Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest e zwolnienie i jak je uzyskać?

Subskrybuj nas na Youtube
  • Artykuł sponsorowany
WIZYTA LEKARSKA ONLINE
Materiały prasowe

Kilka lat temu sektor medyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję, a to wszystko za sprawą usprawnień technologicznych – na lekarzy nałożono obowiązek zastąpienia tradycyjnych zwolnień tymi wystawianymi w specjalnym systemie informatycznym. Jakie korzyści niesie za sobą to rozwiązanie? Czym jest e zwolnienie, komu przysługuje i jak dostać je bez wychodzenia z domu? Dowiedz się, jak uzyskać  L4 online w zaledwie 15 minut!

E-zwolnienie – czym jest i jak je uzyskać?

Zastanawiasz się, czym jest e zwolnienie? Jest to odpowiednik dokumentu w formie papierowej usprawiedliwiający Twoją nieobecność w pracy z powodu choroby. Od tradycyjnej wersji różni się on wyłącznie tym, że nie jest wypisywany na specjalnym druku, a za pośrednictwem systemu informatycznego. To rozwiązanie technologiczne to ogromne udogodnienie – i to nie tylko dla osoby wystawiającej, ale także dla pracownika i jego zwierzchnika.

 

L4 uzyskasz w przypadku, gdy Twoje samopoczucie uniemożliwia Ci wypełnianie codziennych obowiązków pracowniczych. Dostaną je również osoby, które sprawują opiekę nad chorym członkiem rodziny, i kobiety w ciąży. Warto mieć także na uwadze, że dokument ten umożliwia Ci pobieranie takich świadczeń jak zasiłek opiekuńczy czy chorobowy – ale tylko pod warunkiem regularnego odprowadzania określonych składek do ZUSu.

Jedną z największych zalet e-zwolnienia jest to, że nie musisz zanosić go osobiście do swojej firmy. Po wystawieniu przez specjalistę trafi ono do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz na platformę PUE ZUS, dzięki czemu Twój pracodawca będzie miał do niego praktycznie natychmiastowy wgląd. Czy na jego podstawie dowie się on, co dokładnie Ci dolega? Odpowiedź brzmi nie – zobaczy on jedynie dane lekarza, który go wystawił, i czas trwania zwolnienia.

 

Jak uzyskać L4 online?

Jak zdobyć L4 online? Tradycyjnym sposobem jest umówienie się na wizytę stacjonarną w Twojej przychodni. Jeśli jednak Twój stan zdrowia pogarsza się dosłownie z godziny na godzinę, rozważ teleporadę u lekarza pierwszego kontaktu. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się także w przypadku rodziców małych dzieci, którymi nie ma się kto zająć podczas ich nieobecności. 

Wśród innych atutów telekonsultacji wymienia się brak potrzeby stania w długich kolejkach. Pozostając w domu, nie narażasz się na złe warunki pogodowe, które mogą pogorszyć Twój stan, ani na przebywanie z innymi pacjentami w ciasnej poczekalni. Pamiętaj jednak, że rozmowa telefoniczna z lekarzem to nie koncert życzeń. Najpierw musi on przeprowadzić z Tobą szczegółowy wywiad, na podstawie którego zdecyduje, czy wypisanie e-zwolnienia jest zasadne.

 

L4 online – jak otrzymać je w 15 minut podczas e-wizyty?

Twoja przychodnia nie oferuje telekonsultacji? Nie możesz dodzwonić się na rejestrację? A może właśnie borykasz się z poważnym kryzysem zdrowotnym? W każdym z tych przypadków możesz skorzystać z udogodnień oferowanych przez platformy telemedyczne – empatyczni lekarze z Med24 czekają na Ciebie przez całą dobę, również w niedziele i święta. 

Zanim porozmawiasz z wybranym specjalistą, musisz przejść przez intuicyjny i ekspresowy proces rejestracji, który nie zajmie Ci dłużej niż 2 minuty. W jego trakcie podaj swoje dane, uiść określoną na stronie opłatę i wybierz dogodny dla siebie dzień i godzinę teleporady. Potrzebujesz natychmiastowej pomocy i wystawienia e-zwolnienia? Wiedz, że w Med24 kontakt z lekarzem jest możliwy w zaledwie 15 minut!

 

Co warto wiedzieć o teleporadzie?

Podczas konsultacji zostaniesz w pierwszej kolejności poproszony o weryfikację swojej tożsamości. Po jej zakończeniu nastąpi właściwy wywiad, na podstawie którego lekarz zdecyduje, czy przysługuje Ci L4 online. Przygotuj się na to, że zada on podstawowe pytania dotyczące dokuczających Ci objawów oraz ogólnego samopoczucia. Jeśli posiadasz aktualne wyniki badań (laboratoryjnych lub obrazowych), miej je pod ręką, ponieważ mogą one przydać się lekarzowi do oceny Twojego stanu zdrowia.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytury pomostowe 2025. W razie odmowy ze strony ZUS, trzeba się zwrócić do Państwowej Inspekcji Pracy

Jednym z warunków przyznania emerytury pomostowej przez ZUS jest wykonywanie wcześniej prac w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Często jest problem z udokumentowaniem tego. Wtedy ZUS wydaje decyzję odmowną i nie przyznaje emerytury pomostowej.

Kontrolerzy nie mają litości. Każą zwracać dotacje z odsetkami za pięć lat wstecz. Wejdą wszędzie gdzie poszły pieniądze z programu Czyste Powietrze

Ruszyła kolejna edycja programu Czyste Powietrze. Teraz o pieniądze jest trudniej, a ich rozliczenie będzie bardziej skomplikowane. To efekt nadużyć, które były w programie. W czasie przerwy w przyznawaniu dotacji ruszyły kontrole szukające tych nadużyć. Nie omijają mieszkań i domów, w których przeprowadzano termomodernizację czy wymianę pieców z dofinansowaniem.

Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

14. emerytura: znamy już termin wypłaty i wysokość świadczenia

Czternaste emerytury będą wypłacone we wrześniu, czyli tak jak w poprzednich latach – wynika z informacji o projekcie rozporządzenia MRPiPS, który właśnie ukazał się w wykazie prac legislacyjnych rządu. W tym roku 14. emerytura w pełnej wysokości wyniesie 1878,91 zł brutto.

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".