REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kryptowaluty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Chcesz zarabiać na Bitcoinie, musisz nie tylko znać się na rynku. Inwestorzy tracą coraz częściej przez fałszywe platformy inwestycyjne

Trend w cyberoszustwach na fałszywe strony internetowe nie omija rynku kryptowalut. Ponieważ w Bitcoina czy inne kryptowaluty inwestuje się głównie przez Internet, zmorą stały się fałszywe platformy inwestycyjne.

Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

Nowa ustawa o kryptowalutach zamknie małe kantory nie utrudniając życia oszustom?

Tak twierdzą przedsiębiorcy, którzy w ostatnich latach budowali w Polsce małe punkty ułatwiające bezpieczne kupowanie kryptowalut. Stanie się tak głównie za sprawą tak zwanego zabezpieczenia, które wynosi 125 tys. euro zarówno dla gigantów rynkowych jak i małych kantorów.

REKLAMA

Prezes UODO: w projekcie ustawy o kryptoaktywach trzeba doprecyzować zasady ochrony danych osobowych

Ustawa o kryptoaktywach zadziała lepiej, jeśli będą do niej wpisane zasady przetwarzania danych osobowych uczestników tego rynku. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Mirosław Wróblewski zgłosił uwagi do projektu, nad którym pracuje rząd.

AMLA a rynek kryptowalut. Czy nowy urząd ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy poprawi bezpieczeństwo?

Pranie pieniędzy wciąż jest sporym problemem – aż 5 proc. PKB jest co roku zaangażowane w przestępstwa finansowe. W przypadku kryptowalut statystyki te wyglądają zgoła inaczej. Według danych z raportów takich jak Chainalysis waluty wirtualne to tylko kropla w morzu przestępczości finansowej. Mimo to, nowe przepisy europejskie i wprowadzenie Urzędu ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (AMLA) wpłyną także na ten rynek. W jaki sposób?

Powody do umiarkowanego optymizmu. Czy inwestorzy mogą oczekiwać zwyżki bitcoina w 2024 roku?

Bitcoin odnotował rekordową wartość i dał zarobić inwestorom. Jakie są prognozy ekspertów z rynku kryptowalut? 

Czy kryptowaluty powinny podlegać tym samym przepisom prawnym co akcje i obligacje?

Czy kryptowaluty powinny być taka samo traktowane pod względem prawnym jak akcje i obligacje? Wynik rozważań sędziów federalnych w Stanach Zjednoczonych może mieć istotny wpływ na przyszłość rynku kryptowalut, jak i samych walut cyfrowych.

REKLAMA

100 000 dolarów za 1 bitcoina jeszcze w tym roku? Fundusze ETF skupują walutę z rynku, ale nie tylko dlatego kurs rośnie

Zgoda na fundusze ETF gromadzące bitcoiny oraz planowany na ten rok halving mocno żywiły rynek tej kryptowaluty. Jej wycena idzie w górę, korzystają też na tym inne kryptowaluty, które wzorem bitcoina aspirują do własnych funduszy ETF,

Ministerstwo Finansów szykuje ustawę o kryptowalutach. Inwestujący w bitcoina i inne w Polsce nie unikną wysokich podatków?

Polska nie jest jedynym krajem, w którym zarabiający na kryptowalutach potrafią się uchylać od płacenia podatków, co ułatwia brak obowiązku wystawiania PIT-8C przez platformy prowadzące taki handel. Szacuje się, że daniny dla fiskusa udaje się uniknąć niemal co drugiemu inwestorowi na świecie. Nowa ustawa, która powinna być gotowa jeszcze przed wakacjami ma uporządkować rynek kryptowalut. Czy jednak zmieni zasady opodatkowania obrotu kryptowalutami?

Przekręt „na Sławomira Mentzena”. Jak cyberoszuści bezprawnie wykorzystują wizerunek polityka

Oto nowa akcja oszustów, wykorzystująca wizerunek Sławomira Mentzena. Polityk znany jest z inwestowania w kryptowaluty, do czego zresztą publicznie namawia Polaków. Hakerzy wkładają coraz więcej wysiłku, aby oszukać potencjalne ofiary i wyłudzić od nich pieniądze. W przypadku kryptowalut niemal zawsze powołują się na znane osoby, które zyskały na tego rodzaju inwestycjach. W Stanach Zjednoczonych taką postacią jest Elon Musk.

Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

Uwaga! Walentynkowa randka w Internecie może się zakończyć oszukaną inwestycją w kryptowaluty

Pig butchering to działalność cyberprzestępców polegająca na namawianiu postronnych użytkowników sieci, często pod przykrywką internetowego romansu, na inwestycje w kryptowaluty, a następnie pozbawieniu ofiar wpłaconych pieniędzy.

Kryptowaluty wkraczają w świat sportu – ich giełda wśród sponsorów topowych drużyn piłkarskich

W ostatnich tygodniach na świecie obserwuje się znaczący wzrost zainteresowania kryptowalutami. To po części efekt pojawienia się pierwszych bitcoinowych ETF na nowojorskiej giełdzie, a po części wzmożonego zainteresowania alternatywnymi rozwiązaniami inwestycyjnymi w celu neutralizacji efektu inflacji.

MF szykuje zmiany w kryptoaktywach. Nowe przepisy w drugim kwartale 2024 r.

Resort finansów przygotuje projekt ustawy o kryptoaktywach. Nowe przepisy, które mają zapewnić skuteczny nadzór i ochronę inwestorów na rynku kryptoaktywów, zostaną przyjęty przez rząd w drugim kwartale 2024 r.

Opodatkowanie kryptowalut w Polsce – przychody, koszty, rozliczenia

Jakie transakcje związane z kryptowalutami są opodatkowane w Polsce? Co jest przychodem podatkowym, a co kosztem? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy? Jak trzeba rozliczyć podatek od kryptowalut?

ETF na bitcoin zapowiada ważny rok dla branży kryptowalutowej

Co czeka branżę kryptowalut w 2024 roku? Czy bitcoin osiągnie nowy rekord? Co przewidują analitycy? 

Inwestujący w kryptowaluty liczą na krociowe zyski w 2024 roku, chcą odrobić straty sprzed dwóch lat. Co prognozują analitycy

Rynek kryptowalut po fatalnym dla branży 2022 roku, przeżywa prawdziwe ostatnio prawdziwe odrodzenie. Chęć krociowych zysków jednak często odbiera rozsądek – i to nie tylko początkującym inwestorom – i prowadzi do ogromnych strat

Czy nabycie waluty wirtualnej w ramach umowy opcji powoduje powstanie przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że nabycie waluty wirtualnej w ramach umowy opcji nie generuje przychodu, dopóki waluta ta nie zostanie zbyta za inne środki płatnicze lub towary.

Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

Będzie hossa na rynku kryptowalut? Ciekawe perspektywy bitcoina. Inwestorzy czekają na decyzję amerykańskich urzędników

Jak będzie wyglądała cena bitcoina w najbliższym czasie? Prognozy są różne. Od tych, które zwiastują stabilizację kursów i niewielkie wzrosty, przez zbliżenie się do dotychczas rekordowych wycen, po… nawet milionową wartość w czasie trzech miesięcy. Ten ostatni wariant można potraktować z przymrużeniem oka, ale sygnałów świadczących o tym, że bitcoina i inne ugruntowane cyfrowe waluty, czeka hossa, jest coraz więcej. Przede wszystkim pracę domową odrobiły same giełdy, które więcej zainwestowały w bezpieczeństwo klientów. Swoje “trzy bitcoiny” dołożyli też najwięksi inwestorzy, którzy ustabilizowali rynek. Świat jednak czeka na decyzję amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych, która może już wkrótce de facto uwolnić rynek kryptowalut. 

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie

Urządzenia o dużej mocy obliczeniowej wykorzystywane w obrocie kryptowalutami odkryto w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie - poinformował portal tvn.warszawa. Komputery pobierające mnóstwo energii elektrycznej ukryte były w kanale wentylacyjnym oraz w podłodze technicznej. Śledztwo prowadzi prokuratura, o zdarzeniu powiadomiono też Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Czy tokeny uzyskane poprzez staking kryptowalut podlegają opodatkowaniu w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że planowane działania wnioskodawcy związane z praktyką stakingu nie spełniają przesłanek darowizny, ponieważ nie stanowią aktu bezinteresownego przekazania majątku.

Jak rozliczać dochody z transakcji walut wirtualnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację indywidualną potwierdzającą konieczność opodatkowania kupna i sprzedaży walut wirtualnych.

Czy sprzęt do wydobycia wirtualnych walut można uwzględnić jako koszt uzyskania przychodu?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) poniesiony wydatek na sprzęt, służący do wydobywania wirtualnych walut nie można zaliczyć na poczet kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

CBDC. Czym są kryptowaluty banków centralnych?

CBDC, czyli Pieniądz Cyfrowy Banków Centralnych to rodzaj państwowej wirtualnej waluty, będącej odpowiedzią na zdecentralizowane kryptowaluty. CBDC mają łączyć w sobie zalety kryptowalut z ochroną ze strony państwa, a więc zapewniając większą stabilizację i możliwość implementacji jako krajowy środek płatniczy, funkcjonujący na równi z tradycyjnymi walutami.

Jakie są skutki podatkowe przyjmowania płatności w kryptowalutach dla Spółki za doświadczone przez nią usługi ?

W artykule omawiamy konsekwencje podatkowe związane z akceptacją płatności w kryptowalutach przez przedsiębiorstwa. Interpretacja organu administracji skarbowej dotyczy uwzględnienia takich transakcji jako dochód z działalności gospodarczej lub dochód z zbycia kryptowaluty w zależności od czasu przetrzymywania. Wnioskodawca stara się dowiedzieć, jakie skutki podatkowe będą miały te operacje. Odkryj szczegóły dotyczące rozliczeń podatkowych związanych z kryptowalutami w dalszej części artykułu.

Rozporządzenie MiCA (o rynku kryptoaktywów) przyjęte przez Radę Unii Europejskiej. Co zmienią nowe przepisy?

Unia Europejska po raz pierwszy obejęła przepisami kryptoaktywa, emitentów kryptoaktywów i dostawców usług kryptoaktywowych.  16 maja 2023 r. Rada UE przyjęła rozporządzenie o rynkach kryptoaktywów (MiCA). Tego samego dnia Rada EU objęła transfery kryptoaktywów przepisami o informacjach towarzyszących transferom środków pieniężnych. 

Kryptowaluty w biznesie: Potencjał i ryzyka

Wraz z rozwojem technologii, kryptowaluty stały się coraz bardziej popularne i powszechne. Jak mogą być wykorzystywane w biznesie? Jakie ryzyka są z nimi związane?

DAC8 i MiCA - jakie zmiany czekają rynek kryptowalut?

Pojawiły się nowe przepisy w zakresie kryptowalut, takie jak rozporządzenie Markets in Crypto-Assets (MiCA) i dyrektywa DAC8. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników i przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy. DAC8 ma wejść w życie w 2026 r. i będzie obejmować roczne raporty z giełd i rynków kryptowalut, co poprawi przejrzystość w zakresie zobowiązań podatkowych, identyfikacji dochodów i zysków podlegających opodatkowaniu.

Jak przejrzystość i bezpieczeństwo mogą przywrócić zaufanie na rynku kryptowalut?

Cyfrowe aktywa oparte na technologii blockchain, takie jak kryptowaluty, choć często krytykowane przez tradycyjne instytucje finansowe, zmieniają rynek finansowy, jaki znamy.

UE chce uregulować kryptowaluty. Co zmieni rozporządzenie MiCA?

UE pracuje nad wspólnymi ramami regulacyjnymi dla branży kryptowalut – tzw. rozporządzenie MiCA ma być przedmiotem głosowania Parlamentu Europejskiego w kwietniu. Jednak w branży już mówi się o potrzebie jego zaktualizowania, ponieważ planowane regulacje nie nadążają za błyskawicznym postępem. – Technologia się rozwija. A jeżeli na stworzenie sensownego aktu prawnego potrzeba czterech–pięciu lat, to jest niemożliwe, żeby regulacyjnie za nią nadążyć – mówi Paweł Kuskowski, CEO i współzałożyciel Gatenox. Jak ocenia, unijna regulacja powinna mieć pozytywny wpływ na rynek kryptowalut i obniżyć tzw. próg wejścia dla osób, które dotąd nie miały z nim styczności. Jeśli jednak regulacja nie będzie przystawać do aktualnego kształtu tej branży, może wyhamować jej rozwój. 

Jak rozliczyć PIT od kryptowalut? Poznaj zasady!

Przepisy podatkowe dotyczące rozliczania kryptowalut w Polsce mamy bardzo przyjazne . Rozliczenie należy przeprowadzić w ramach rocznej deklaracji PIT-38.

Czy handel społecznościowy to klucz do szerokiej adopcji kryptowalut?

Handel społecznościowy kryptowalutami, który działa podobnie jak media społecznościowe, to nowy trend. Na czym polega i jak działa?

Jak rozliczyć PIT od dochodów z kryptowalut w 2023 roku?

Rozpoczął się już “sezon PIT-owy”. Rok 2023 będzie pod tym względem wyjątkowy, ponieważ zmiany podatkowe wynikające z Polskiego Ładu mogą rodzić niepewność oraz pytania. Do kiedy należy się rozliczyć, z jakiego formularza skorzystać albo w jaki sposób uwzględnić zyski z inwestycji, np. z kryptowalut, które pochodzą z kilku giełd? Nieodzowna wydaje się w tych okolicznościach pomoc doradców finansowo-księgowych oraz… technologii.

55-latek stracił ponad 100 tys. zł na rzekomym inwestowaniu w kryptowaluty

Ponad 100 tys. zł stracił 55-letni mieszkaniec Makowa Mazowieckiego, który skorzystał z internetowej oferty szybkiego zarobku na kryptowalutach. Jak się okazało, za rzekomo intratną propozycją stali oszuści – poinformowała w poniedziałek makowska policja.

W co inwestują Polacy? Rośnie popyt na złoto

Młodzi Polacy (18-24 lata) po raz kolejny pozostają liderami oszczędzania. W ubiegłym roku środki finansowe udało się odłożyć aż 82% z nich. Równie wysoko pozostaje nieco starsza grupa (25-34 lata), wśród której na finansowym plusie było aż 75% respondentów. Czy młodzi inwestują swoje oszczędności równie chętnie, jak w 2021 roku? Jakie rozwiązania wybierają najczęściej? 

REKLAMA