REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa ustawa o kryptowalutach zamknie małe kantory nie utrudniając życia oszustom?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowa ustawa o kryptoaktywach w Polsce zlikwiduje małe kantory i raczej nie powstrzyma oszustów, twierdzą przedsiębiorcy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tak twierdzą przedsiębiorcy, którzy w ostatnich latach budowali w Polsce małe punkty ułatwiające bezpieczne kupowanie kryptowalut. Stanie się tak głównie za sprawą tak zwanego zabezpieczenia, które wynosi 125 tys. euro zarówno dla gigantów rynkowych jak i małych kantorów.

Do końca 2024 r. zacznie obowiązywać w Polsce nowe prawo  tzw. ustawa o kryptowalutach. Jego wprowadzenie jest związane z implementacją przepisów europejskich, a dokładniej rozporządzenia MiCA (Markets in Crypto Assets Regulation).

REKLAMA

125 tys. euro lub znikaj z rynku

Jak skarży się część przedsiębiorców, polskie regulacje są jednak znacznie bardziej restrykcyjne, niż wymaga tego prawo unijne, a ich konsekwencje uderzą w tych, których mają teoretycznie chronić, czyli w zwykłych użytkowników rynku.

– Dzisiaj, jeśli ktoś chce kupić kryptowalutę po raz pierwszy, ma bardzo dużo miejsc gdzie może pójść i otrzymać na miejscu fachową pomoc i poradę jak kupić bitcoina i inne bezpiecznie, unikając oszustw – twierdzi mówi Sławek Zawadzki, prezes Kangi.

– Po wejściu przepisów ustawy w życie, te mniejsze podmioty po prostu znikną z rynku, a oszuści jak działali, tak nadal będą działać – dodaje ekspert.

Kryptowaluta: co to za instrument finansowy

Kryptowaluta, znana również jako krypto, to rodzaj pieniądza, który istnieje tylko w wersji cyfrowej. Jest to forma waluty, która nie jest wydawana ani kontrolowana przez jedną centralną instytucję, taką jak bank czy rząd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zamiast tego, kryptowaluty opierają się na specjalnej technologii zwanej blockchain, która umożliwia rejestrowanie i zabezpieczanie transakcji. Blockchain działa na zasadzie rozproszonej księgi, gdzie transakcje są zapisywane w specjalnych blokach, a następnie łączone w jeden łańcuch. Dzięki temu kryptowaluty są odporne na fałszerstwa i manipulacje. 

Przykłady popularnych kryptowalut to bitcoin, ethereum i litecoin. Można je wykorzystać do dokonywania płatności online, inwestowania lub po prostu przechowywania jako alternatywną formę pieniądza.

Rząd reguluje rynek kryptowalt-kryptoaptywów

Projekt ustawy regulującej rynek kryptoaktywów w Polsce pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod koniec lutego. Jego celem jest wdrożenie europejskiej regulacji Markets in Crypto-Assets Regulation (MiCA) i dostosowanie jej do krajowego rynku.

REKLAMA

Leżąca u podstawy wprowadzanego prawa potrzeba ochrony inwestorów narażonych na rozmaite oszustwa czy chęć zapobiegania patologiom takim jak pranie pieniędzy jest oczywiście zamierzeniem słusznym i potrzebnym. Jednak niektóre zapisy polskiej ustawy budzą poważne wątpliwości ekspertów, ponieważ MiCA jest o wiele bardziej liberalna, a zapisy polskiego prawa uderzą przede wszystkim w niewielkie podmioty.

– Każdy kto będzie chciał prowadzić działalność, polegającą na skupie lub sprzedaży kryptowalut, Nieważne czy to jest wielka giełda kryptowalut czy mały punkt, kantor na ulicach miasta - będzie musiał wpłacić zabezpieczenie, w kwocie 125 tys. euro – mówi Sławek Zawadzki.

– W Polsce mamy ponad tysiąc takich punktów, gdzie można fizycznie pójść i bezpiecznie kupić kryptowalutę. Większość z nich po prostu zostanie zmieciona z rynku, bo nie będą w stanie wpłacić tak ogromnego zabezpieczenia – dodaje ekspert.

To oznacza, że pozostaną na rynku kryptoaktywów pozostaną tylko najwięksi gracze, którzy będą musieli pobierać duże opłaty, żeby sprostać wymogom regulacyjnym. Ograniczy to dostępność kryptowalut dla drobnych inwestorów, nie chroniąc ich dostatecznie przed potencjalnymi nadużyciami.

Polska zaostrza przepisy, świat je liberalizuje

Decyzje polskiego prawodawcy zaskakują w kontekście światowych trendów. Kryptoaktywa stają się coraz bardziej popularną i dostępną dla wszystkich formą inwestycji.

– Z określeniem kryptowaluty kojarzy nam się głównie Bitcoin, ale kryptowaluty dzisiaj to znacznie więcej. To jest szereg najróżniejszych kryptowalut, tokenów, mechanizmów kryptowalutowych. Jest to bardzo rozbudowany system, tak jak klasyczne finanse – podkreśla prezes Kangi.

To dowód, że rynek kryptowalut w Polsce jest w tej chwili objęty silnym ostracyzmem, a szkoda bo w tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych, gdzie również są stosowne regulacje, jest on wyraźnie stymulowany przez ustawodawców. Od początku tego roku inwestorzy, instytucjonalni i drobni, mogą legalnie kupować kryptowaluty i to na wielką skalę. Mogą się cieszyć z całego bogactwa i możliwości jakie dają krypto. W Polsce drobnym inwestorom  zostanie to odebrane, uważa Sławek Zawadzki.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

Obligacje skarbowe - maj 2025 r. Niższe oprocentowanie nowych emisji

Ministerstwo Finansów w komunikacie poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2025 r. Oprocentowanie niektórych obligacji lekko spadło w porównaniu do obligacji sprzedawanych w kwietniu br. Marże pozostały bez zmian.

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Reforma szkół. Będą trzy etapy edukacyjne. "Zmiany idą bardzo daleko"

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, reforma edukacji ma wejść do szkół 1 września 2026 r. wraz z zupełnie nową podstawą programową. Powstały już ważne dokument, które mają być fundamentem reformy edukacji. To profil absolwenta i stanowisko Rada ds. monitorowania i wdrażania reformy edukacji w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

REKLAMA

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Najważniejsze cytaty z lektur do matury. Dasz radę zdobyć komplet punktów? Quiz
Sprawdź, czy wiesz, kto jest autorem najsłynniejszych cytatów z literatury polskiej i światowej. Pytamy także o to, z jakiego utworu pochodzi to zdanie. Gotowy? Powodzenia!
Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny. Można zaoszczędzić dużo pieniędzy [LISTA ZNIŻEK]

Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny oznacza realne oszczędności na wszystkim. Lista zniżek zawiera supermarkety, stacje paliw, przejazdy komunikacją, restauracje, noclegi i atrakcje. Zaplanuj długi weekend majowy z KDR.

REKLAMA

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

Tysiąclecie Korony Polskiej: Warszawa, program na niedzielę, 27 kwietnia 2025 r.

Obchody Tysiąclecia Korony Polskiej już w niedzielę, 27 kwietnia 2025 r. Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W programie wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym, na które wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Czeka nas dzień pełen emocji, edukacji, zabawy i dumy narodowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

REKLAMA