| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Czym jest opłata adiacencka?

Czym jest opłata adiacencka?

Przez opłatę adiacencką należy rozumieć opłatę, ustaloną w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, albo opłatę ustaloną w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości.

Kiedy może wystąpić opłata adiacencka?

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, opłata adiacencka może wystąpić w przypadku:

1. podziału nieruchomości,

2. scalenia i ponownego podziału,

3. w związku z budową przez jednostkę samorządu urządzeń infrastruktury technicznej.

Zobacz również: Na czym polega podział nieruchomości?

Opłata jako świadczenie

Opłata to świadczenie pieniężne, bezzwrotne i przymusowe. Od podatku różni się tym, że jest ona odpłatna, tzn. w zamian otrzymuje się konkretne świadczenie. Jest nim takie działanie władcze ze strony państwa lub samorządu, które powoduje wzrost wartości danej nieruchomości. Następuje on przed nałożeniem opłaty, a samo obciążenie beneficjenta nie jest obowiązkowe. Przypadków jej wymierzania może być zatem kilka:

a) uzbrojenie terenu, 

b) podział gruntu,

c) scalanie gruntów

Wysokość opłaty adiacenckiej wynosi nie więcej niż 50% różnicy między wartością, jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy w drodze uchwały

Wartość świadczeń w opłacie adiacenckiej

Na poczet opłaty adiacenckiej zalicza się wartość świadczeń wniesionych przez właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, w gotówce lub w naturze, na rzecz budowy poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Jest istotne, iż o opłacie adiacenckiej w przypadku wzrostu wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej można mówić jedynie w przypadku, gdy inwestycja nastąpiła z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, albo opłatę ustaloną w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości (art. 4 pkt 11 ustawy o gospodarce nieruchomościami).

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość opłaty adiacenckiej wynosi nie więcej niż 50% różnicy między wartością, jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu.
Wysokość opłaty adiacenckiej wynosi nie więcej niż 50% różnicy między wartością, jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »