REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie podwyżka świadczenia przedemerytalnego. Kto dostanie z ZUS co miesiąc 1873,19 zł, a kto mniej, dla kogo ten zasiłek

świadczenie zus
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Aktualnie świadczenie przedemerytalne wynosi 1 600,70 zł, a netto 1 350,70 zł. Jest ono jednak waloryzowane, od 1 marca jak emerytury i renty. W marcu więc uprawnieni do świadczenia przedemerytalnego mogą dostać z ZUS nawet 1 873,19 zł.

Jednak nie wszyscy. Wysokość świadczenia przedemerytalnego ustalana jest bowiem przez ZUS na wiele sposobów.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS: jaka wysokość

REKLAMA

W inny sposób ZUS ustali wysokość świadczenia przedemerytalnego osobie, która to świadczenie uzyskała wskutek ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
W tej sytuacji ZUS przyzna świadczenie w ostatnio ustalonej wysokości dotychczasowej renty. Jednak tak ustalane świadczenie przedemerytalne i tak nie może być wyższe niż kwota ryczałtowa świadczenia przedemerytalnego; gdy więc ostatnia renta była wyższa, aktualnie świadczenie przedemerytalne ZUS wypłaci w kwocie 1600,70 zł.

Generalnie od 1 sierpnia 2004 r. świadczenie przedemerytalne ZUS przyznaje się na podstawie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Co do zasady – poza wspomnianymi już wyjątkami –jego wysokość jest ustalana w kwocie ryczałtowej (jednakowej dla wszystkich) i podlega waloryzacji. Aktualnie wynosi 1 600,70 zł.

Zasiłek przedemerytalny: jaki jest cel tego świadczenia z ZUS

Mimo ochrony przedemerytalnej, którą osobom zbliżającym się do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego gwarantuje kodeks pracy, zdarza się, że nim ten wiek się osiągnie, straci się źródło utrzymania. By doczekać do emerytury, można wtedy wnioskować do ZUS o tak zwane świadczenie przedemerytalne.

REKLAMA

Zgodnie z art. 39 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę, jeżeli spełnione są łącznie dwa następujące warunki – pracownikowi brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, wynoszącego, co do zasady, 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a ponadto okres zatrudnienia umożliwia pracownikowi uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ten drugi warunek w praktyce już nie funkcjonuje, bo osoby w wieku przedemerytalnym objęte są nowym systemem emerytalnym, w którym prawo do emerytury nie zależy już od stażu pracy, ale wyłącznie od posiadania na koncie w ZUS jakichkolwiek składek.

Jeśli więc ktoś osiągnie już wiek 56 lat (kobiety) czy 61 lat (mężczyźni), podlega takiej ochronie, co gwarantuje otrzymywanie środków do życia w tym przejściowym okresie, po którym zamiast dochodów z pracy źródłem utrzymania stanie się emerytura.

Zdarza się jednak, że taka ochrona przedemerytalna przestanie działać, bo utrata pracy nastąpi wskutek likwidacji zakładu pracy albo ze względu na stan zdrowia pracownik przejdzie na okresową rentę czy zrezygnuje z pracy by opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny i pobierać zasiłek pielęgnacyjny. Jeśli nie można znaleźć pracy,  pobierać dalej renty zdrowotnej czy zasiłku pielęgnacyjnego (np. z powodu śmierci osoby, którą się opiekowało), można wtedy szukać wsparcia w ZUS w postaci zasiłku przedemerytalnego.

Świadczenie przedemerytalne: formalności w ZUS

Świadczenie przedemerytalne ZUS przyznaje się na wniosek zainteresowanej osoby. W tym celu trzeba złożyć wniosek ESP. Można go pobrać przez Internet ze strony ZUS lub uzyskać w dowolnej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Do wniosku trzeba dołączyć szereg dokumentów – od świadectwa pracy i informacji o okresach składkowych i nieskładkowych na formularzu ERP-6 po inne, które zależą od tego jakie warunki indywidualne do otrzymywania świadczenia przedemerytalnego się spełnia.

Listę tych załączników można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej ZUS.

Jednak nie zawsze taki zasiłek można otrzymać, bo ustawa o zasiłku przedemerytalnym określa liczne warunki, które trzeba spełnić.

Zasiłek przedemerytalny: ile czasu można pobierać

Potencjalnymi beneficjentami zasiłku przedemerytalnego są kobiety po ukończeniu 56. roku życia i mężczyźni mający co najmniej 61 lat. Ale to nie wszystko. By ubiegać się o zasiłek przedemerytalny trzeba spełnić warunki podzielone na dwie kategorie: dotyczące wszystkich wnioskujących o takie świadczenie oraz zależne od tego w jaki sposób utraciło się źródło utrzymania czyli np. czy zakład ogłosił upadłość, ustało prawo do renty lub świadczenia pielęgnacyjnego, itp.

Pierwsza grupa warunków dotyczy starań o podjęcie nowego zatrudnienia, w tym zarejestrowanie się w urzędzie pracy.

Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, przysługuje ono osobie, która spełnia niżej wymienione indywidualne warunki, a ponadto jeżeli:

  • przez okres co najmniej 180 dni pobierała zasiłek dla bezrobotnych (okres ten potwierdzi urząd pracy odpowiednim zaświadczeniem),
  • nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna (ten fakt potwierdzi urząd pracy odpowiednim zaświadczeniem),
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej (ten fakt potwierdzi urząd pracy odpowiednim zaświadczeniem),
  • wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego złożyła w ciągu 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy dokumentu potwierdzającego, że przez 180 dni pobierała zasiłek dla bezrobotnych.

Jeżeli w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych zainteresowana świadczeniem przedemerytalnym osoba była zatrudniona w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych, albo innej pracy zarobkowej a wykonywanie tych prac zakończyło się po 180 dniach pobierania zasiłku, wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego trzeba złożyć w ciągu 30 dni od dnia ustania tego zatrudnienia – z tym, że jeśli przekroczy się ten termin, uprawnienia do świadczenia się nie utraci, ale trzeba będzie uzyskać nowe zaświadczenia oraz wystąpić z wnioskiem o przywrócenie terminu.

Przyznanie prawa do świadczenia emerytalnego: jakie dodatkowe warunki indywidualne

Jeśli nie spełni się któregokolwiek z tych warunków, świadczenie emerytalne się nie należy.

Natomiast gdy zainteresowana osoba spełnia wszystkie opisane warunki, to następnie musi sprawdzić warunki indywidualne wymagane przez ZUS dla uzyskania świadczenia przedemerytalnego.
Inne są one dla osób, którym stosunek pracy rozwiązano z przyczyn dotyczących zakładu pracy, a inne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, które ogłosiły upadłość.
Jeszcze inne warunki muszą spełniać osoby, którym ustało prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, a inne są dla osób, którym ustało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna z powodu śmierci osoby nad którą sprawowano opiekę.

Szczegółowo warunki te opisane są we wspomnianej ustawie o świadczeniu przedemerytalnym. Można też się z nimi zapoznać na oficjalnej stronie internetowej ZUS, w zakładce poświęconej świadczeniu przedemerytalnemu.

Jak z tego wynika, utrata źródła dochodu na cztery lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego może, ale nie musi uprawniać do uzyskania od ZUS świadczenia przedemerytalnego. Co do zasady, nawet przez cztery lata przed emeryturą można dostawać z ZUS co miesiąc świadczenie w zryczałtowanej wysokości, które obecnie wynosi 1 600,70 zł – to świadczenie przedemerytalne, o które można starać się w ZUS.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA