| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Pokrzywdzony > Naruszenie miru domowego

Naruszenie miru domowego

Każdy użytkownik lokalu ma prawo korzystać z niego w sposób niczym niezakłócony. Nikt – nawet właściciel wynajmowanego lokalu – nie może wtargnąć do lokalu zajmowanego przez inną osobę. Takie zachowanie zagrożone jest karą nawet do roku pozbawienia wolności.

Naruszenie miru domowego

Mir domowy, czyli wolność niezakłóconego korzystania z domu, mieszkania czy innego lokalu, jest dobrem chronionym przez przepisy prawa karnego.

Zakłócanie miru domowego może polegać na wtargnięciu do lokalu lub nieopuszczeniu go, mimo żądania osoby uprawnionej.

109,00 złApelacja karne Zaskarżanie na korzyść i niekorzyść

Wtargnięcie do lokalu może polegać zarówno na wejściu przy użyciu siły, jak i wbrew woli czy wiedzy użytkownika lokalu.

Osobą uprawnioną, zgodnie z treścią art. 193 kodeksu karnego jest przede wszystkim właściciel domu czy mieszkania, ale również jego użytkownik, a nawet osoba, która tylko chwilowo została upoważniona do użytkowania lokalu (dysponuje prawem dostępu do niego).

Naruszenie miru domowego zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Prawa właściciela lokalu

Warto mieć na uwadze, że przestępstwo naruszenia miru domowego nie dotyczy prawa własności (czyli sprawca nie jest karany za to, że wtargnął do lokalu należącego do innej osoby), ale wolności człowieka i jego prawa do prywatności.

Dlatego z ochrony przewidzianej w art. 193 Kodeksu karnego, może korzystać każdy, kto zajmuje dany lokal, nawet jeśli osobą naruszającą jest właściciel mieszkania. Jak podkreślił Sąd Najwyższy, właściciel lokalu, wynajmując go osobie trzeciej, zrzeka się na jej rzecz niektórych praw do tej nieruchomości. Najemca w wyniku podpisania umowy zyskuje nie tylko prawo korzystania z lokalu, ale również wszelkie inne uprawnienia z tym związane, choćby prawo do ochrony nietykalności mieszkania jako dobra osobistego. Właściciel lokalu, choć formalnie posiada prawo własności do mieszkania, nie ma prawa wchodzić do niego w dowolnie wybranym momencie i bez zgody najemcy.

Owszem, przepisy prawa przewidują możliwość wejścia właściciela do mieszkania nawet pod nieobecność najemcy, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. awarii wywołującej szkodę czy grożącej wywołaniem szkody w innych lokalach, i tylko w obecności funkcjonariusza Policji lub straży miejskiej.

Właściciel lokalu i najemca mogą natomiast zastrzec w umowie, że właściciel będzie miał prawo, np. raz w miesiącu, po wcześniejszym zawiadomieniu najemcy, wejść do lokalu i sprawdzić, czy jest ono używane w sposób właściwy i utrzymywane w należytym stanie.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Sąd Najwyższy, w postanowieniu z 21 lipca 2011 roku, wskazał, że wraz z zawarciem umowy najmu czy oddania mieszkania w dożywotnie użytkowanie, lokal staje się dla właściciela miejscem „cudzym”, a więc nie przysługują mu już względem niego wszystkie uprawnienia wynikające z prawa własności.

avatar

2014-02-10 02:23 Zgłoś

Czy wymiana zamków przez właścicielkę w wynajmowanym mieszkaniu, może być traktowane jako naruszenie miru domowego? Jeśli tak, to o jakie odszkodowanie można się ubiegać? Czy przy jednoznacznych dowodach sąd zawsze przyznaje odszkodowanie?

avatar

2012-08-01 16:16 Zgłoś

?

avatar

2012-07-19 01:32 Zgłoś

Żeby mówic o naruszeniu miru domowego przez tych rowerzystów musicie dać tabliczkę "TEREN PRYWATNY WSTĘP WZBRONIONY" mając taką tabliczkę oni mają wyraźny Wasz zakaz wchodzenia i wtedy będzie można mówić o naruszeniu miru domowego a ja się podłączam pod pytanie i zadam je tak jak są mieszkania własnościowe administrowane przez spółdzielnie mieszkaniową gdzie właścicielami gruntu przed blokiem są właściciele mieszkań w klatce schodowej przed którą jest ogólnie to ujmując wyjście z bloku to w razie wybryku można mówić o naruszeniu miru domowego ? czy wszyscy właściciele musieliby to zgłosić czy wystarczy, że zgłosi jeden właściciel ? czy koniecznie musi być tabliczka Teren Prywatny Wstęp Wzbroniony czy wystarczy tylko informacja przy zgłaszaniu tego typu zajść ? czy do zgłoszenia naruszenia miru domowego potrzebny jest tytuł właściciela ? - to pytanie akurat nasuneło mi się na myśl kiedy przeczytałem w poście wyżej o TBS. może naruszyć mir domowy osoba zameldowana czy tylko osoba niezameldowana w nieruchomości ? ?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Kancelaria Lege Artis

Ekspert wieszjak.pl

Zostań ekspertem Infor.pl »