| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Czy muszę zapłacić zaliczkę

Czy muszę zapłacić zaliczkę

Właściciel ekipy remontowej chce, abym dostarczył materiały budowlane lub przekazał mu zaliczkę na ich zakup. W jaki sposób zostanie ta kwota rozliczona, gdyby na przykład do remontu nie doszło? Czy muszę uiścić wykonawcy kwotę na poczet planowanych prac remontowych w moim mieszkaniu? 

Ponieważ pieniądze mogą być wykonawcy potrzebne, na przykład na zakup farb, lakierów, płytek ceramicznych i innych przedmiotów potrzebnych do wykonania remontu, to zaliczkę należy uiścić. Po wykonania remontu zaliczka zaliczana jest na poczet remontu i kosztów z nim związanych. Natomiast w przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron podlega zwrotowi.

Materiały niezbędne do wykonania remontu może też dostarczyć konsument. Wtedy przyjmujący zamówienie musi się z nich rozliczyć. Ciąży też na nim obowiązek, aby użył ich w sposób odpowiedni oraz zwrócił niewykorzystaną część.

Może się jednak zdarzyć, że materiały dostarczone przez zamawiającego nie nadają się do użytku lub do właściwego wykonania dzieła. Wtedy wykonawca powinien go o tym niezwłocznie poinformować.

W przypadku gdyby materiały dostarczone do remontu mieszkania zostały uszkodzone, wtedy obciążony kosztami za nie jest osoba, która je dostarczyła. Jeżeli remont został wykonany w sposób niewłaściwy, ponieważ materiały dostarczone przez zamawiającego miały wady, to wówczas wykonawcy należy się jednak wynagrodzenie za pracę, pod warunkiem że uprzedził o tym wcześniej zamawiającego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK