| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Wykonanie i odwołanie darowizny > Kiedy możliwe jest odwołanie darowizny?

Kiedy możliwe jest odwołanie darowizny?

Poprzez darowiznę darczyńca dokonuje nieodpłatnego przeniesienia rzeczy lub praw na obdarowanego. Często przyczyną dokonania darowizny jest szczególna więź łącząca darczyńcę z obdarowanym, taka jak np. pokrewieństwo.

Warto w tym miejscu wskazać, że na obdarowanym ciąży obowiązek alimentacyjny względem darczyńcy, który po wykonaniu darowizny popadnie w niedostatek. Powyższy obowiązek jest ograniczony wartością przysporzenia uzyskaną w wyniku darowizny, istniejącą jeszcze w chwili popadnięcia darczyńcy w niedostatek.

Czy obdarowany może kwestionować odwołanie darowizny?

Obdarowany, który otrzymał oświadczenie o odwołaniu darowizny, powinien zwrócić przedmiot darowizny darczyńcy. Jednakże w sytuacji, gdy obdarowany kwestionuje powód odwołania darowizny, np. uważając, że jego zachowanie wobec darczyńcy nie było rażąco niewdzięczne, wówczas może on wystąpić w trybie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego do sądu o ustalenie, iż odwołanie darowizny było nieskuteczne. Alternatywnie obdarowany może też samodzielnie nie podejmować żadnych działań prawnych i jedynie w przypadku wystąpienia przez darczyńcę przedmiotu darowizny, zakwestionować skuteczność odwołania.

Zobacz serwis: Darowizny

Podstawa prawna:

art. 888-901 Kodeksu cywilnego

art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wieczorek

Szkoleniowiec, właściciel firmy doradczej, specjalista ds. rachunkowości. Audytor wewnętrzny Systemu Zarządzania Jakością wg Normy ISO 9001-2008. Praktyk kontroli z doświadczeniem od 2002 r. Niezależny ekspert w zakresie organizacji rachunkowości zgodnej ze standardami i kontroli z uwzględnieniem aspektów prawnych i merytorycznych, chętnie podejmujący trudne tematy. Autor wielu publikacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK