| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko w urzędzie > Paszport dla dziecka - procedura, dokumenty

Paszport dla dziecka - procedura, dokumenty

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka składają jego rodzice. Czas oczekiwania na dokument nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

Małoletni posiadają własny paszport. Wniosek o jego wydanie składany jest przez rodziców dziecka, opiekunów ustanowionych przez sąd. Wniosek paszportowy może również złożyć jedno z rodziców - wówczas konieczne jest dołączenie poświadczonej przez notariusza lub organ paszportowy pisemnej zgody drugiego rodzica.

Wymagana jest zgoda obojga rodziców, którym przysługuje pełna władza rodzicielska nad małoletnim. Jeżeli zatem jedno z rodziców odmawia udzielenia zgody na wydanie paszportu albo uzyskanie takiej zgody jest znacznie utrudnione, należy sprawę skierować do sądu rodzinnego. Orzeczenie sądowe w tym zakresie zastępuje zgodę rodzica.

Zobacz również: Wzór wniosku o wydanie zezwolenia na wydanie paszportu dziecku

Dziecku można wydać dokument paszportowy za granicą za zgodą jednego rodzica wyłącznie z ważnych powodów, o ile przemawia za tym dobro małoletniego, szczególnie jeżeli uzyskanie zgody drugiego rodzica jest niemożliwe, lub znacznie utrudnione.

W przypadku gdy małoletni przebywa za granicą bez opieki rodziców, paszport tymczasowy może być wydany bez ich zgody.

Wniosek paszportowy można złożyć w dowolnym urzędzie wojewódzkim na terenie kraju. Za granicą organem właściwym do wydania polskiego paszportu jest konsul.

Pamiętajmy, iż przy składaniu wniosku w urzędzie zawsze wymagana jest obecność dziecka, które ukończyło 5 lat.

Dane biometryczne

Oprócz wniosku w urzędzie należy złożyć kolorową fotografię paszportową (wymiary: 35x45 mm), wykonaną w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, odwzorowującą naturalny kolor skóry, mającą dobrą ostrość oraz pokazującą twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80 % fotografii; fotografia ma przedstawiać osobę w pozycji frontalnej. Dodatkowo fotografie dzieci powyżej 5 roku życia powinny spełniać też inne wymogi m. in. zdjęcie powinno być wykonane z zamkniętymi ustami, a oczy i źrenice muszą być wyraźnie pokazane.

Od każdego dziecka, które ukończyło 6 lat pobierane są odciski palców. Wymóg ten wynika z  przepisów rozporządzenia Rady (WE) nr 2252/2004 z dnia 13 grudnia 2004 r. w sprawie norm dotyczących zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach i dokumentach podróży wydawanych przez Państwa Członkowskie (Dz.U. UE L 385 z 2004r., z późn. zm.), które są bezpośrednio stosowane w polskim porządku prawnym. Rodzice nie powinni obawiać się tej procedury. Samo urządzenie jest bowiem łatwe w obsłudze, nowoczesne i niebrudzące.

Paszport wydany małoletniemu, który nie ukończył 13 lat, jest ważny 5 lat od daty jego wydania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK