REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co warto wiedzieć o darowiźnie mieszkania?

Redakcja
Darowizna mieszkania zawsze wymaga sporządzenia aktu notarialnego.
Darowizna mieszkania zawsze wymaga sporządzenia aktu notarialnego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W darowiźnie można przekazać własność praktycznie każdej rzeczy – w tym również mieszkania. Co do zasady darowizna nieruchomości nie musi spełniać żadnych dodatkowych warunków. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Pamiętaj, że musisz iść do notariusza

O ile darowizna co do zasady nie wymaga żadnej kwalifikowanej formy (o ile zostanie wykonana – porównaj), o tyle darowizna (a także każde inne przeniesienie własności) nieruchomości zawsze wymaga formy aktu notarialnego.

REKLAMA

Wiąże się to z dodatkowymi opłatami (taksa notarialna) – jednak nie musimy przejmować się rozliczeniem darowizny z urzędem skarbowym – jako że zrobi to w naszym imieniu notariusz. Podobnie- dokona również (za opłatą) wpisów do księgi wieczystej nieruchomości – lub założy ją jeśli nieruchomość jej nie posiada.

Zobacz również serwis: Darowizny

Zabezpiecz swoje prawo do mieszkania

REKLAMA

Przenosząc własność nieruchomości tracimy możliwość korzystania z niej na dotychczasowych zasadach. Jeśli nie zabezpieczymy sobie możliwości zamieszkania – będziemy z niego korzystać bezumownie – co w przypadku konfliktu z obdarowanym (lub np. jego śmiercią i konfliktem… z jego spadkobiercami) może skończyć się dla nas bardzo nieprzyjemnie (eksmisja).

Istnieje jednak pewna instytucja prawa cywilnego, która pozwala zabezpieczyć nasz byt – służebność. Służebność mieszkania – to ograniczone osobiste prawo rzeczowe, które zobowiązuje właściciela nieruchomości do znoszenia faktu, iż uprawniony ze służebności będzie korzystał (na określonych w umowie warunkach) z lokalu (budynku). Służebność jest dożywotnia i nie przechodzi na spadkobierców uprawnionego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustanowienie prawa pod tytułem darmym również jest darowizną – i jako taka podlega podatkowi od spadków i darowizn (jak również zwolnieniu z art. 4a).


Ustanowienie służebności wymaga formy aktu notarialnego – zazwyczaj zawiera się w jednym akcie wraz z darowizną. Należy jednak zwrócić uwagę, że (z punktu widzenia prawa cywilnego) nie powinno być to świadczenie „w zamian za darowiznę” – ta ostatnia jest bowiem odpłatna. Błędne określenie przeniesienia własności jako świadczenia wzajemnego – może być uznane za zamianę – a tym samym podlegać reżimowi podatku dochodowego od osób fizycznych. Notariusz powinien zwrócić na to uwagę.

Pamiętaj o podatku od spadków i darowizn

REKLAMA

Nieruchomość zawsze ma sporą wartość – przekraczającą kwoty wolne od podatku. O ile darowizna dokonywana jest w obrębie najbliższej rodziny (małżonkowie, zstępni, wstępni, rodzeństwo) nie ma z tym problemu – są zwolnieni od podatku, a zgłoszenia dokona notariusz. W przypadku dalszej rodziny albo będziemy mieli do czynienia ze zwolnieniem warunkowym z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn(w przypadku darowizny na linii – teściowie – zięć / synowa), albo z koniecznością zapłaty podatku.

Jeśli chodzi o zwolnienie warunkowe (porównaj) – zdarza się jeszcze niestety, że notariusze traktują je jako jedyne dopuszczalne zwolnienie dla darowizny nieruchomości, tym samym zawężając możliwość zastosowania zwolnienia zupełnego (z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn). Jest to błędne i szkodliwe stanowisko – darowizna nieruchomości również może być zwolniona z podatku w oparciu o art. 4a ustawy).

Jeśli nie można będzie skorzystać ze zwolnienia – notariusz będzie płatnikiem podatku od spadków i darowizn – co oznacza, że wyliczy i pobierze go przy sporządzaniu aktu.

Zobacz również: Czym jest ulga mieszkaniowa w podatku od darowizn?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

  Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

  1500 zł grzywny za nieodśnieżony chodnik. Odszkodowanie 70 000 zł. Kto odśnieża? Jak często? [Zima 2023/2024 r.]

  Kara wynika z art. 117 Kodeksu wykroczeń. To jej maksymalny wymiar. W praktyce jest mniej. Ale jest jeszcze problem odszkodowania cywilnego za wypadek przechodnia. 

  Jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić pracownikom 2 dni wolnego. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30 000 zł

  Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

  Styczeń i luty 2024 r. będą najlepsze do przejścia na emeryturę. Czy ty też zyskasz więcej niż 1783,82 zł?

  Wysokość emerytury jest uzależniona przede wszystkim od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując. Jednak nie tylko od tego. Zawsze przed podjęciem decyzji o zmianie statusu z pracownika na emeryta należy się dodatkowo zastanowić, który moment w roku będzie tym najkorzystniejszym na przejście na emeryturę, biorąc pod uwagę tablice trwania życia, waloryzację, a także tzw. trzynastki i czternastki.

  REKLAMA

  Podwyżka renty socjalnej do 4300 zł, podwyższa świadczenie wspierające do 9460 zł. Jest to realne?

  Sejm pracuje nad projektem obywatelskim ustawy wprowadzającej podwyżkę renty socjalnej do równowartości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. 4300 zł brutto.

  350 tys. godzin dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów. Jakie zmiany na lekcjach WF w 2024 r.?

  Profilaktyka prozdrowotna w szkołach bardzo ważnym zadaniem w 2024 r. MEiN i AWF będą ściśle współpracować w 2024 r.

  Zmiany w wymaganiach, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Sprawdź co się zmienia!

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. W jakich przypadkach?

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. Sprawdź w jakich przypadkach! Nowe przepisy są już opublikowane w dzienniku ustaw. 

  REKLAMA

  Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

  Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

  Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

  Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

  REKLAMA