REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady kontroli w firmach: będzie ich mniej czy więcej. PIP zakwestionuje umowy zamiast sądu pracy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rząd nie ma klarownego stanowiska w sprawie kontroli w firmach - ma być ich mniej czy powinny być ostrzejsze  w 2025
Rząd nie ma klarownego stanowiska w sprawie kontroli w firmach - ma być ich mniej czy powinny być ostrzejsze w 2025
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Spór o kontrole w firmach. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaczyna reformę i ośmiesza inną, która się jeszcze nawet nie zaczęła. Brak porozumienia między ministrami staje się specjalnością tego rządu. Nie jest to jednak śmieszne, ale skandaliczne, bo za pieniądze podatników. 

Najnowszy przykład to rzekoma reforma Państwowej Inspekcji Pracy, która ma ścigać przedsiębiorców korzystających z umów zleceń, podczas gdy jednocześnie przygotowywana jest ustawa deregulacyjna  z radykalnie odmiennym założeniem.

REKLAMA

W Ministerstwie Rozwoju kończą się prace nad utawą deregulacyjną, której ideą jak skończenie z podejrzliwością wobec przedsiębiorców.

W tym samym czasie ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk mobilizuje Państwową Inspekcję Pracy do walki z umowami zlecenia, co zresztą jest tylko wstępem do zabicia m.in. freelanceringu w Polsce przez bezprecedensowe ozusowanie umów o dzieło.

Te ostatnie są zresztą od kilku lat pod stałą kontrolą – muszą być zgłaszane do specjalnego rejestru ZUS, potencjalne ndużycia są więc łatwe do ścigania. Cały kontekst nie pozostawia więc złudzeń co do prawdziwych intencji – ściąganie dodatkowej daniny przez pństwo jaką są nieuprawnione składki na obowiązkowe ubezpieczenia.
To w sumie takie samo patologiczne podejście do ściągania danin jak np. likwidowane właśnie obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne od sprzedaży składnika majątku trwałego.

Czy umowy zlecenia są obecnie poza kontrolą inspekcji pracy?

Akcja ministry Dziemianowicz-Bąk ma spotęgować wrażenie patologicznego wykorzystywania zleceń przez pracodawców do gnębienia zarobkujących, którzy powinni pracować wyłącznie na etatach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Będziemy pracować nad systemową reformą, która wzmocni państwową inspekcję pracy. W mojej ocenie powinna działać tak skutecznie jak policja, jak skarbówka, jak pogotowie ratunkowe. Kiedy widzimy, że na ulicy bandzior wyrywa komuś torebkę, to dzwonimy na policję, gdy jest wypadek, dzwonimy na pogotowie ratunkowe. Chciałbym, żeby każdy poszkodowany pracownik albo świadek łamania praw pracowniczych miał taki odruch, że kontaktuje się z PIP, a Inspekcja reaguje szybko, sprawnie i skutecznie-  mówiła dziennikarzom Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, a te słowa dla fachowców są tak bulwersujące, że co do poziomu ich kompetencji nie wymagają żadnego komentarza.

Będą zmiany w kontrolach przedsiębiorców: co proponuje ministerstwo rozwoju

Równolegle o pierwszym pakiecie deregulacyjnym i dalszych pracach nad kształtowaniem przyjaznego prawa gospodarczego z przedsiębiorcami rozmawia Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
 - Chcemy skończyć z atmosferą podejrzliwości państwa wobec przedsiębiorców i postawić na jakość stanowienia prawa gospodarczego - podkreślił minister Krzysztof Paszyk w trakcie konsultacji Polska Przedsiębiorców w Gdańsku.

Deregulacja to uproszczone przepisy oraz mniej obciążeń kontrolno-administracyjnych nakładanych na przedsiębiorców.

REKLAMA

Pierwszy pakiet deregulacyjny, który zawiera rozwiązania wpływające na zmniejszenie obciążeń dla firm, powstał w ramach dialogu z przedsiębiorcami. Można w nim znaleźć m. in. nowe zasady kontroli firm, usprawnienia w zakresie dialogu administracji z przedsiębiorcami oraz bardziej przejrzyste ramy tworzenia prawa gospodarczego, m. in. zasada one in, one out – wejście nowego przepisu musi powodować wycofanie innego.
Zmiany przepisów, nad którymi cały czas pracuje resort rozwoju mają ułatwić zakładanie i rozwijanie działalności gospodarczej.

Przygotowane w ramach pierwszego pakietu deregulacyjnego rozwiązania zostały pozytywnie ocenione przez przedstawicieli organizacji przedsiębiorców, którzy jednocześnie podkreślali, że konieczne jest wprowadzenie kolejnych rozwiązań.

Pracodawcy pozytywnie oceniają skrócenie czasu kontroli z 12 do 6 dni, ale zwracają uwagę na kwestie ewentualnych interpretacji tego przepisu.
Przedsiębiorcy wskazywali na konieczność precyzji tworzonych przepisów, a tym samym ograniczenie możliwości ich interpretowania. Zwracali uwagę, że przepisy są zbyt skomplikowane lub są nieadekwatne do zmieniającej się rzeczywistości, co utrudnia im prowadzenie działalności gospodarczej.

Ideą, która przyświeca wprowadzaniu pakietu deregulacyjnego jest konieczność zwiększenia swobody prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Chcemy skończyć z atmosferą podejrzliwości państwa wobec przedsiębiorców i postawić na jakość stanowienia prawa gospodarczego.
Czy jednak na skończenie z atmosferą podejrzliwości wobec przedsiębiorców pozwoli swoimi spektakularnymi akcjami Lewica?

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

REKLAMA

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

Dają duże pieniądze na remont domów. Całkiem za darmo można wymienić okna. Wielu Polaków nie ma pojęcia o tej dotacji

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu? Często ciepło ucieka przez nieszczelne, nienajlepsze okna. Ich wymiana w całym budynku kosztuje majątek. Można jednak nie wydać na to ani grosza. Jest szansa nie tylko na dofinansowanie inwestycji, ale także całkowite pokrycie kosztów. Jak to zrobić?

A na Dzień Matki wspólny wyjazd i noclegi w hotelu ze SPA: jak to zorganizować

Zamiast kwiatów czy biżuterii – wspólny wyjazd. Najlepiej tam, gdzie można się zrelaksować, zadbać o ciało i duszę oraz po prostu… pobyć razem. Coraz więcej osób wybiera taką właśnie formę świętowania Dnia Matki.

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

REKLAMA

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

REKLAMA