| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Liberalizacji zasad przy łączeniu i podziale spółek

Liberalizacji zasad przy łączeniu i podziale spółek

Rada Ministrów zaakceptowała projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych. Możliwe będzie odstąpienie od sporządzenia sprawozdania uzasadniającego połączenie spółek.

Projektowana ustawa wdraża do polskiego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/109/WE z września 2009 r., dotyczące wymogów sprawozdawczości i dokumentacji w przypadku połączeń i podziałów spółek. Ponadto projektowane przepisy zakładają dalszą liberalizację obowiązków związanych z procedurami łączeniowymi i podziałowymi.

Zgodnie z nowymi przepisami, biegły rewident nie będzie musiał badać sprawozdania założycieli spółki w odniesieniu do wkładów niepieniężnych, obejmujących np. zbywalne papiery wartościowe lub inne instrumenty finansowe, jeżeli ich wartość ustalana jest według średniej ceny ważonej, jaką miały na rynku regulowanym w okresie 6 miesięcy poprzedzających dzień wniesienia wkładu. Opinia biegłego rewidenta nie będzie również potrzebna w przypadku innych aktywów, jeżeli ich wartość godziwa wynika ze sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy zbadanego przez rewidenta.

Sprawozdanie założycieli będzie wymagać badania przez biegłego rewidenta w odniesieniu do wkładów niepieniężnych jeżeli:

• wystąpiły nadzwyczajne okoliczności, które zmieniły cenę zbywalnych papierów wartościowych lub innych instrumentów rynku finansowego w momencie ich wniesienia; chodzi tu szczególnie o okoliczności związane z utratą płynności na rynku regulowanym;

• wystąpiły nowe okoliczności wpływające na wartość godziwą wkładów w momencie ich wniesienia.

Nowe przepisy zakładają, w sytuacji łączenia się spółek, możliwość odstąpienia - za zgodą wszystkich wspólników - od sporządzania sprawozdania uzasadniającego połączenie. Nie będzie również konieczne udzielanie informacji o zmianach w zakresie aktywów i pasywów spółki, które nastąpiły między dniem sporządzenia planu, a dniem powzięcia uchwały o połączeniu. Biegły rewident nie musi też badać planu połączenia i sporządzać opinii w tej sprawie.

Ogłoszenie planu połączenia lub planu podziału nie będzie konieczne, gdy w określonym terminie spółka bezpłatnie udostępni je na swoich stronach internetowych. Konieczna w tym przypadku będzie zgoda wspólników spółki. Wspólnicy, zgodnie z nowymi przepisami, będą mogli uzyskiwać odpisy różnego typu dokumentów w formie elektronicznej.

Źródło: kprm.gov.pl

Zobacz serwis: Spółki

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TECE Sp. z o.o.

Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK