| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Na czym polega postępowanie o zaprzeczenie ojcostwa?

Na czym polega postępowanie o zaprzeczenie ojcostwa?

W przypadku, gdy dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, istnieje domniemanie, iż pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się jednak, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.

W sytuacji,gdy matka dziecka wstąpiła w nowy związek małżeński, domniemywa się, że jego ojcem jest drugi mąż matki. W takim układzie, bez znaczenia jest fakt, iż dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia pierwszego małżeństwa.

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa

Celem postępowania o zaprzeczenie ojcostwa nie jest ustalenie, kto jest biologicznym ojcem dziecka. Zaprzeczenie ojcostwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka.

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa mąż matki może wytoczyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Powództwo powinien wytoczyć przeciwko matce i dziecku, a jeżeli matka nie żyje – przeciwko dziecku.

Zobacz też: Uznanie ojcostwa

Matka dziecka również może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa, w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka. Powództwo powinna wytoczyć przeciwko mężowi i dziecku, a jeżeli mąż nie żyje – przeciwko dziecku.

Dziecko po dojściu do pełnoletności, jednak nie później niż w ciągu trzech lat od tej daty, może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa.

Powództwa może wytoczyć również prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego. Jego uprawnienie nie jest ograniczone żadnymi terminami.

Ubezwłasnowolnienie całkowite, choroba psychiczna

W razie całkowitego ubezwłasnowolnienia męża matki z powodu choroby psychicznej lub innego rodzaju zaburzeń psychicznych, na które zapadł w ciągu terminu do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa, powództwo może wytoczyć jego przedstawiciel ustawowy w ciągu sześciu miesięcy od dnia ustanowienia przedstawiciela ustawowego. Jeżeli przedstawiciel powziął wiadomość o urodzeniu się dziecka dopiero później, termin ten wynosi sześć miesięcy od tego dnia.

Jeżeli przedstawiciel ustawowy nie wytoczył jednak powództwa o zaprzeczenie ojcostwa, może to uczynić mąż w ciągu sześciu miesięcy po uchyleniu ubezwłasnowolnienia. Jeżeli mąż powziął wiadomość o urodzeniu dziecka później, termin ten wynosi sześć miesięcy od tego dnia.

W przypadku, gdy mąż matki zapadł na chorobę psychiczną lub innego rodzaju zaburzenia psychiczne w ciągu terminu do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa i mimo istnienia podstaw, nie został całkowicie ubezwłasnowolniony, może on wytoczyć powództwo w ciągu sześciu miesięcy od ustania choroby lub zaburzeń, a gdy dowiedział się o urodzeniu dziecka dopiero później - w ciągu sześciu miesięcy od tego dnia.

Zaprzeczenie ojcostwa może nastąpić jedynie przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka.

Zobacz też serwis: Ustalenie ojcostwa

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK