| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Jogurt Activia pomocny przy trawieniu? USA karzą koncern za reklamę

Jogurt Activia pomocny przy trawieniu? USA karzą koncern za reklamę

Nie ma dowodów, że jogurty Activia poprawiają trawienia, a reklamy sugerujące takie właściwości produktu wprowadzają konsumentów w błąd. Tak stwierdziły amerykańskie władze. Koncern Danone przystał na ugodę i zgodził się zapłacić karę. Co z podobnymi reklamami w Polsce?

Sprawa, w wyniku której francuski koncern Danone (w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje pod nazwą Dannon) zapłaci 21 mln dolarów, dotyczy reklam jogurtów Activia oraz napojów DanActive. Federalna Komisja Handlu zarzuciła koncernowi, iż wprowadza konsumentów w błąd sugerując, że regularne picie jogurtu lub napoju pozytywnie wpływa na zdrowie.

W Stanach Zjednoczonych koncern reklamował swoje produkty jako chroniące przed grypą i przeziębieniem (DanActive) lub tez usprawniające pracę jelit (Activia). W reklamach koncern twierdził, iż są to tezy poparte naukowymi dowodami. Inne zdanie ma w tej kwestii Federalna Komisja Handlu, która zarzuciła Danone, iż brak jest dostatecznych dowodów na poparcie informacji, znajdujących się w reklamach.

Zobacz: Czym jest nieuczciwa reklama?

Zgodnie z ugodą od tej pory Danone nie będzie mógł przekonywać w amerykańskich reklamach, iż jego produkty zapobiegają grypie i przeziębieniu, chyba że takie cechy zostaną zweryfikowane przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Koncern będzie mógł przekonywać, iż jogurty Activia poprawiają trawienie, jeżeli fakty te zostaną dowiedzione w badaniach laboratoryjnych dwóch renomowanych instytutów.

Jak jest w Polsce?

Ugoda ta będzie miała znaczenie jedynie dla działalności koncernu Danone w Stanach Zjednoczonych. Niemniej jednak do podobnych cech jogurtu Activia przekonywani są konsumenci w Polsce. Danone w reklamach stwierdza, iż regularne spożywanie jogurtu to naturalny i zdrowy sposób na poprawę pracy naszych jelit. Reklamy, które można oglądać w telewizji są praktycznie kopią tych, do których zastrzeżenia zgłosiła amerykańska komisja handlu.

Zobacz serwis: Prawa konsumentów

Źródło: www.ftc.gov

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK