| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Wynajem samochodów za granicą

Wynajem samochodów za granicą

Chętnie korzystamy z wypożyczalni samochodów za granicą, gdyż można więcej zobaczyć, samochodem dociera się łatwiej i wygodniej, nie ma ograniczeń charakterystycznych dla wycieczki, można zatrzymać się w dowolnym miejscu. Wynajmując samochód warto znać kilka reguł.

Umowa
Wynajmując samochód trzeba domagać się sporządzenia na piśmie umowy, w której zostaną zawarte dane kierowcy i wynajmującego oraz wszystkie warunki wynajmu. Nie można polegać na ustaleniach ustnych. W umowie warto też napisać sposób płatności np. zapłatę zaliczki i zasady jej ewentualnego zwrotu. Zawsze należy zachować kopię umowy. W przypadku, gdy konsument nie zna języka, w jakim sporządzona jest umowa, nie powinien jej zawierać.

Rezerwacja przez Internet

Wybierając samochód z oferty internetowej i składając zamówienie przez Internet zawsze należy wydrukować i zachować sobie kopię zamówienia oraz korespondencję z poczty elektronicznej. Będzie łatwiej wyegzekwować ustalenia umowy na miejscu.

Zawierając umowę wynajmu samochodu przez Internet nie przysługuje prawo do odstąpienia.

Odbiór samochodu

Odbierając samochód konsument powinien go obejrzeć i zgłosić niezwłocznie wszelkie zastrzeżenia na piśmie do przedsiębiorcy, w szczególności widoczne uszkodzenia i ich charakter. Przedsiębiorca ma obowiązek dostarczyć sprawny wóz. W chwili odbioru trzeba pamiętać o odebraniu dokumentów samochodu. Płacąc należy domagać się rachunku albo faktury. W razie problemów potrzebne są wszystkie dokumenty.

Wiek kierowcy

Na pewno, podpisując umowę wynajmu samochodu będzie trzeba okazać prawo jazdy. W niektórych krajach granica wieku, od której można prowadzić samochód wynosi 16 lat, w innych 18 lat. Często zdarza się, że firmy zgadzają się wynająć samochód tylko osobom starszym, np. 21-letnim, posiadającym prawo jazdy przynajmniej od roku.

Protokół odbioru i zdania samochodu

W protokole zdania samochodu warto umieścić stwierdzenie, w jakim stanie samochód został zwrócony, np. bez uszkodzeń zewnętrznych, sprawny technicznie. Protokół odbioru i zdania samochodu powinien być opatrzony datą i podpisem obu stron, sporządzony w dwóch egzemplarzach, w tym jeden dla konsumenta.

Ubezpieczenie

Płacąc dodatkowo na ubezpieczenie za każdy dzień wynajmu, możemy zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością za szkody. Koniecznie trzeba sprawdzić, jakie są warunki ubezpieczenia, w szczególności, jakiego rodzaju szkody ono obejmuje. W ogólnych warunkach ubezpieczenia powinien być wskazany tryb zgłaszania szkód, np. w ciągu 48 godzin.

Wypadek

W razie wypadku warto oddać samochód do warsztatu, aby oszacowano koszty szkód. W ten sposób zabezpieczamy się przed zawyżeniem wartości szkody przez przedsiębiorcę w stosunku do faktycznej usterki samochodu. Jednak naprawę samochodu należy pozostawić właścicielowi samochodu.

Podstawa prawna:
- Dyrektywa 92/49 EWG z dnia 18 czerwca 1992 r. w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do ubezpieczeń bezpośrednich innych niż ubezpieczenia na życie oraz zmieniająca dyrektywy 73/239/EWG i 88/357/EWG (trzecia dyrektywa w sprawie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie) (Dz. Urz. WE L 228 z 11.08.1992).
- Dyrektywa 2000/26/WE z dnia 16 maja 2000 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do ubezpieczenia w zakresie odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych, zmieniająca dyrektywy 73/239/EWG i 88/357/EWG (czwarta dyrektywa w sprawie ubezpieczeń komunikacyjnych) (Dz. Urz. WE L 181 z 20.07.2000).

Dorota Ulikowska

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »