| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Wykonanie i odwołanie darowizny > Odpowiedzialność darczyńcy za niewykonanie, lub nienależyte wykonanie umowy

Odpowiedzialność darczyńcy za niewykonanie, lub nienależyte wykonanie umowy

Darczyńca – mimo, iż przekazuje własność prawa lub rzeczy pod tytułem darmym – ponosi odpowiedzialność za wykonanie umowy- obdarowany może domagać się w określonych sytuacjach odszkodowania.

Aby móc domagać się odszkodowania od darczyńcy powyższe przesłanki muszą być spowodowane określonym zachowaniem darczyńcy.

Aby móc ubiegać się o odszkodowania, szkoda musi wynikać z :

- umyślnego działania darczyńcy

W przykładzie wskazanym na wstępie- brat Jana K. celowo wstrzymał wypłatę pieniędzy- nie chciał przekazywać pieniędzy, chciał natomiast pokrzyżować plany bratu.

- rażącego niedbalstwa.

W przykładzie wskazanym powyżej – wiedząc o terminie i okolicznościach darowizny, brat Jana K. wyjechał wraz z rodziną na wczasy, zrywając kontakt ze wszystkimi na okres wyjazdu. Wrócił już po terminie wynikającym z umowy.

Ciężar dowodu spoczywa na obdarowanym, to on musi wykazać nie tylko szkodę, ale również jej przyczyny. Musi więc udowodnić, że darczyńca działał umyślnie, lub szkoda wynikła z jego rażącego niedbalstwa.

Zobacz: Co warto wiedzieć o darowiźnie mieszkania?

Podsumowanie

Obdarowany, który chce dochodzić odszkodowania od darczyńcy musi wypełnić łącznie 3 przesłanki :

- musi powstać szkoda, związana z niewykonaniem, lub nienależytym wykonaniem umowy

-powyższe musi wynikać z umyślnego działania darczyńcy, lub z jego rażącego niedbalstwa.

- obdarowany musi móc udowodnić powyższe 2 przesłanki.

Ad2. Odsetki za zwłokę w wykonaniu umowy darowizny pieniędzy.

Paragraf 2 artykułu wskazanego we wstępie, wskazuje, iż obdarowany może domagać się odsetek za zwłokę, w przypadku opóźnienia przez darczyńcę darowizny określonej kwoty pieniędzy.

Jednakże- odsetki można naliczać wyłącznie od dnia wniesienia pozwu

W praktyce oznacza to, że domagać można się tylko odsetek z umowy, w której oświadczenie darczyńcy ma formę aktu notarialnego.- w innym wypadku umowa jest uważana za nieważną (chyba że została wykonana)

Zobacz serwis: Umowa darowizny

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Domagać można się tylko odsetek z umowy, w której oświadczenie darczyńcy ma formę aktu notarialnego.
Domagać można się tylko odsetek z umowy, w której oświadczenie darczyńcy ma formę aktu notarialnego.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Rutkowski

Partner w KDCP. Doświadczony Radca prawny i Doradca podatkowy z kilkunastoletnim doświadczeniem w tematyce VAT, akcyzy, opłaty paliwowej. I miejsce w kategorii akcyza rankingu Najlepszych Doradców Podatkowych 2015 roku Dziennika Gazeta Prawna. W latach 2012–2015 lider zespołu akcyzowego w PricewaterhouseCoopers. Wcześniej Deloitte i Ernst & Young. Doradca największych polskich i zagranicznych podmiotów z branż energetycznej, paliwowej, alkoholowej, tytoniowej, chemicznej i automotive. Członek Prezydium Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan – wiceprzewodniczący Grupy Akcyzowej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących akcyzy, opłaty paliwowej i procedury podatkowej. Prelegent na licznych konferencjach naukowych i branżowych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Finansów i Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył również podyplomowe studia o specjalizacji podatkowej na Uniwersytecie Warszawskim.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK