| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Inne > Słownik

Słownik

Przedmiotem darowizny mogą być zarówno przedmioty (oznaczone co do gatunku i tożsamości) jak i prawa (np. prawo użytkowania wieczystego) czy wierzytelności (cesja, czy umorzenie).

Obdarowany

Osoba, na rzecz której dokonano przysporzenia w wyniku umowy darowizny. Dla ważności umowy konieczne jest oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu (obdarowany może odmówić). Oświadczenie może być sporządzone w dowolnej formie (nawet dorozumianej – przez przyjęcie rzeczy). Nie dotyczy to sytuacji, w których akt notarialny jest niezbędny (np. przy darowiźnie nieruchomości).

Odwołanie darowizny

W określonych prawem przypadkach darowiznę (również wykonaną można odwołać) wymaga to złożenia obdarowanemu oświadczenia na piśmie.

Dotyczy to sytuacji - nagłego zubożenia darczyńcy (przy umowie niewykonanej) i rażącej niewdzięczności (w przypadku darowizny wykonanej).

Sądowe rozwiązanie umowy

Przedstawiciel osoby ubezwłasnowolnionej może żądać przed sądem rozwiązania umowy darowizny, (sporządzonej przed ubezwłasnowolnieniem darczyńcy) jeśli jest ona za wysoka, lub nieracjonalna.

Skutki umowy

Skutkiem umowy darowizny jest zobowiązanie się darczyńcy do dokonania przysporzenia na rzecz obdarowanego, oraz rozporządzenie konkretnym przedmiotem lub prawem (wykonanie umowy, przekazanie rzeczy).

Często skutki są jednoczesne (np. w przypadku umorzenia pożyczki, czy ustanowienia służebności). Mogą być też tylko zobowiązujące – np. darczyńca zobowiązuje się przekazać przedmiot darowizny za 3 miesiące od daty sporządzenia umowy.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK