| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Jakie stypendia dla studentów?

Jakie stypendia dla studentów?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad reformą systemu przyznawania pomocy materialnej dla żaków. Zmiany w proporcjach pomiędzy środkami przyznawanymi w ramach pomocy socjalnej oraz motywacyjnej dla studentów mają obowiązywać od października 2011 r.

Stypendia socjalne tylko dla najbiedniejszych studentów, łatwiejszy dostęp do kredytów i zmniejszenie liczby osób uprawnionych do stypendium naukowego – takich zmian domagają się studenci.

Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej postuluje m.in. udzielanie zwrotnej pomocy materialnej w formie kredytów studenckich. W tym celu konieczne jest stworzenie lepszego systemu poręczeń i objęcie większej liczby studentów całkowitym umorzeniem pomocy. Miałby on być oparty na kryteriach związanych z wynikami w nauce i osiągnięciami naukowymi. Zdaniem PSRP pomoc bezzwrotna o charakterze socjalnym powinna trafiać wyłącznie do osób w bardzo ciężkiej sytuacji materialnej. Z kolei stypendia o charakterze motywacyjnym powinny mieć charakter elitarny i odzwierciedlać realne osiągnięcia naukowe studentów. Powinny być przyznawane w uczelniach według obiektywnych kryteriów.

Resort nauki pracuje nad zmianami w systemie przyznawania pomocy materialnej dla studentów. W projekcie reformy szkolnictwa wyższego zaproponował m.in. zmiany w podziale środków na stypendia socjalne i naukowe. W nowym systemie proponuje zmianę dotychczasowych proporcji między środkami z dotacji przeznaczonymi na stypendia i świadczenia o charakterze socjalnym a środkami na stypendia za wyniki w nauce na 75 proc. do 25 proc. Obecnie wynoszą one 50 proc. do 50 proc.

Ma to umożliwić dostęp do stypendium socjalnego większej liczbie studentów i doktorantów o niskich dochodach w ramach tych samych środków budżetowych. Jednak podczas prac podkomisji ostatecznie zmieniono te proporcje na 60 proc. do 40 proc.

Reforma szkolnictwa ma wejść w życie 1 października 2011 roku.

Pełny tekst: Więcej stypendiów naukowych. Mniej studentów dostanie stypendia socjalne

Zobacz również serwis: Nowości prawne

reklama

Źródło:

GP

Zdjęcia

Studenci proponują udzielanie pomocy materialnej w formie kredytów studenckich. Do tego koniecznym będzie ulepszenie systemu poręczeń oraz objęcie wiekszej liczby studentów całkowitym umorzeniem pomocy.
Studenci proponują udzielanie pomocy materialnej w formie kredytów studenckich. Do tego koniecznym będzie ulepszenie systemu poręczeń oraz objęcie wiekszej liczby studentów całkowitym umorzeniem pomocy.

Klasyfikacja budżetowa 2017 (książka)128.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »