REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zapłacić niższy podatek za 2023 rok – stosując ulgi i odliczenia podatkowe, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

Coraz częściej płacimy wyższy podatek dochodowy, nie wiedząc, że możemy go łatwo obniżyć
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

Podatek dochodowy – PIT nie jest już teraz tak wysoki jak jeszcze kilka lat temu. Dzięki obniżeniu stawki pierwszego progu podatkowego z 19 do 12 proc., przesunięciu w górę granicznych kwot dochodu, do którego stosuje się niższą stawkę PIT a przede wszystkim zwiększeniu kwoty wolnej PIT, płacimy coraz mniej daniny jaką jest podatek dochodowy od osób fizycznych.
Jednak można by często płacić jeszcze mniej gdyby wiedzieć co i jak odliczyć.

REKLAMA

Ulgi i odliczenia podatkowe 2023: chcemy z nich skorzystać

REKLAMA

Dla możliwości skorzystania z prawa do ulg i odliczeń podatkowych najczęściej kluczowe znaczenie ma poniesienie wydatku w odpowiednim czasie i właściwe go udokumentowanie. By zmniejszyć PIT za 2023 r., choć samo rozliczenie nastąpi między styczniem a kwioetniem 2024 r. istotne jest by wydatek ponieść jeszcze w 2023 r. Mamy na to już tylko miesiąc.
Ważne jest też odpowiednie udokumentowanie – trzeba więc wiedzieć jakie dane powinien zawierać dokument służący do pomniejszenia podatku, czy powinna być to faktura zawierająca dane podatnika czy też wystarczy zwykły paragon itp.

Tymczasem okazuje się, że wiedzy tej nam brakuje. Z badania portalu e-pity – Co Polacy wiedzą o podatkach wynika, że co prawda aż 64% Polaków deklaruje znajomość zasad podatkowych, a co piąty jest zainteresowany tematem ulg i odliczeń podatkowych, ale gdy przychodzi do szczegółów, to tej wiedzy nie ma.

Tylko 38,4% jest w pełni przekonanych, że korzysta z wszystkich możliwych przysługujących im praw.  Rozbieżność w wynikach pokazuje, że nie wiemy, jak przełożyć wiedzę na praktykę. Dobrą wiadomością jest fakt, że nie trzeba zabiegać o podstawowe zainteresowanie Polaków, bo baza do edukacji już istnieje: co piąty respondent deklaruje duże zainteresowanie tematem ulg i odliczeń podatkowych oraz śledzenie bieżących zmian

– Ponad 50% respondentów z niższym wykształceniem przyznało, że nie zdaje sobie sprawy z możliwości korzystania z dostępnych ulg, podczas gdy wśród osób z wykształceniem średnim i wyższym odsetek ten wyniósł około 30% wyjaśnia wyjaśnia dr Anna Semmerling, ekspertka z zakresu ekonomii z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak świadomości dotyczącej najnowszych zmian prawnych związanych z podatkami prowadzi do sytuacji, w której wielu podatników traci na niewykorzystaniu możliwości dokonania odpisów od podatków.

– W obliczu dynamicznych zmian w przepisach podatkowych istotne jest, aby Polacy aktywnie poszukiwali informacji i podnosili swoje kompetencje podatkowe, aby lepiej zrozumieć i wykorzystać dostępne narzędzia optymalizacji podatkowej, czyli oszczędzania w ramach rocznego rozliczenia – dodaje ekspertka.

Jak zapłacić niższy podatek za 2023 rok: skorzystać z ulg i odliczeń

REKLAMA

Badanie nasuwa więc wniosek: Polacy chcą wiedzieć więcej o podatkach i dokonywać korzystniejszych rozliczeń, ale nie mają wystarczającej świadomości, by uwzględniać w nich przysługujące im odliczenia. A takie najczęściej wpisujemy w rozliczeniu rocznym, które składamy do 30 kwietnia 2024 roku.
Składając zeznanie podatkowe  nie możemy już zmienić wysokości naliczonego podatku. Możemy jedynie sprawdzić wszystkie nasze dane, dochody, zaznaczyć ulgi, do których mamy prawo ii uzupełnić brakujące informacje.

Natomiast, jeżeli chcemy wpłynąć na to, jak ten podatek będzie wyglądał i wpłynąć na wysokość otrzymanego zwrotu lub obniżyć należny podatek, musimy rozpocząć działania jeszcze w bieżącym roku. Listopad i grudzień 2023 roku to ostatni dzwonek na obniżenie podatku i szansa na zmianę rozliczenia rocznego PIT. Zmiany wprowadzone w tych miesiące będą miały wpływ na to jaki zapłacimy podatek lub jaki otrzymamy zwrot.

Wystarczy, że już teraz sprawdzimy nasze rozliczenie w programie cyfrowym do rozliczeń rocznych PIT, by dowiedzieć się, jaki podatek będziemy mieli do zapłacenia w przyszłym roku.

- Podatnik, który jest świadomy, jak będzie wyglądało jego rozliczenie z fiskusem, ma możliwość wykorzystywania jeszcze w tym roku przysługujących mu ulg i odliczeń w taki sposób, aby finalnie mógł otrzymać wyższy zwrot lub znacząco obniżyć naliczony podatek - podpowiada Monika Piątkowska, Doradca Podatkowy e-pity.pl.

2023: teraz ponosisz wydatki, pieniądze odzyskujesz w zeznaniu rocznym w 2024

Dzięki możliwości przeprowadzenia symulacji rozliczenia podatku za 2023 ro

Jak więc zapłacić fiskusowi mniej? Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą czy osobą fizyczną, możesz skorzystać z dopasowanych ulg i odliczeń, które pomogą Ci zyskać na rozliczeniu. Jakie działania możesz podjąć, by obniżyć podatek? 

Wystarczy wesprzeć kulturę, szkolnictwo, organizacje pożytku publicznego by pomniejszyć dochód do opodatkowania, a tym samym podatek w ramach odliczenia darowizny. Podobny efekt da poniesienie wydatków i ich odliczenie w ramach ulgi termomodernizacyjnej – wystarczy, że poprawisz warunki cieplne swojego domu.

Można też w ramach ulgi na rehabilitację opłacić turnus zdrowotny bliskiej osobie – wtedy ona będzie mieć korzyść bezpośrednią a my ten dobry uczynek odliczymy od dochodu, zmniejszając podatek.

Wiedzę na ten temat bez trudu znajdziemy na wielu fachowych portalach – wystarczy skorzystać z odpowiednich kalkulatorów i wyszukiwarek.
Trzeba dodatkowo pamiętać o tym, że później, już przy rozliczeniu rocznym, którym zajmiemy się w pierwszych miesiącach przyszłego roku, by wykorzystać te ulgi i odliczenia musimy je sami uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym za 2024 r. W praktyce oznacza to złożenie PIT-37 lub PIT-36 wypełnionego przez siebie albo skorzystanie z dokumentu przygotowanego przez fiskusa w Internecie, ale tylko po to by go uzupełnić – przed ostateczną akceptacją w sieci.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop okolicznościowy na komunię dziecka

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

REKLAMA

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

1780,96 zł dla emerytów i rencistów. Trzynastki wypłacone

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłaty tzw. trzynastek. Świadczenia trafiły w sumie do ponad 8,5 mln osób, czyli do wszystkich uprawnionych emerytów i rencistów. ZUS przeznaczył na ten cel 15,1 mld zł brutto.

Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

REKLAMA

Bon energetyczny przyjęty przez rząd. Ma mieć wartość od 300 do 1200 zł

Ustawa o bonie energetycznym została przyjęta przez Stały Komitet Rady Ministrów. Jak wynika z nowych regulacji bon energetyczny będzie świadczeniem dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym, albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

REKLAMA