Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co nowego

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

We Włoszech będzie obowiązek przyjmowania płatności kartą

Od 30 czerwca 2022 r. we Włoszech odmowa przyjęcia płatności kartą będzie naruszeniem przepisów, karanym grzywną.

27 czerwca 2022 r. ostatni etap przejścia na DVB-T2/HEVC

Czwarty ostatni etap przejścia na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej nastąpi 27 czerwca 2022 r. Jakie województwa obejmie?

Porady urlopowe dla konsumentów

Europejskie Centrum Konsumenckie i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach wspólnej akcji #NaUrlopie - radzą, jak sprostać wakacyjnym problemom w podróży.

Grillowanie w czasach wysokiej inflacji [BADANIE]

Inflacja dopadła grillujących Polaków. Już blisko 90 procent konsumentów szuka promocji na artykuły spożywcze do grillowania.

Ile przejadamy w ciągu wakacyjnego urlopu? [RAPORT]

Jakie jest podejście Polaków do jedzenia podczas urlopu? Oto wyniki raportu o wydatkach Polaków na jedzenie podczas wakacji

System kaucyjny w Polsce - założenia

Założenia systemu kaucyjnego, który ma funkcjonować w Polsce przedstawił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Co obejmie system kaucyjny? Jak zostanie określona wysokość kaucji?

Nieuczciwe promocje, fałszywe opinie. Co zmienią unijne przepisy?

Unijna dyrektywa Omnibus ma ukrócić nieuczciwe promocje. Konsumenci będą też chronieni przed fałszywymi opiniami o produktach i usługach.

Zakup drewna w Lasach Państwowych - ułatwienia dla konsumentów

Lokalni mieszkańcy mają pierwszeństwo w kupnie drewna najniżej jakości w Lasach Państwowych. Nowe wytyczne Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych stanowią reakcję na wzrost cen energii oraz materiałów opałowych.

Makijaż permanentny lub tatuaż z odpowiednim tuszem - radzi GIS

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, iż wymagania dla tuszy do tatuażu i makijażu permanentnego zostały określone w rozporządzeniu Komisji Europejskiej.

Wcześniejsza spłata lub nadpłata kredytu hipotecznego - postępowania UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające wobec 17 banków w sprawie spłat kredytów hipotecznych. Co sprawdza urząd?

Las w słoiku - jak nie złamać prawa?

Czy las w słoiku może wiązać się z zagrożeniem dla przyrody i konsekwencjami karnymi? Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, że niektóre mchy i porosty są pod ochroną.

UOKiK o zagrożeniach na placu zabaw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przygotował serwis edukacyjny o bezpieczeństwie placów zabaw.

Dyrektywa Omnibus - kiedy nowe przepisy?

Unijna dyrektywa Omnibus powinna zacząć obowiązywać od 28 maja 2022 r. Co to oznacza dla konsumentów i przedsiębiorców?

Większość Polaków spodziewa się wzrostu cen [BADANIE]

Sytuacja materialna większości Polaków pogorszyła się bardziej niż spodziewali się rok temu. Tak wynika z raportu „Konsument w warunkach niepewności” domu mediowego MediaHub i Instytutu Badań Pollster.

Dofinansowanie do odbiornika cyfrowego DVB-T2 a nadużycia

O dofinansowanie do odbiornika cyfrowego w nowym standardzie mogą ubiegać gospodarstwa domowe, które posiadają trudną sytuację materialną. W praktyce zdarzają się nadużycia.

Operatorzy sieci komórkowych muszą zwrócić opłaty pobrane za automatyczną aktywację dodatkowo płatnych usług

Netia, Orange i P4 zostali zobligowani przez UOKiK do wypłaty rekompensaty za aktywację dodatkowych usług bez wyraźnej zgody konsumenta. O które usługi tych operatorów chodzi? Co możesz zrobić jeśli Tobie również została taka usługa włączona?

Nowy standard TV. Od kiedy zmiana? Pomoże wyszukiwarka

Przełączenia na nowy standard telewizji rozpoczną się już 28 marca 2022 r. Specjalna wyszukiwarka pomoże sprawdzić kiedy nastąpi zmiana w danej gminie.

Jakie są oszczędności Polaków w gotówce? [BADANIE]

Według najnowszego badania opinii publicznej, obecnie co piąty Polak ma oszczędności w gotówce wynoszące od 1000 do 4999 zł. Chodzi tu o osoby głównie w wieku 23-35 lat oraz z miesięcznymi dochodami netto poniżej 1000 zł. Nieznacznie mniej rodaków nie dysponuje żadnymi tego typu rezerwami finansowymi.

Zmiana standardu nadawania TV - UOKiK apeluje do sklepów

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do sklepów o niewykorzystywanie zmiany standardu nadawania telewizji do podnoszenia cen.

Prezes UOKiK przestrzega przed pochopnymi przelewami

Jakie są zasady pobierania płatności od osób, które chcą pomóc ukraińskim ofiarom rosyjskiej agresji wojskowej? Sprawdza to Prezes UOKiK Tomasz Chróstny w związku ze skargą konsumenta na podwójne przewalutowanie wpłaty.

Świadczenie na zakup dekodera w 2022 r.

Świadczenie na zakup dekodera dla jednego gospodarstwa domowego wyniesie 100 zł. Płatności będzie można dokonać do 31 grudnia 2022 r.

Walentynki w 2022 r. a wydatki

Randki, kosztowne prezenty – wycieczki niespodzianki… Czy w korona-kryzysie mamy na nie pieniądze?

Matka Polka i finanse - bohaterka domowej codzienności?

Większość matek przyznaje, że zarabianie pieniędzy i utrzymanie rodziny to wspólny obowiązek. Jakie rozwiązania wybierają młode kobiety?

Dofinansowanie do zakupu dekodera w 2022 r.

Dofinansowanie do zakupu dekodera to program, który ma być realizowany do końca 2022 r. Ile wyniesie wsparcie i kto będzie mógł je otrzymać?

Konsumenci nie wierzą w spadek cen w sklepach [BADANIE]

Z sondażu UCE RESEARCH i Grupy BLIX wynika, iż ponad 66% aktywnych konsumentów uważa, że ceny w sklepach realnie nie zmniejszą się przez zapowiadaną obniżkę VAT-u na żywność.

Obniżka VAT na produkty spożywcze - kogo dotyczą kontrole?

Cy przedsiębiorcy odpowiednio obniżyli ceny? Jak przekonuje prezes UOKiK Tomasz Chróstny kontrole cen produktów spożywczych dotyczą największych uczestników rynku

Drogie ferie na kredyt?

Według ankiety Związku Banków Polskich blisko 19% Polaków chcących w 2022 roku wziąć kredyt zamierza przeznaczyć go na urlop i wakacje. Pierwszą okazją mogą być ferie zimowe. Tegoroczne są zdecydowanie droższe w stosunku do ubiegłego roku.

Nowe zasady wyprzedaży – jakie zmiany w e-commerce (i nie tylko) wprowadzi dyrektywa Omnibus

W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy konsumenci mogą czuć się zagrożeni takimi nieuczciwymi praktykami. Na ich straży staje Omnibus, czyli unijna dyrektywa z 2019, do której zapisów do 28 maja 2022 muszą dostosować się kraje członkowskie UE. Wprowadza ona zmiany w prezentacji informacji o obniżce, ale także w innym kwestiach związanych z e-commerce.

Rękojmia i gwarancja konsumencka – zmiany w 2022 roku

Już wkrótce ulegną zmianie przepisy dotyczące rękojmi i gwarancji konsumenckiej. Zawarte w Kodeksie Cywilnym przepisy dotyczące rękojmi za wady przestaną mieć zastosowanie do konsumentów w przypadku sprzedaży rzeczy ruchomych. W tym zakresie zasady rękojmi przy sprzedaży konsumenckiej zostaną wprowadzone do ustawy z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (dalej: „u.p.k.”). Projektowane przepisy zmieniają zakres uprawnień przysługujących konsumentom, ale nie wszystkie wprowadzane przez ustawodawcę zmiany będą dla nich korzystne.

Zerowy VAT na żywność - czy wpłynie na spadek cen?

Eksperci prognozują, iż zerowy VAT na żywność może wpłynie na wyhamowanie wzrostu cen, ale nie na ich spadek. Czy później konsumentów czekają podwyżki?

Włoski Sąd Najwyższy: głośna spłuczka w WC narusza prawa człowieka

Włoski Sąd Najwyższy orzekł, iż głośna spłuczka w WC narusza prawa człowieka i zakłóca spokój. W wydanym wyroku nakazał wypłatę odszkodowania sąsiadom, którzy słyszą hałas przez ścianę.

Jaka rata kredytu? UOKiK zachęca do korzystania z kalkulatora

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego jest dostępny na stronie finanse.uokik.gov.pl. Narzędzie wzbogacono nowe funkcje.

Frankowicze nie wierzą w ugody? W sądach wzrost liczby pozwów

Sądy w całym kraju są poważnie oblężone sprawami frankowymi. Rekordzistą są Gliwice z ponad 750% wzrostem liczby spraw.

Wydatki sylwestrowe Polaków [BADANIE]

Niższe wydatki sylwestrowe i więcej chętnych do zabawy niż przed rokiem - to wyniki badania, które zostało wykonane na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Przedświąteczne zakupy - kiedy, ile pieniędzy

Przedświąteczne zakupy - kiedy Polacy ruszą do sklepów? Ile pieniędzy na nie przeznaczają? Na co zwracają uwagę, dokonując zakupu?

Inflacja czy lockdown - czego bardziej boją się konsumenci?

Inflacja czy kolejny lockdown - czego bardziej boją się polscy konsumenci? Jak długo kryzys będzie miał wpływ na nasze finanse? Jak zapewnić bezpieczeństwo finansowe?

Święta i Sylwester poza domem – ceny

Święta i Sylwester poza domem – ceny. Ktoś, kto dawno nie wyjeżdżał do hotelu może być w szoku. Stawki za dobę w polskich kurortach są często o 20-30% wyższe niż przed epidemią. Dotyczy to sylwestrowego weekendu, który jest szczególnie drogi – prawie o połowę droższy niż np. Wigilia.

Rosnącej inflacji obawia się większość konsumentów [RAPORT]

Z raportu Intrum ”European Consumer Payment Report 2021” wynika, iż 8 na 10 konsumentów w Polsce obawia się rosnącej inflacji.

Jak oznaczenie współpracy wpływa na zaufanie do influencera?

Konsumenci ufają influencerom oznaczającym współpracę z markami - wynika z badania LifeTube i IQS przeprowadzonego na platformie Omnisurv by IQS.

Impulsywne zakupy - ile wydajemy pod wpływem chwili?

Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów.

Ilu Polaków płaci abonament za dostęp do serwisów filmowych?

Z raportu Digital Consumer Trends 2021 wynika, iż rośnie popularność usług abonamentowego dostępu do streamingu materiałów wideo.

Black Friday a kryzys - czy kupujemy mniej? [BADANIE]

Jak wynika z nadchodzącego badania Intrum, „European Consumer Payment Report 2021”, zdecydowana większość europejskich konsumentów kieruje się podejściem sustainability podczas codziennych zakupów, co stwarza nowe wyzwania dla firm.

Średnie zadłużenie Polaków lekko spadło

Według największych rejestrów, spadło średnie zadłużenie Polaków. Pomogło otwarcie gospodarki.

Czy czeka nas ostatni taki Black Friday?

Przy okazji Black Friday dochodzi do nadużyć i manipulacji na tyle dużych, że tematem zainteresowała się Komisja Europejska.

Multidłużnicy - jak wyjść z pętli zadłużenia?

Multidłużnicy to grupa, która znalazła się już w tzw. pętli kredytowej lub jest na prostej drodze do tego, by w nią wpaść.

Badanie: Polacy zbyt pewni siebie w kwestii cyberbezpieczeństwa

Jak postrzegamy swoją wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa i ryzyko zaatakowania przez hakerów? Oto wyniki badania.

Ile osób traci pieniądze na marnowaniu żywności? [BADANIE]

Ubyło osób, które deklarują, że tracą pieniądze z powodu marnowania żywności. Tak wynika z badania wykonanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor,

Badanie: Konsumenci coraz mocniej patrzą na ceny

Z badania pracowni Kantar wynika, iż konsumenci wciąż są przeważnie rozważni i pragmatyczni. Coraz mocniej jednak patrzą na ceny.

Rękojmia za wady towarów – nowe przepisy od 2022 roku

Rękojmia za wady towarów. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/771 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów sprzedaży towarów. Dyrektywa ma głównie eliminować bariery prawne na rynku wewnętrznym Unii oraz wzmocnić ochronę konsumentów w odniesieniu do umów sprzedaży. Jej przepisy zostały utrzymane w ramach harmonizacji maksymalnej. Jest to istotne, ponieważ państwa członkowskie nie mają obecnie co do zasady swobody we wprowadzaniu surowszych lub łagodniejszych norm prawnych w celu zapewnienia innego poziomu ochrony konsumentów. Dyrektywa przewiduje m.in.: rozszerzenie ochrony przewidzianej w dyrektywie na podmioty ją nieobjęte lub ustanowienie dodatkowych środków prawnych pozwalających na podwyższenie ochrony konsumentów. Dyrektywa wprowadza szereg nowych rozwiązań, na które warto się przygotować.

Zadłużenie Polaków - starsi kontra młodsi

Zadłużenie młodych Polaków rośnie, a starszych maleje. Jakie podejście mają te grupy do spłacania zaległości?