| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rada powiatu > Jakie uprawnienia ma radny powiatu

Jakie uprawnienia ma radny powiatu

Członków rady powiatu, podobnie jak członków rady gminy, określa się mianem radnych. Radny jest przedstawicielem lokalnej społeczności. Z tej tez racji przysługują mu pewne uprawnienia ale również ma dodatkowe obowiązki.

Radni wybierani są w wyborach powszechnych przez mieszkańców danej jednostki samorządu terytorialnego. Swoje obowiązki zaczyna wykonywać natomiast od chwili złożenia ślubowania.

Przed objęciem swojej funkcji, radny musi złożyć ślubowanie. Ślubowanie składa się najczęściej na pierwszym posiedzeniu rady.

Radny nieobecny na pierwszej sesji rady powiatu oraz radny, który uzyskał mandat w czasie trwania kadencji, składa ślubowanie na pierwszej sesji, na której jest obecny.

Rota ślubowania ma następująca treść: „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”. Radny może dodać do roty ślubowania sformułowanie; „Tak mi dopomóż Bóg”.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Radny obowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej powiatu. Radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców powiatu postulaty i przedstawia je organom powiatu do rozpatrzenia, nie jest jednak związany instrukcjami wyborców.

Dlatego też radni pełnią dyżury oraz spotykają się z mieszkańcami powiatu. W ten sposób poznają problemy i bolączki lokalnej społeczności.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Radni maja prawo do wynagrodzenia za swoją pracę. Wynagrodzenie to określa się mianem diety.

Na zasadach ustalonych przez radę powiatu, radnemu przysługują nie tylko diety ale również zwrot kosztów podróży służbowych. Rada powiatu przy ustalaniu wysokości diet radnych bierze pod uwagę funkcje pełnione przez radnego.

Są tez pewne ograniczenia w przyznawaniu diet. Radny może pobierać diety z tytułu członkostwa w nie więcej niż dwóch komisjach rady powiatu.

Innym ograniczeniem jest to, że dieta nie przysługuje radnemu pełniącemu odpłatnie funkcję członka zarządu w powiecie, w którym uzyskał mandat.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Zakaz łączenia

Funkcji radnego nie można łączyć z innymi funkcjami publicznymi. Radny nie może być jednocześnie:

  • posłem,
  • senatorem,
  • wojewodą,
  • wicewojewodą,
  • członkiem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Radny jest przedstawicielem lokalnej społeczności.
Radny jest przedstawicielem lokalnej społeczności.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK