| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > ABC Powiatu > Jakie organy ma powiat

Jakie organy ma powiat


Powiat podobnie jak inne jednostki samorządu terytorialnego ma swoje organy. Organy te działają w imieniu powiatu. Część z nich wybieramy w drodze powszechnych wyborów inne zaś są efektem nominacji i wewnętrznych wyborów.

Organami powiatu są rada powiatu, zarząd powiatu oraz starosta. W miastach na prawach powiatu funkcje te natomiast sprawuje rada miasta oraz prezydent miasta.

Zasady funkcjonowania powiatów reguluje ustawa z 1998 r o samorządzie powiatowym.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Rada powiatu

Rada powiatu jest organem stanowiącym i kontrolnym w powiecie. Jej skład pochodzi z wyborów bezpośrednich. Sami zatem mieszkańcy powiatu decydują kto będzie ich reprezentował w radzie powiatu.

Ilość członków rady (radnych) zależy od wielkości powiatu. Zgodnie z zapisami ustawowymi W skład rady powiatu wchodzą radni w liczbie 15 w powiatach liczących do 40.000 mieszkańców oraz po dwóch na każde kolejne rozpoczęte 20.000 mieszkańców, ale nie więcej niż 29 radnych. Mówi o tym art. 9 przytoczonej wyżej ustawy.

Zobacz również portal: Prawnik.pl

Zarząd powiatu

Zarząd powiatu jest natomiast organem wykonawczym w powiecie. Składa się on z 3 do 5 członków w tym ze starosty i wicestarosty oraz z pozostałych członków. Jest to organ kolegialny. Wybierają go nie mieszkańcy a rada powiatu. W powiatach miejskich funkcję zarządu wykonuje prezydent miasta. Wtedy działa on jednoosobowo.

Starosta

Starosta stoi na czele zarządu powiatu. Kieruje jego pracami oraz reprezentuje zarząd na zewnątrz. Podobnie jak cały zarząd wybierany jest przez radę powiatu. Starosta wykonuje również zadania zlecone z zakresu administracji rządowej.

W powiecie miejskim nie ma starosty. Jego funkcję sprawuje wtedy burmistrz/prezydent miasta.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Podsumowanie

Organy samorządu powiatowego bardzo przypominają organy samorządu gminnego. Też mamy tu organ stanowiąco- kontrolny oraz organ wykonawczy. Podstawowa różnica polega na tym że organ wykonawczy w gminie jest monokratyczny natomiast w powiecie kolegialny. W inny sposób również dochodzi do jego wyboru. Wójta/burmistrza/prezydenta miasta wybieramy w drodze wyborów powszechnych natomiast zarząd powiatu wybierany jest przez radę powiatu.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Organy działają w imieniu powiatu.
Organy działają w imieniu powiatu.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK