REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Co nowego

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Jakie ceny energii od lipca 2024 r.? Znamy założenia nowego projektu

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano informację o projektowanej ustawie o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. 

Nowe przepisy: Obowiązek dla przedsiębiorców - spełnianie wymagań dostępności niektórych produktów i usług

Sejm przyjął ustawę o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze. Przedsiębiorcy będą zobowiązani do ułatwienia osobom ze szczególnymi potrzebami dostępu do najpowszechniejszych produktów i usług, takich jak komputery, telefony, tablety, e-książki, e-handel czy usługi informacji cyfrowej w transporcie pasażerskim.

W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. niektóre markety spożywcze otwarte dłużej

W jakich godzinach zrobimy zakupy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę? Prezentujemy przydatne zestawienie popularnych placówek handlowych.

REKLAMA

Biedronka, Lidl i inne dyskonty walczą na ceny o nasze portfele. Polacy czekają na mocną wojnę cenową przed Wielkanocą. Ale za promocje przyjdzie zapłacić ...

Więcej niż 55% Polaków czeka na ostrzejszą wojnę cenową pomiędzy dyskontami, żeby zrobić tańsze zakupy wielkanocne. Tak wynika z najnowszego badania nastrojów konsumenckich. Na mocniejszą rywalizację między sklepami najbardziej liczą Polacy w wieku 45-55 lat oraz 35-44 lat. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy miesięcznie zarabiają na rękę poniżej 1000 zł, 1000-2999 zł, ale także 5000-6999 zł. Natomiast nieco ponad 22% badanych nie czeka na taką wojnę. Eksperci wyjaśniają, że ww. działania dyskontów przynoszą konsumentom tylko pozorne oraz krótkotrwałe korzyści. I dodają, że sklepy będą chciały sobie odbić straty, wynikające z oferowanych promocji. W niektórych przypadkach już teraz to się dzieje na rynku. 

Kredyty dla rolników z ułatwieniami? Rząd przyjął nowy projekt

Zgodnie z nowymi przepisami umowy kredytowe, które będą zawierane z rolnikami, nie będą objęte przepisami ustawy o kredycie konsumenckim. Rolnicy będą podlegać ochronie wynikającej z kodeksu cywilnego. Co to oznacza?

UOKiK: Bank ma obowiązek zwrotu konsumentowi kwoty nieautoryzowanej transakcji płatniczej. 13 miesięcy na zgłoszenie. Postępowania wobec 6 banków

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) poinformował 14 lutego 2024 r., że wszczął 6 postępowań wobec banków. Są to Alior Bank, Bank Handlowy, Bank Ochrony Środowiska, Pekao SA, PKO BP, Plus Bank. Postępowania dotyczą sposobu rozliczania się z konsumentem oraz odpowiedzi na reklamacje w przypadku nieautoryzowanych transakcji.

Plastikowe butelki PET a zdrowie. Minister przyznaje: mogą uwalniać do wody różne związki chemiczne. Antymon, bisfenol A, kwas tereftalowy, glikol dietylenowy. Przepisy określają limity tych substancji a sanepid czuwa

Czy woda, soki, napoje w butelkach PET zawierają szkodliwe związki chemiczne? W interpelacji do ministra zdrowia posłowie wskazali na niepokojące badania naukowe. Minister zdrowia przyznał pod koniec stycznia 2024 r., że z butelek plastikowych mogą uwalniać się (zwłaszcza pod wpływem światła i wysokiej temperatury) m.in. kwas tereftalowy, glikol etylenowy, glikol dietylenowy, aldehyd octowy, antymon, a także bisfenol A. Jednak przepisy określają bezpieczne limity tych substancji, które muszą być kontrolowane w procesie produkcji i dystrybucji. Państwowa Inspekcja Sanitarna rutynowo kontroluje producentów i dystrybutorów żywności w opakowaniach plastikowych pod kątem przestrzeganiach tych przepisów. Zdaniem ministra nie ma potrzeby wprowadzania ograniczeń stosowania tworzyw sztucznych w opakowaniach przeznaczonych do sprzedaży napojów oraz wód butelkowanych. 

REKLAMA

Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Do jakich aut? Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

Począwszy od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce jest wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10 - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Benzyna silnikowa E10 zastąpi docelowo na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

Wiadomość o blokadzie konta bankowego czy konieczności dopłaty do paczki? To może być oszustwo

CERT radzi, by podejrzane wiadomości SMS przesłać na numer 8080. Jak je rozpoznać?

Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

Ochrona danych osobowych pacjentów. Prezes UODO zatwierdził Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia

Dokument ma być narzędziem dla administratorów i podmiotów przetwarzających dane osobowe z branży ochrony zdrowia. To pierwszy w Europie kodeks obejmujący podmioty publiczne i prywatne z sektora medycznego.

Nowy rozkład jazdy pociągów 2023/2024 od 10 grudnia

Nowy rozkład jazdy pociągów 2023/2024 wejdzie w życie o północy z 9 na 10 grudnia 2023 r. W większości krajów Europy rozkład ulega zmianie raz do roku, w drugi weekend grudnia w nocy z soboty na niedzielę.

Więcej ekspertów obsługujących infolinię Rzecznika Finansowego. Jakie porady można uzyskać?

"Z dniem 1 grudnia 2023 r. Rzecznik Finansowy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, zwiększył liczbę konsultantów udzielających telefonicznych porad prawnych dla klientów podmiotów rynku ubezpieczeniowo – emerytalnego" - czytamy w komunikacie rzecznika.

UODO opublikował komunikat w związku z wyciekiem danych pacjentów

Urząd Ochrony Danych Osobowych poinformował o współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta. "W związku z głośnym wyciekiem danych, w ramach współpracy obie instytucje będą wymieniać się ustaleniami z podejmowanych działań oraz wynikami swoich prac. Celem tej współpracy jest przede wszystkim dobro pacjentów i ochrona ich danych osobowych" – powiedział Jakub Groszkowski Zastępca Prezesa UODO.

Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

PE poparł nowe przepisy, które mają zapewnić konsumentom prawo do naprawy produktów

Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne w sprawie nowych przepisów, które mają zapewnić konsumentom prawo do naprawy produktów i ograniczyć wpływ masowej konsumpcji na środowisko.

Co zrobić z fałszywym smsem? MC przypomina o nowym narzędziu

Przede wszystkim jeśli dostaniemy jakikolwiek link w smsie, to najlepiej go nie klikać. A w momencie, w którym wychwycimy, że ktoś próbuje nas oszukać, wtedy powinniśmy skorzystać z nowego narzędzia, które uruchomiliśmy- bezpłatny numer 8080 - powiedział w piątek na antenie Jedynki minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Etykiety wina z nowymi wymaganiami. Jakie szczegóły poznają konsumenci?

Od 8 grudnia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe unijne przepisy dotyczące etykietowania wina w zakresie wykazu składników i informacji o wartości odżywczej. Obowiązek podawania tych danych szczegółowych będzie dotyczył wszystkich win i aromatyzowanych produktów sektora wina wprowadzanych do obrotu w Unii Europejskiej.

Black Friday a Dyrektywa Omnibus. Czy skończyło się windowanie cen przed promocyjną obniżką?

W tym tygodniu Black Friday (24 listopada 2023 r.), czyli gorący okres promocji, na który wielu z nas czeka z niecierpliwością. Sklepy kuszą konsumentów akcjami promocyjnymi w styli „3 za 2”, „1+1”, czy rabatami zniżkowymi. Wielu korzysta z takich okazji, szczególnie w kontekście zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i możliwości zakupu prezentów w niższych cenach. Jak wpłyną na uczciwość obniżek cen przepisy Dyrektywa Omnibus niedawno wdrożonej w Polsce? Komentuje adwokat Karolina Pilawska z Kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci.

Nieprawdziwe promocje np. podczas Black Friday? UOKiK przypomina o obowiązkach sprzedawców

Konsument musi dostać pełną informację o oferowanych obniżkach cen - przypomniał w poniedziałek prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Dodał, że wobec handlowców, którzy oferują nieprawdziwe promocje np. podczas Black Friday, mogą zostać wszczęte postępowania wyjaśniające.

Co z projektem ustawy o wakacjach kredytowych w 2024 roku?

Do Sejmu trafiła już ponownie przyjęta przez Radę Ministrów nowelizacja ustawy ws. wakacji kredytowych - poinformował w czwartek PAP resort rozwoju i technologii. Rząd proponuje, by wakacje kredytowe obowiązywały także w 2024 r.

Od 12 listopada 2023 r. nowa wersja rozkładu jazdy pociągów

W niedzielę 12 listopada 2023 r. wchodzi w życie planowa, jesienna korekta rocznego rozkładu jazdy pociągów. Pociągi według tego rozkładu jazdy będą kursowały do 9 grudnia 2023 r.

CBAM jako nowy instrument polityki klimatycznej UE

W dniu 17 sierpnia 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które określa zasady wdrażania mechanizmu dostosowującego ceny na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla (CBAM). CBAM jest nową metodą ustalania opłat dla wysokoemisyjnych towarów importowanych. Od 1 października 2023r. została wdrożona część obowiązków związanych z rozporządzeniem dotyczącym CBAM i okres przejściowy ma potrwać do końca 2025 r.

Skąd pochodzi miód? Na etykietach będzie więcej informacji dla konsumentów

Konsumenci mają być lepiej informowani o pochodzeniu miodu. Jakie informacje pojawią się na etykietach i od kiedy?

Uciekł z baru na północy Włoch bez zapłacenia rachunku. Po 15 latach oddał pieniądze

Po 15 latach mężczyzna, który uciekł ze znajomymi z baru w Trydencie, na północy Włoch, bez zapłacenia rachunku, gnębiony wyrzutami sumienia wysłał list z przeprosinami i pieniędzmi. "Przepiękny gest"- powiedzieli zdumieni właściciele lokalu.

Zniczodzielnie cieszą się coraz większą popularnością

Znoczodzielnie działają już w kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Na czym polega takie rozwiązanie? Czy „drugie życie” zniczy może pomóc środowisku?

Cztery miasta ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury będą ubiegać się Lublin, Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg, które wybrano spośród 12 polskich miast.

Darmowy listopad w rezydencjach królewskich. Gdzie odbędą się wystawy, warsztaty i inne wydarzenia?

W tym roku „Darmowy listopad” jest organizowany już po raz dwunasty. Turyści będą mogli zwiedzać wystawy, uczestniczyć w spotkaniach, warsztatach czy lekcjach muzealnych. 

"Wszystkich Świętych 2023". Wzmożone działania na kolei

Straż Ochrony Kolei z innymi służbami zaczęły wzmożone działania "Wszystkich Świętych 2023" - poinformował w piątek PAP insp. Piotr Żłobicki z Komendy Głównej SOK. Będą dbać o porządek i bezpieczeństwo na obszarach kolejowych w świątecznych dniach - podał.

Paszport tymczasowy na lotnisku. Co trzeba o nim wiedzieć?

"Blisko 8,5 tys. osób skorzystało z punktu paszportowego na Lotnisku Chopina w Warszawie" - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W jakich sytuacjach można wyrobić paszport tymczasowy? Ile to kosztuje? Jak długo ważny jest dokument?

13 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci

O tym ogólnoświatowym wydarzeniu przypomina Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Tegoroczny dzień odbywa się pod hasłem „Do recyklingu oddaj wszystko, co na baterie albo z wtyczką”. Ma to przypominać o odpadach, które nie są powszechnie kojarzone jako elektroodpady przez co nie są przekazywane do recyklingu.

Problemy z fotowoltaiką. Skargi dotyczą zmian systemu rozliczania energii

Obywatele, którzy wcześniej zainwestowali w domową fotowoltaikę, skarżą się na niekorzystne zmiany systemu rozliczania energii elektrycznej. Jak informuje Rzecznik Praw Obywatelskich, zostali oni też wykluczeni ze świadczeń osłonowych w związku z sytuacją na rynku energii.

Raport: "Greedflation" odstrasza 71% konsumentów

Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację. 

Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

Jak inflacja wpływa na ubezpieczenia? Rzecznik Finansowy przygotował analizę

Eksperci Biura Rzecznika Finansowego przygotowali specjalne opracowanie. Możemy dowiedzieć się z niego czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia, jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia, jakie działania podjąć, aby zminimalizować skutki inflacji i uchronić się przed otrzymaniem świadczenia w wysokości, nie pozwalającej na pokrycie poniesionej szkody.

To już 30. akcja sprzątania świata w Polsce. Dlaczego odbywa się pod koniec września?

W trzeci weekend września o tej międzynarodowej inicjatywie ekologicznej przypomina Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Skąd wziął się pomysł na sprzątanie świata?

Grzybobranie. Co trzeba wiedzieć?

Gdzie i kiedy udać się na grzybobranie? Jak się ubrać? Czy lepiej jest wycinać, czy wykręcać grzyby? Oto najważniejsze wskazówki od leśników!

Pasażerowie skarżą się na jedną z linii lotniczych. UODO reaguje

Urząd Ochrony Danych Osobowych chce wyjaśnić w jaki sposób przewoźnik przetwarza dane osobowe w procedurze weryfikacji pasażerów. 

Kasjer pomylił się na własną niekorzyść. Czy zwrócimy mu uwagę?

Czy można usprawiedliwić niezwrócenie uwagi kasjerowi, który pomylił się na własną niekorzyść? Co z płaceniem gotówką bez rachunku, by uniknąć podatku VAT? Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) opublikował raport „Moralność finansowa Polaków 2023”.

Do czego inflacja zmusiła polskich konsumentów?

Inflacja zmieniła zachowania zakupowe konsumentów. Na co teraz zwracają uwagę podczas podejmowania decyzji konsumenckich? Co kupują, a z czego rezygnują? 

Kiedy Rzecznik Finansowy będzie mógł pomóc klientom lombardów?

Ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej zabezpiecza konsumentów przed nieuczciwymi praktykami lombardów. Nowe przepisy rozszerzają również kompetencje Rzecznika Finansowego.

Bezpieczne płatności w Internecie - o czy warto pamiętać?

Bezpieczne płatności w Internecie. Płatności elektroniczne i bankowość internetowa to wygoda, oszczędność czasu i możliwość załatwienia różnych spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Warto jednak być czujnym i pamiętać, że przestępcy czyhają na możliwość wyłudzenia danych lub pieniędzy. Jak się ochronić? 

Kebab pod lupą inspekcji. Co wykazały kontrole?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przeprowadziła pierwszą kontrolę w zakresie jakości handlowej dań oferowanych w formie kebabu w obiektach gastronomicznych.

Aktywne wakacje w Muzeum Narodowym w Warszawie

Kino letnie, plenery malarskie, gimnastyka to niektóre z atrakcji, jakie na wakacje przygotowało Muzeum Narodowe w Warszawie. 

15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Czy życie bez smartfonu jest możliwe?

Czy jesteśmy w stanie spędzić chociaż jeden dzień bez korzystania ze swojego smartfona? Obchodzony 15 lipca Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego stawia młodych ludzi przed tym ważnym pytaniem. 

Przełomowy wyrok sądu w sprawie WIBOR

Sąd Rejonowy w Poznaniu oddalił zażalenie banku i tym samym przychylił się do pozwu konsumenta o usunięcie wskaźnika WIBOR z umowy kredytu złotowego na czas trwania procesu. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich właścicieli kredytów złotowych. Czy zbliża się przełom w sporach o WIBOR?

Phishing. Czy potrafimy rozpoznać fałszywą wiadomość? [BADANIE]

Coraz więcej Polaków rozpoznaje phishing - wynika z badania przeprowadzonego pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Czy wiemy jakie działania podjąć, gdy nasze dane zostaną wyłudzone lub skradzione?

Prawie 1,6 mln zł kary. WSA podtrzymał decyzję UODO

WSA w Warszawie oddalił skargę jednego z operatorów telefonicznych na decyzję UODO, nakładającą na tego administratora karę pieniężną w wysokości prawie 1,6 mln zł. 

Masz maila z żądaniem okupu? Uważaj!

Masz w skrzynce maila z żądaniem okupu? Nie daj się nabrać! NASK ostrzega przed oszustami, którzy znów próbują wymusić pieniądze poprzez szantaż, wysyłając do odbiorców wiadomości z informacją, że nadawca zainstalował na ich komputerze szkodliwe oprogramowanie.

REKLAMA