| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Czy uczelnia może opublikować pracę magisterską absolwenta?

Czy uczelnia może opublikować pracę magisterską absolwenta?

Po obronie pracy dyplomowej uczelnia ma pierwszeństwo do publikacji utworu w terminie 6 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że uczelnia przejmuje prawa autorskie twórcy.

Kwestia prawa autorskich do pracy dyplomowej oraz możliwości jej publikacji stanowi często mało zauważalny acz istotny problem dla studentów. W powszechnym odczuciu funkcjonują dwa przeciwstawne poglądy. Zgodnie z jednym po obronie pracy dyplomowej możemy z nią zrobić co chcemy, czyli na przykład dzień po obronie umieścić ją w internecie i podzielić się nią z innymi użytkownikami. Według poglądu drugiego praca dyplomowa staje się własnością uczelni (a ściślej to uczelni przysługują prawa autorskie majątkowe do tego utworu), a twórca nie ma do utworu żadnych praw. Jak jest naprawdę?

Prawda jest jednak zupełnie inna. Zgodnie bowiem z art. 15a Prawa autorskiego uczelnia, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, ma pierwszeństwo w opublikowaniu pracy dyplomowej studenta. Jednakże jeżeli uczelnia nie skorzystała z tego prawa w terminie 6 miesięcy od obrony, student, który ją przygotował może ją opublikować, chyba że praca dyplomowa jest częścią utworu zbiorowego.

Zobacz serwis: Prawo autorskie

Z powyższego przepisu wynika ważna konsekwencja dla autora. W ciągu 6 miesięcy od obrony uczelnia może opublikować pracę i ma do tego pierwszeństwo. Z pierwszeństwa tego wynika ograniczenie dla autora, który nie może bez zgody uczelni publikować swojej pracy. Jest to jednak ograniczenie czasowe.

Absolwent nie może w terminie 6 miesięcy od obrony publikować pracy w Internecie, na stronach ku temu przeznaczonych.

Treść art. 15a Prawa autorskiego przyznaje uczelni pierwszeństwo w publikowaniu utworu, co wcale nie oznacza, iż dotyczy to również praw autorskich. Opublikowanie w rozumieniu Prawa autorskiego oznacza zwielokrotnienie utworu i udostępnienie publicznie.

Nie oznacza jednak przeniesienia prawa autorskich majątkowych na uczelnie. Te nadal pozostają przy twórcy.

Prawa autorskie majątkowe odnoszą się do ekonomicznego aspektu wykorzystywania utworu. Określają one prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz prawo do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.

Zobacz serwis: Edukacja

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »