Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ciekawostki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pozorowana walka z pedofilią w Kościele [OPINIA]

Komisja ds. pedofilii nie ma szczęścia. Za każdym razem, gdy Sejm zabiera się za tworzenie przepisów określających ramy jej funkcjonowania, mamy do czynienia z festiwalem żenady, absurdów i politycznym biciem piany. Nie inaczej było przy okazji ostatniej nowelizacji.

Trybunał FIFA – najważniejszy organ sądowniczy w piłkarskim świecie

Trybunał Fédération Internationale de Football Association (Trybunał FIFA) jest organem, który został stworzony przez FIFA, by rozstrzygać międzynarodowe spory pomiędzy klubami a zawodnikami, trenerami i agentami reprezentującymi zawodników. Strony próbują dochodzić tam swoich praw, wynikających z umów, które według stron zostały naruszone. Najczęściej przedmiotami sporów są pieniądze.

Oszustwo na BLIK - na co uważać?

Oszustwo metodą "na BLIK-a" polega na wyłudzeniu kodu do płatności w celu szybkiej realizacji transakcji z jego użyciem.

Nieuczciwe praktyki przy zakupie węgla w e-sklepie PGG

Pracownicy składu opałowego odpowiedzą za oszustwa przy zakupie węgla w e-sklepie PGG. Na czym polegał przestępczy proceder?

Dorobek artystyczny a wymiar kary

Czy dorobek artystyczny oraz zasługi dla kultury i sztuki mogą stanowić okoliczność łagodzącą przy wymiarze kary?

Oszustwo na Urząd Patentowy - na czym polega?

Oszustwo na Urząd Patentowy to sposób wyłudzania pieniędzy od firm, który intensywnie wykorzystują przestępcy. Eksperci apelują o ostrożność.

Metawersum a „metaprzestępczość” - nowe zagrożenia

Czy trójwymiarowy, wirtualny świat metawersum przyniesie nowe zagrożenia? Dotychczasowe metody kontroli i nadzoru mogą się okazać nieskuteczne.

Coraz więcej kradzieży w sklepach - jakie są policyjne statystyki?

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, iż Polacy coraz częściej kradną w sklepach. Statystyki pokazują dwucyfrowy wzrost przestępstw.

Stealthing - karalność potajemnego zdejmowania prezerwatywy

Stealthing to pojęcie dość nowe. Czy potajemne zdejmowanie prezerwatywy przez mężczyznę w trakcie stosunku i celowe jej uszkadzanie jest karalne?

Problematyka żołnierza OT na gruncie Kodeksu karnego

Czy żołnierze OT są funkcjonariuszami publicznymi w rozumieniu ustawy karnej? Co ze szczególną ochroną przewidzianą dla służb mundurowych?

Coraz mniej skazań za niepłacenie alimentów

Niepłacenie alimentów coraz rzadziej skutkuje skazaniami sądów. Jak obecnie wyglądają statystyki?

Groźba karalna - orzecznictwo, przykłady

Groźba karalna musi spełniać pewne warunki. Przykłady z orzecznictwa pokazują, iż potraktowanie przez sąd użytych słów jako gróźb nie jest oczywiste.

Kryminalizacja dopingu w sporcie - system polski i międzynarodowy

Prawo antydopingowe różni się w zależności od państwa. Istnieją systemy bardziej liberalne i bardziej rygorystyczne. Jaki jest polski i międzynarodowy system walki z dopingiem?

Kryminalizacja dopingu w sporcie - historia i teoria

Doping w sporcie jest jednym z największych zagrożeń dla uczciwości współzawodnictwa sportowego. Jakie są prawne aspekty kryminalizacji dopingu w sporcie? Na czym polega stosowanie zakazanych środków przez sportowców? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto poznać kwestie historyczne i teoretyczne nielegalnego dopingu.

Doping w sporcie - jakie zmiany od początku 2021 r.?

Zmiany w prawie antydopingowym od 1 stycznia 2021 r. dotyczą m.in. katalogu dopingu w sporcie. Co obecnie jest dopingiem? Kiedy współpraca w ramach obowiązków zawodowych może zostać uznana za doping? Jak przebiega kontrola antydopingowa?

Święta w czasie pandemii - czy obowiązują kary?

Kary w Święta bożego Narodzenia za naruszenie wprowadzonych obostrzeń w zakresie limitu osób budzą wątpliwości. Czy liczba osób świętujących będzie weryfikowana? Czy możliwy jest mandat? Odpowiedzi udziela radca prawny Mariusz Mirosławski z MGM Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski Galos Mozes w Sosnowcu.

Kiedy piesi mogą przekraczać jezdnię poza przejściami dla pieszych?

Nie jest prawdą, że piesi przechodzący przez jezdnie poza przejściem dla pieszych zawsze popełnia wykroczenie. Piesi mogą przekraczać jezdnię poza przejściem dla nich przewidzianych m.in. gdy odległość od przejścia przekracza 100 m.

Jak skazują polskie sądy?

Jak polskie sądy skazywały na przestrzeżeni ostatnich 68 lat i jak w tym czasie kształtował się współczynnik przestępczości w Polsce? Powstało pierwsze opracowanie prezentujące dane statystyczne o osobach skazanych obejmujące tak długi okres czasu.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości a warunkowe umorzenie postępowania

Jeżeli zostałeś zatrzymany za prowadzenie pod wpływem alkoholu, policja zapewne zaproponuje Ci przyznanie się do winy i wyrażenie zgody na skazanie bez przeprowadzania rozprawy. Policjanci zaproponują też określoną karę i okres na jaki stracisz prawo jazdy, sugerując iż takie rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze – nic bardziej błędnego.

Zabójstwo najbardziej popularnym przestępstwem przeciwko życiu

Zabójstwo jest przestępstwem skutkowym, co oznacza że dla przypisania odpowiedzialności konieczne jest wystąpienie skutku w postaci śmierci człowieka. Będzie miała ona miejsce jedynie w przypadku trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu.

Elektroniczny Krajowy Rejestr Karny

Elektroniczny Krajowy Rejestr Karny wprowadza z dniem 1 lipca 2014 roku nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym. Umożliwia ona złożenie zapytania i uzyskanie odpowiedzi z KRK przez Internet (online).

Ochrona praw autorskich w Internecie

Ochrona praw autorskich w Internecie to zagadnienie zyskujące coraz większą popularność z racji upowszechnienia użytkowania sieci. Internet stał się miejscem, w którym najczęściej dochodzi do łamania praw autorskich. Poniżej krótki poradnik, jak korzystać z Internetu by nie naruszać przepisów ochrony praw autorskich.

Eksmisja z lokalu komunalnego sprawcy przemocy rodzinnej

Jak eksmitować z lokalu komunalnego sprawcę stosowania przemocy w rodzinie?

Porwanie rodzicielskie a zaginięcie

Porwanie rodzicielskie i zaginięcie są pojęciami odrębnymi. Rozgraniczenie między nimi jest istotne z perspektywy choćby działań podejmowanych przez policję. Wskazanie wydarzeń, jakie kwalifikuje się jako porwanie rodzicielskie oraz zaginięcie, znaleźć można w zarządzeniu Komendanta Głównego Policji.

Środki przymusu stosowane przez służbę celną

Służba celna jest jedną z służb mundurowych posiadających szerokie kompetencje. Przede wszystkim zajmuje się wymierzaniem i pobieraniem ceł oraz niektórych podatków (w tymi akcyzy), a także pobieraniem opłat związanych z wywozem i przywozem towarów. Jako służba stworzona w celu ochrony i zapewniania bezpieczeństwa obszaru celnego, a także zwalczania przestępczości, została wyposażona w możliwość stosowania wielu środków, w tym przymusu bezpośredniego.

Ochrona zwierząt w polskim porządku prawnym

Uregulowanie ochrony zwierząt wynika z faktu, iż zwierzę jest istota żyjąca, zdolną do odczuwania cierpienia. Według ustawy o ochronie zwierząt, człowiek jest mu winien więc poszanowanie, ochronę i opiekę.

Odebranie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu

Jeżeli dłużnik alimentacyjny uchyla się od spłaty alimentów można wnioskować o zabranie mu prawa jazdy. Należy również pamiętać, iż osoba niepłacąca alimentów może zostać oskarżona o uchylanie się od zobowiązań alimentacyjnych na podstawie kodeksu karnego.

Na jaką karę może zostać skazany Brunon K.?

Brunon. K., pracownik Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, podejrzany jest o przygotowanie zamachu na prezydenta, rząd oraz Sejm. Jaka kara grozi podejrzanemu?

Poręczenie osoby godnej zaufania

Kodeks postępowania karnego ustanawia możliwość poręczenia za podejrzanego/oskarżonego udzielanego przez tzw. osobę godną zaufania, który może być połączony z dozorem stosowanym wobec tegoż podejrzanego/oskarżonego. Kto może być osobą godną zaufania?

Co to jest poręczenie społeczne?

Instytucja poręczenia społecznego jest jednym z przejawów realizacji w procesie karnym zasady tzw. socjalizacji procesu karnego. Istotą tego poręczenia jest to, iż ustawowo określone podmioty (uczestnicy życia społecznego) mogą poręczyć za danego podejrzanego/oskarżonego.

Odpowiedzialność karna członka zarządu za niezgłoszenie upadłości spółki

Na przestrzeni ostatnich kilku lat dużą popularnością cieszy się wśród polskich przedsiębiorców art. 299 kodeksu spółek handlowych, mówiący o odpowiedzialności członków zarządu spółki.

Przesłanki wydania wyroku nakazowego

Wyrok nakazowy wydawany jest zawsze przez sąd na jednoosobowym posiedzeniu niejawnym i zawsze ma charakter skazujący. Traktuje się go jako propozycję kary, jaką składa oskarżonemu sąd, która może zostać przez oskarżonego odrzucona poprzez wniesienie tzw. sprzeciwu.

Przedawnienie karalności

Jedną z ujemnych przesłanek procesowych jest przedawnienie karalności czynu. Jakie są procesowe skutki wystąpienia wskazanej przesłanki oraz jak się oblicza termin przedawnienia karalności czynu?

Konsekwencje sprzedaży podróbek przez przedsiębiorcę

Sprzedający podrabiane towary musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Co grozi za sprzedaż podróbek?

Jak powinno być oznaczone kąpielisko?

Na kąpielisku obowiązują zasady, które mają wpłynąć na bezpieczeństwo osób tam wypoczywających. Jakie zasady i znaki obowiązują na kąpielisku?

Nadużywanie zakazów stadionowych

Bezpieczeństwo na stadionach jest priorytetem działań zarówno rządu, samorządów jak i organizatorów meczów piłkarskich. Zakazy klubowe są wydawane przez kluby coraz częściej, również z błahych powodów. Gdzie można odwołać się od zakazu klubowego?

Co grozi nauczycielowi za pobicie ucznia?

Przemoc w szkole spotykana jest coraz rzadziej, jednak nadal przytrafiają się przypadki pobicia ucznia przez nauczyciela. Jakie konsekwencje można wyciągnąć wobec takiego nauczyciela?

Kiedy można dostać karę za palenie w piecu?

Wiele domów jednorodzinnych w Polsce jest ogrzewanych przez samych właścicieli. Osoby tak ogrzewające swój dom powinny pamiętać, że nie wszystko może być spalone w piecu, a za spalenie niektórych tworzyw można zostać ukaranym grzywną. Czego nie można palić w piecu?

Jakie kary za palenie papierosów w miejscach publicznych?

Duża część społeczeństwa uzależniona jest od palenia papierosów. Nałóg ten poza konsekwencjami zdrowotnymi może przysporzyć palaczowi dodatkowe koszty związane z grzywną za palenie w miejscu publicznym. Za co można dostać wskazaną grzywnę?

Dwie kary za brak biletu

Gapowicze muszą liczyć się z wysokimi karami za brak ważnego biletu na przejazd. Osoba jadąca bez biletu może w pewnych sytuacjach zostać ukarana dodatkową karą grzywny. Kiedy jest to możliwe?

Za zakup przerobionej konsoli do gier można trafić do więzienia

Kupowanie używanych konsol do gier może grozić trafieniem do więzienia. Spowodowane jest to dużą liczbą zmodyfikowanych urządzeń dostępnych na rynku. Przeróbki te powodują omijanie zabezpieczeń antypirackich. Kiedy używana konsola może ściągnąć na kupującego problemy?

Gdzie najczęściej popełniane są ciężkie przestępstwa?

Miejsce zbrodni często uzależnione jest od wielu czynników. W niektórych miejscach przestępcy czuja się pewniej i chętniej dopuszczają się naruszenia prawa. Gdzie dochodzi do największej liczby ciężkich przestępstw?

Jakie kary grożą za lichwę?

Wiele osób fizycznych oraz prowadzących swoje działalności musi zaciągać kredyty. Są ona brane na różne cele – od spłaty innych zobowiązań po nowe inwestycje. Nie zawsze jednak kredyt może być udzielony przez bank. Wtedy pozostają podmioty prywatne, które często żądają ogromnych odsetek.

Kary dla pijanych żeglarzy

Pierwszego stycznia 2012 roku zaczęła obowiązywać nowa ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Wprowadza ona większe uciążliwości przede wszystkim dla osób żeglujących po spożyciu alkoholu. Jakie kary mogą spotkać pijanych żeglarzy?

Co grozi za znęcanie i okrutne traktowanie zwierząt?

Nowe przepisy ustawy o ochronie zwierząt podwyższają kary za okrutne traktowanie zwierząt. Jak może być ukarana osoba, która znęca się nad zwierzętami?

Jaka jest kara za trzymanie psa na łańcuchu?

Pierwszego stycznia 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt. Według nowej ustawy m.in. trzymanie psa na łańcuchu przez więcej niż 12 godzin na dobę jest karalne. Jakie kary i jakie nowe obowiązki nakłada ustawa na właścicieli zwierząt domowych?

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zreformować postępowanie karne

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt reformy procesu karnego. Założeniami reformy jest w dużej mierze zwiększenie kontradyktoryjności procesu karnego oraz wprowadzenie nowych możliwości umorzenia dochodzenia. Jak Ministerstwo Sprawiedliwości chce zreformować postępowanie karne?

Odpowiedzialność karna osób wyłudzających kredyty

W obecnych czasach coraz trudniej jest uzyskać kredyt. Jest to związane z ogólną sytuacją rynku kredytowego oraz rosnącymi wymaganiami banków dotyczących zdolności kredytowej. Wiele osób przedstawia podrobione zaświadczenia o zarobkach, które umożliwiają im uzyskanie kredytu. Jaka jest odpowiedzialność za wyłudzenie kredytu?

Jakie są uprawnienia kuratora wobec nieletniego podopiecznego?

Rolą kuratora sądowego jest realizacja zadań o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, które kurator wykonuje w ramach realizowania orzeczeń sądu. Aby te zadania realizować kurator dysponuje różnymi uprawnieniami. Jakie to uprawnienia?

Odpowiedzialność karna internauty

Coraz więcej czasu spędzamy w Internecie. Powszechne stało się oglądanie filmów, słuchanie muzyki, dyskutowanie czy zakupy przez Internet. Często jednak czynności te prowadzą do wielu nadużyć, które są karalne. Za co można pociągnąć internautę do odpowiedzialności karnej?