| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Aresztowany ma prawo do informacji

Aresztowany ma prawo do informacji

Każdy aresztowany będzie musiał otrzymać pisemne pouczenie w zrozumiałym dla niego języku o podstawowych prawach, jakie mu przysługują w postępowaniu karnym.

Jeśli francuski turysta zostanie aresztowany we Włoszech, policjant wręczy mu dokument w języku ojczystym z informacją o prawie do kontaktu z adwokatem, prawie do informacji o zarzutach i prawie do tłumacza ustnego. Wczoraj Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie nowych przepisów. Mają one zagwarantować, że każda osoba podejrzana lub oskarżona o przestępstwo otrzyma – w języku dla niej zrozumiałym – informacje o przysługujących jej prawach.

– Aresztowany nie może w pełni korzystać ze swoich praw do obrony, o ile nie wie, co te prawa obejmują. Znajomość przysługujących oskarżonemu praw i informacja o zarzutach to podstawy rzetelnego procesu – stwierdziła Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości.

Obecnie pisemną informację otrzymują aresztanci tylko w 12 państwach Unii. Komisja zaproponowała więc treść pouczenia w 22 językach UE. Państwa członkowskie mogą zdecydować o dokładnym brzmieniu informacji. Jeżeli dzisiejszy wniosek Komisji zostanie przyjęty przez Parlament Europejski, liczba odwołań i omyłek sądowych zostanie ograniczona.

Zobacz również: Przestępca w Unii ma prawo do informacji

Zobacz również: Forum prawników

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK