| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Jak wyrobić nowy dowód osobisty 2015 r.?

Jak wyrobić nowy dowód osobisty 2015 r.?

W przypadku ubiegania się po raz pierwszy o dowód osobisty należy złożyć wniosek o jego wydanie w dowolnej gminie na terenie całego kraju.

Kto składa wniosek?

Wniosek o wydanie pierwszego dowodu osobistego należy złożyć osobiście. Istnieje możliwość złożenia wniosku o nowy dowód osobisty przez internet.

Wniosek taki może złożyć osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Wyjątkiem jest:

- osoba małoletnia, której do ukończenia 18. roku życia zostało więcej niż 30 dni, w jej imieniu wniosek składa jeden z rodziców lub opiekun prawny,

- osoba ubezwłasnowolniona całkowicie pozostająca pod władzą rodzicielską, w jej imieniu wniosek składa jeden z rodziców,

- osoba ubezwłasnowolniona całkowicie niepozostająca pod władzą rodzicielską – wniosek składa opiekun prawny,

- osoba ubezwłasnowolniona częściowo – wniosek składa kurator.

Polecamy: Zmiany w prawie pracy 2016

Gdzie złożyć dokumenty?

Wniosek o wydanie dowodu osobistego wraz z załącznikami należy złożyć (z uwzględnieniem powyższych wyjątków) w siedzibie organu dowolnej gminy na terenie kraju w formie pisemnej lub dokumentu elektronicznego.

Wniosek należy wypełnić i podpisać własnoręcznie.

Wniosek można złożyć w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Zobacz: Wzór dowodu osobistego 2015

Wymagane dokumenty

  1. Wniosek o wydanie dowodu osobistego,
  2. Kolorowa fotografia osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, o wymiarach 35 x 45 mm, wykonana na jednolitym, jasnym tle, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

Wyjątek stanowią osoby z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku, które mogą do wniosku załączyć fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. W takim przypadku osoba ta jest zobowiązana załączyć do złożonego wniosku, orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku.

Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej, niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości nie przekraczającej 2,5 MB, spełniającą powyższe wymogi. 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Sikora

Prawnik, rzecznik patentowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »