| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Czy po wykonaniu polecania zapłacę podatek?

Czy po wykonaniu polecania zapłacę podatek?

Ojciec darował dom swojemu bratu, jednocześnie polecił mu przekazać na moją rzecz jego działkę leżącą na mazurach- czy jeśli przekaże mi własność zapłacę podatek?

NIE

Jeśli obdarowany wywiąże się z zobowiązania nałożonego przez darczyńcę- zgodnie art.9 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn za zbywcę uważa się DARCZYŃCĘ. W niniejszym przypadku, z uwagi na to, że darczyńcą jest ojciec- czyli zgodnie z art. 4a ww. ustawy – osoba od której darowizna jest zwolniona z podatku podatek nie będzie naliczony- o ile zostanie złożone odpowiednie zgłoszenie do urzędu skarbowego.

Z uwagi na to, że każde przeniesienie własności nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego- nie będzie konieczne samodzielne składanie zgłoszenia do urzędu skarbowego. W sytuacji, w której nabycie opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn następuje w formie aktu notarialnego, zgłoszenia (a w przypadku braku zwolnienia, naliczenia i pobrania podatku) dokonuje notariusz.

Zobacz serwis: Podatek od darowizny

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »