| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Kiedy można zastosować wariograf?

Kiedy można zastosować wariograf?

Stosowanie wariografu, czyli wykrywacza kłamstw, w postępowaniu karnym jest ograniczone tylko do szczególnych przypadków. Jest to bowiem kontrolowanie nieświadomych reakcji organizmu i wyłącznie na ich podstawie nie można uznać osoby za oskarżoną. Jak polskie przepisy regulują używanie tego urządzenia?

Wariograf jest urządzeniem, które pozwala osobom go używającym sprawdzić, czy osoba, która skład zeznania, mówi prawdę. Odbywa się to za pomocą badania reakcji człowieka na zadawane mu pytania.

Takie badanie może przeprowadzić tylko odpowiednio przeszkolona osoba (biegły). Osobie badanej zadawane są różne pytania (od zupełnie obojętnych, tj. „czy jest dziś ciepło?”, przez kontrolne – „czy nazywa się pan…?”, po te, które bezpośrednio dotyczą sprawy). Badane są zmiany fizjologiczne, jakie zachodzą w człowieku na skutek zadawanych pytań (np. oddech, ciśnienie krwi). 

Zobacz serwis: Wykroczenia

Generalną zasadą, wyrażona w kodeksie postępowania karnego jest, że niedopuszczalne jest stosowanie hipnozy albo środków chemicznych lub technicznych wpływających na procesy psychiczne osoby przesłuchiwanej albo mających na celu kontrolę nieświadomych reakcji jej organizmu w związku z przesłuchaniem.

Wariograf można jednak zastosować w celu ograniczenia kręgu osób podejrzanych lub ustalenia wartości dowodowej ujawnionych śladów, o czym mówi wprost art. 192a kodeksu postępowania karnego. Należy jednak podkreślić, że jest to sytuacja wyjątkowa i może mieć miejsce wyłącznie za zgodą osoby badanej.

Po wykorzystaniu takiego materiału, jeżeli będzie on zbędny dla postępowania, należy go usunąć z akt sprawy i zniszczyć. Oznacza to, że jeśli osoba badana zostanie w późniejszym czasu uznana za podejrzaną, dowód z badania wariograficznego nie może stanowić dowodu w sprawie.

Natomiast, na mocy art.199a, jeżeli takie badanie jest przeprowadzane na osobie już oskarżonej (za jej zgodą, może być dowodem w postępowaniu karnym.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Stosowanie wariografu jest jednak kwestią budzącą szerokie kontrowersje. Trudno bowiem do końca uwierzyć w bezbłędność takiej metody, biorąc pod uwagę złożoność psychiki człowieka i różnorodność jego reakcji. Dla niektórych już samo oskarżenie i prowadzenie badania będzie sytuacją na tyle stresującą, że wariograf może wykazać nieprawdę…

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Badania na wariografie nie można przeprowadzić bez zgody badanego.
Badania na wariografie nie można przeprowadzić bez zgody badanego.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK