| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Od kiedy liczyć termin na zgłoszenie darowizny?

Od kiedy liczyć termin na zgłoszenie darowizny?

Dziadek postanowił dać mi darowiznę w wysokości 50 000 zł. Umowę pisemną zawarliśmy w czerwcu 2008 jednak z uwagi na mój wyjazd sam przelew został wykonany już w tym roku. Czy termin na zgłoszenie darowizny biegnie od daty sporządzenia umowy, czy uzyskania darowizny?

Ustawa o podatku od spadków i darowizny wskazuje, iż powstanie obowiązku podatkowego w przypadku darowizny następuje wraz z otrzymaniem środków przez obdarowanego. Stąd sama data sporządzenia umowy jest pomijalna.

Spisanie umowy pisemnej nie jest również skuteczne na gruncie prawa cywilnego- do momentu jej wykonania. Wynika to z tego, że co do zasady umowa darowizny musi mieć formę aktu notarialne – niezależnie od przedmiotu darowizny. Norma ta ulega zawieszeniu jeśli umowa zostanie wykonana – to jest nastąpi przeniesienie własności – wówczas dla ważności czynności prawnej wystarczy dowolna forma (nawet ustna, czy w ogóle dorozumiana – tj. proste przekazanie przedmiotu, czy np. dokonanie przelewu.

Zobacz: Pomoc prawna

Powyższa zasada nie ma zastosowania dla czynności prawnej, która dla swojej ważności (niezależnie od tego czy mamy do czynienia z darowizną czy np. sprzedażą) wymaga formy aktu notarialnego- głównie dotyczy to przenoszenia własności nieruchomości (czy zbywalnych praw spółdzielczych – jak spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego).

Oznacza to, że w tym przypadku z darowizną (niezależnie od przepisów podatkowych) mamy do czynienia dopiero z momentem zaksięgowania przelewu na rachunku obdarowanego. Od tego momentu należy liczyć 30 dniowy termin na zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego na druku SD-Z2.

Zobacz serwis: Podatek od darowizn

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »