REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Milionom Polaków grozi kilka tysięcy kary, jeśli tego nie zrobią. O tym obowiązku nie można zapomnieć

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Miliony Polaków muszą koniecznie wymienić ten dokument. Tym  którzy tego nie zrobią  grozi kilka tysięcy złotych kary
Bez dowodu osobistego nie sposób funkcjonować. Muszą go mieć wszyscy pełnoletni Polacy. Dokument jest wydawany na okres dziesięciu lat. To oznacza, że ci, którzy wyrobili go w 2025 roku, mają obowiązek wymiany dowodu na nowy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Szykuje się wielka wymiana dowodów osobistych i to już niebawem. Jak podaje resort cyfryzacji, w 2025 roku po nowy  dokument musie się zgłosić blisko 3,5 mln Polaków. Co z tymi, którzy się będą ociągać i tego nie zrobią? Grozi im za to kara grzywny. Jak wysoka? Nawet 5 tysięcy złotych. 

Bez dowodu osobistego nie sposób funkcjonować. Muszą go mieć wszyscy pełnoletni Polacy. Dokument jest wydawany na okres dziesięciu lat. To oznacza, że ci, którzy wyrobili go w 2025 roku, mają obowiązek wymiany dowodu na nowy. 

REKLAMA

Tylu Polaków musi wymienić dowód osobisty na nowy

REKLAMA

Jak wielu Polaków ruszy do urzędów?  Zapytał o to ministerstwo cyfryzacji serwis Business Insider.  Okazuje się, że  ważność straci blisko 3 mln 371 tys. dowodów osobistych.  W poprzednich latach dokumentów do wymiany było dużo mniej.  Liczba tracących ważność dokumentów wynosiła 2,1 oraz 2,7 mln – poinformował resort. 

Znacząca część tych, którzy obowiązku muszą dopełnić, to urodzeni w 1997 roku.  To właśnie oni dziesięć lat temu  wyrabiali swój pierwszy dowód. Z przekazanych przez ministerstwo danych wynika, że w 2015 roku zostało wydanych łącznie 4,8 mln dokumentów tożsamości.  Warto przypomnieć, że to właśnie dekadę temu dokumenty pojawiły się w  nowej odsłonie, bo usunięto z nich adres zameldowania, wzrost, kolor oczu i wzór podpisu.

Jak złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego?

Są dwa sposoby. Można to zrobić z w dowolnym urzędzie miasta czy  gminy i to niekoniecznie tam, gdzie mieszkamy albo przez internet, lub za pośrednictwem profilu zaufanego czy podpisu elektronicznego. Wtedy jednak też trzeba się udać  do urzędu.

W sytuacji, kiedy  robimy to  przez internet, wniosek  należy uzupełnić o odciski palców i wzór podpisu. Te dane zostaną pobrane w urzędzie i umieszczone w dowodzie osobistym. Od momentu złożenia wniosku online,  na wizytę w urzędzie mamy trzydzieści dni. Po tym terminie wniosek nie zostanie zrealizowany— podaje serwis gov.pl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowy dowód, osobisty należy wyrobić jeszcze w kilku innych sytuacjach 

Chodzi o zmianę nazwiska czy wyglądu, na przykład po operacji plastycznej. Może się też zdarzyć, że  dowód został zagubiony, zniszczony lub skradziony. Jeszcze  inna okoliczność to unieważnienie w dowodzie certyfikatów. 

Kiedy dowód osobisty utraci ważność,  wniosek o wydanie nowego należy złożyć nie później niż trzydzieści  dni przed dniem wpisanym w dokumencie. 

Co jest potrzebne do wyrobienia nowego  dowodu osobistego?

Oprócz wniosku konieczne jest odpowiednie zdjęcie i dotychczasowy dowód lub paszport oraz opcjonalnie wzór podpisu osobistego, dokument podróżny w przypadku osób otrzymujących polskie obywatelstwo. Nowy dowód powinien być wydany maksymalnie trzydzieści dni od dnia złożenia wniosku.

Co grozi za  brak dowodu osobistego lub jeśli dokument jest nieważny? 

To kara ograniczenia wolności albo kara grzywny. Jej wysokość jest ustalana przez sąd i może wynieść nawet 5 tys. zł. Podobne sankcje są przewidziane  za przetrzymywanie cudzego dokumentu tożsamości lub niezwrócenie go w przypadku utraty obywatelstwa.

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższa emerytura czy renta z ZUS w 2025 r. dzięki ERPO [co to, dla kogo i o co wnioskować?]

Emeryci i renciści mogą mieć wyższe świadczenia z ZUS, także w 2025 r. Prostym sposobem na to jest złożenie wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, zatem złożenie do ZUSu wniosku ERPO. Oczywiście na każdy kwalifikuje się do takiej podwyżki. Analizujemy kto, kiedy i o co powinien wnioskować- bo opcji jest dużo.

Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

Obligacje skarbowe - maj 2025 r. Niższe oprocentowanie nowych emisji

Ministerstwo Finansów w komunikacie poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2025 r. Oprocentowanie niektórych obligacji lekko spadło w porównaniu do obligacji sprzedawanych w kwietniu br. Marże pozostały bez zmian.

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"

REKLAMA

Reforma szkół. Będą trzy etapy edukacyjne. "Zmiany idą bardzo daleko"

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, reforma edukacji ma wejść do szkół 1 września 2026 r. wraz z zupełnie nową podstawą programową. Powstały już ważne dokument, które mają być fundamentem reformy edukacji. To profil absolwenta i stanowisko Rada ds. monitorowania i wdrażania reformy edukacji w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Najważniejsze cytaty z lektur do matury. Dasz radę zdobyć komplet punktów? Quiz
Sprawdź, czy wiesz, kto jest autorem najsłynniejszych cytatów z literatury polskiej i światowej. Pytamy także o to, z jakiego utworu pochodzi to zdanie. Gotowy? Powodzenia!

REKLAMA

Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny. Można zaoszczędzić dużo pieniędzy [LISTA ZNIŻEK]

Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny oznacza realne oszczędności na wszystkim. Lista zniżek zawiera supermarkety, stacje paliw, przejazdy komunikacją, restauracje, noclegi i atrakcje. Zaplanuj długi weekend majowy z KDR.

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

REKLAMA