców w czasie epidemii

Zezwolenia na pracę cudzoziemców w czasie COVID-19. Specjalna (anty-covidowa) ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zawiera przepisy przedłużające ważność wszystkich rodzajów zezwoleń na pracę cudzoziemców w Polsce. Dotyczy to także oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia wątpliwości związane z tymi przepisami, dotyczące różnych stanów faktycznych.

Obniżenie wymiaru czasu pracy cudzoziemcowi w czasie COVID-19

Obniżenie wymiaru czasu pracy cudzoziemcowi w czasie COVID-19. Czy jest dopuszczalne obniżenie cudzoziemcowi wymiaru czasu pracy albo liczby godzin pracy w tygodniu lub miesiącu, określonej w oświadczeniu wpisanym do ewidencji w PUP, zezwoleniu na pracę bądź zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę, jeżeli wskutek epidemii COVID-19 nie ma dla niego tyle pracy, ile wskazano w tych dokumentach? Na pytanie odpowiada Państwowa Inspekcja Pracy.

Wynagrodzenie cudzoziemca a zamknięcie firmy z powodu epidemii - pracownik, zleceniobiorca

Wynagrodzenie pracownika a zamknięcie firmy. Czy w przypadku zamknięcia firmy na mocy przepisów ograniczających prowadzenie działalności gospodarczej w okresie epidemii COVID-19, wskutek czego nie było możliwe powierzenie pracy cudzoziemcowi w wymiarze czasu pracy lub liczbie godzin określonej w oświadczeniu, zezwoleniu na pracę lub zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę, należy wypłacić cudzoziemcowi wynagrodzenie tylko za faktycznie przepracowane godziny, czy również za czas nieprzepracowany z powodu zamknięcia firmy? Prezentujemy wyjaśnienia Państwowej Inspekcji Pracy w tym zakresie dotyczące pracowników i zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych (np. zleceniobiorców).

Praca zdalna cudzoziemców w Polsce w czasie COVID-19 - zasady, kwarantanna

Praca zdalna cudzoziemców w Polsce. Czy w czasie epidemii koronawirusa cudzoziemcy, pracujący legalnie w Polsce mogą wykonywać pracę zdalnie? Czy cudzoziemcy uprawnieni do pracy w Polsce mogą podejmować pracę zdalnie w okresie objęcia obowiązkową kwarantanną? Na pytania odpowiada Państwowa Inspekcja Pracy.

Testy na COVID przepustką do Polski?

Testy na COVID-19 stanowią przepustkę do Polski dla Ukraińców. Czy muszą przechodzić kwarantannę? Z jakimi problemami spotykają się w Polsce w czasie pandemii? Jak pracodawcy zastępują braki kadrowe?

Przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców do zmiany

Zatrudnianie cudzoziemców wciąż należy usprawnić. Przepisy wymagają kolejnych zmian. Urzędy pracy powinny przejąć rozpatrywanie wniosków o zezwolenie na pracę obcokrajowców. Co jeszcze może się zmienić?

Rynek pracy - luty 2021

Rynek pracy w lutym 2021 roku został przebadany pod kątem nastrojów pracowników. Ponad połowa pracowników dobrze ocenia sytuację w zakładzie pracy. Kto ocenia ją najgorzej? Jakie są jej prognozy? Jaki wpływ na ocenę sytuacji ma lokalny rynek pracy?

Kto nie musi mieć zezwolenia na pracę?

Zezwolenie na pracę wydaje się cudzoziemcom spoza UE, EOG i Szwajcarii, którzy chcą pracować w Polsce. Kto nie musi mieć zezwolenia? Co zmienił COVID-19?

Uwaga przedsiębiorcy! Wizy będą wydawane szybciej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce ekspresowo wydawać wizy. Zgodnie z deklaracjami, pierwszym krajem, którego mieszkańcy będą mogli korzystać z tej nowej procedury, ma być Białoruś.

Zatrudnienie cudzoziemca 2021 - bez zezwolenia na pracę

Zatrudnienie cudzoziemca w 2021 roku odbywa się na nowych zasadach. Co zmieniło się 1 grudnia 2020 r.? Kto może pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę? Czy uprawnia do tego wiza 23 i wiza z adnotacją "Poland. Business Harbour”? Poznaj nowe przepisy ułatwiające pracodawcy zatrudnianie obcokrajowców.

Kobiety więcej straciły przez COVID-19 niż mężczyźni

COVID-19 na rynku pracy dokonał wielkich zmian. Okazuje się, że to kobiety więcej straciły przez COVID-19 niż mężczyźni. Utrata pracy i obniżka wynagrodzeń częściej dotykała pracownice niż pracowników. Jaka jest sytuacja na świecie, a jaka w Polsce?

Rynek pracy: W tym roku firmy intensywnie będą rekrutować osoby, które ograniczą im straty

Pandemia zmienia rynek pracy. Firmy zaczynają szukać specjalistów od poprawy płynności finansowej. Kto może liczyć na dobrą pracę? Jakie branże będą się rozwijać?

Firmy w 2021 r. poszukują specjalistów od księgowości

Specjaliści od księgowości i optymalizacji kosztów to jedni z najbardziej poszukiwanych pracowników w 2021 r. Firmy po kryzysie wywołanym COVID-19 szukają sposobów na poprawę efektywności finansowej i operacyjnej. Kogo jeszcze rekrutuje się w 2021 r.?

Zatrudnianie cudzoziemców 2021 - co się zmieniło?

Zatrudnianie cudzoziemców w 2021 roku zostało ułatwione. Co się zmieniło w czasie pandemii COVID-19? Czy cudzoziemcy przechodzą kwarantannę i testy na COVID-19? Co z formalnościami? Jakich obowiązków należy dopełnić po ustaniu pandemii?

28 zawodów o szczególnym zapotrzebowaniu na rynku pracy 2021

Rynek pracy - na jakie zawody będzie zapotrzebowanie? Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało nową prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Sprawdź listę 28 zawodów o szczególnym zapotrzebowaniu.

REKLAMA