| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 26 maj

Aktualna sytuacja powodziowa - 26 maj

Główna fala powodziowa dotarła do województwa pomorskiego, gdzie sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Wciąż spać spokojnie nie mogą mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego w którym ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

Stany wód opadają. Aktualnie przekroczone są stany alarmowe na 8 rzekach. Trwa usuwanie i wypompowywanie wody z zalanych terenów i zastoisk. Tam gdzie woda ustąpiła trwa szacowanie szkód.

Stan wody na Małej Panwi utrzymuje się w stanach ostrzegawczych i ma tendencję spadkową. Aby zapobiec ewentualnym zagrożeniem powodziowym w przypadku obfitych deszczów trwa stały monitoring poziomu stanu rzeki. Zachowany zostaje w dalszym ciągu alarm przeciwpowodziowy, aż do wystąpienia stałych, znacznych spadków wody na terenie gminy Kolonowskie, Zawadzkie i Ujazd.

Rzeka Mała Panew stanowi także zagrożenie dla gminy Łubiany. Wpływ na rozwój sytuacji ma ilość wody zrzucanej przez jezioro Turawa. Dokonywany jest zrzut wody w ilości 90 m³. Prowadzony jest ciągły monitoring wałów rzeki.

Od 24 maja br. w związku z występującymi przesączeniami na wałach w Lipkach uruchomiono 2 punkty sanitarne. Planuje się otwarcie dodatkowego punktu.

W gminie Popielów zalanych zostało ok. 1000 ha pól i łąk w okolicach miejscowości: Rybna, Stare Siołkowice, Popielowska Kolonia, Popielów, Kuźnica Katowska, Stobrawa, Karłowice.

Trwa ciągły monitoring zabezpieczonych wałów w miejscowościach Stare Siołkowice, Popielowska Kolonia oraz Popielów.

Sytuacja stabilizuje się. Powoli opada poziom wody w rzekach i na zalanych terenach. Stan alarmowy przekroczony jest w 4 miejscach (3 na Wiśle i 1 na Szreniawie), stan ostrzegawczy w 8 miejscach. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w 7 gminach, a pogotowie przeciwpowodziowe w 7 powiatach i 23 gminach. Wciąż obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe w Krakowie. 24 maja br. w Tarnowie pogotowie przeciwpowodziowe zostało odwołane.

Na terenie województwa trwają prace polegające na zabezpieczaniu, umacnianiu i likwidacji wyrw w wałach przeciwpowodziowych. Pompowana jest woda z piwnic, studni i rozlewisk oraz udrażniane są rowy i przepusty.

Przy usuwaniu wyrwy w wale na rzece Uszwica w miejscowości Szczurowa będzie pracował śmigłowiec.

W wielu miejscach uaktywniły się osuwiska, które występują głównie w powiatach: limanowskim, gorlickim, suskim, wadowickim, brzeskim i nowosądeckim.

Wciąż prowadzona jest akcja usuwania wody z zalanych terenów w Woli Rogowskiej. W sobotę (22 maja br.) w tym miejscu wysadzono fragment wału, aby umożliwić odpływ wody z rozlewiska. W akcji pomagają strażacy z Danii.

W nocy przy usuwaniu skutków powodzi pracowało 1341 strażaków OSP i PSP oraz 163 żołnierzy.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK