| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Ile może wynosić opłata targowa?

Ile może wynosić opłata targowa?

Opłata targowa pobierana jest od osób dokonujących sprzedaży na targowiskach. Kto ustala jej wysokość? Jakie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o podatkach opłatach lokalnych w tej kwestii?

Opłata targowa pobierana jest od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek niemających osobowości prawnej, które dokonują sprzedaży na targowiskach.

Zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, przez pojęcie „targowisko” należy rozumieć wszelkie miejsca, w których prowadzony jest handel, poza sprzedażą dokonywaną w budynkach lub ich częściach.

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją przepis stanowiący, że opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub częściach budynków, z wyjątkiem targowiska pod dachem oraz hal używanych do targów, aukcji i wystaw (art.15§2a). Przepis utraci moc obowiązującą 19 czerwca 2011 roku.

Opłata targowa pobierana jest niezależnie od należności przewidzianych w innych przepisach za korzystanie z urządzeń targowych oraz za inne usługi, które świadczone są przez prowadzącego targowisko.

Zobacz również: Podatki i opłaty

Przepisy wyżej powołanej ustawy stanowią, że zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłaty targowej ustala rada gminy, w drodze uchwały. Stawka ta nie może jednak przekroczyć 699,27 zł dziennie.

Oznacza to, że wysokość opłaty targowej może znacząco różnić się w zależności od gminy.

Projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przynosi parę dość istotnych zmian.

Zobacz również: Nieruchomości

Po pierwsze, uchyla art.15 ust.2 ustawy, określający co należy rozumieć przez pojęcie „targowisko”, wprowadzając jednocześnie zmianę w art. 1, która nadaje radzie gminy uprawnienie do decydowania, jakie miejsca zostaną uznane za targowiska. Rada gminy będzie określała te miejsca w drodze uchwały.

Po drugie, wprowadzona zostałaby zmiana w zakresie ustalania wysokości stawek opłaty targowej. Rada gminy mogłaby różnicować wysokość stawek opłaty targowej, uwzględniając lokalizację targowiska, strefę na targowisku, asortyment towarów i usług, sposób dokonywania sprzedaży, dzień tygodnia lub zajmowaną do sprzedaży powierzchnię.

Uchylony zostałby również art.15 ust.2a (zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego) oraz ust. 3 tegoż przepisu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK